Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sadece Kur'an'dan İlim Öğrenmek Mümkün müdür?

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum. Birisiyle tartışırken sadece Kuran'dan ilim öğrenemezsin dedim. Bana çok sinirlendi ve sinirlendiğini tavırlarıyla belli etti. Ben acaba yanlış mı bir şey mi söyledim ?

Ashab 65 Çevrimdışı

Ashab 65

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum. Birisiyle tartışırken sadece Kuran'dan ilim öğrenemezsin dedim. Bana çok sinirlendi ve sinirlendiğini tavırlarıyla belli etti. Ben acaba yanlış mı bir şey mi söyledim ?
Ve aleyküm selam abi ben kendi anladığım kadarıyla ilim Kur'an ve sünnet ışığında tahsis edilebilir bu kitap kulluk kitabıdır bu kitap içinde hikmet dolu parıltılar barındırır bu kitap insanı olgunlaştırıp yepyeni bilgiler tazeleyip okuyucunun önöne koyar okudukça haz alır okudukça feraseti açılır sünnetin Kuran'da ayrı bir yeri vardır
Evet bu kitap izzet ve şeref kaynağıdır. Çünkü bu Kitabın sa-hibi izzet ve şeref sahibi, güç ve kuvvet sahibidir. Ve yine kesinlikle bileceğiz ki bu kitapla beraber olanlar yeryüzünde en büyük izzet ve şeref sahibi, hikmet ve hâkimiyet sahibidirler. Bu kitapla beraber o-lanlar şereflidirler. Bu kitapla beraber olanlar güçlüdürler. Bu kitapla beraber olanlar, bu kitabı anlayanlar ve bu kitabın istediği şekilde ha-reket edenler yeryüzünün en şerefli insanlarıdır.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah.

Hangi bağlamda geçti bu konuşma?

İlim çeşit çeşittir. Faydalıdır veya faydasız. Kur'an ilim olarak gelmiştir ve ilimlerin en faydalısını, öğrenmesi en evla (öncelikli) olanını barındırır. Bu manada Kuran ilimlerin aslıdır denilebilir. Ve onda başka ilimlere zıt bir şey de bulunmaz, çünkü hakikatin sahibi, El-Hakk'tan gelmiştir.

Ancak aşikardır ki ilime ulaşmanın yolu Kuran ile sınırlı değildir. Enam suresindeki kitapta hiç bir eksik bırakılmadığına dair ayet, levh-i mahfuza işaret eder, Kuran-ı Kerim'e değil. Ancak aynı zamanda Kuran ilmi elde etmenin yollarına da değinir. Bilmeden, zan ile konuşmanın veya körü körüne taklidin yerilmesi, gibi.

Söylediğiniz sözün genel olarak yanlış olmadığının en bariz örneği Sünnettir zaten. Vahyi gayri metluvdur, Kuran'da geçmeyen birçok ilmi barındırır.

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah.

Hangi bağlamda geçti bu konuşma?

İlim çeşit çeşittir. Faydalıdır veya faydasız. Kur'an ilim olarak gelmiştir ve ilimlerin en faydalısını, öğrenmesi en evla (öncelikli) olanını barındırır. Bu manada Kuran ilimlerin aslıdır denilebilir. Ve onda başka ilimlere zıt bir şey de bulunmaz, çünkü hakikatin sahibi, El-Hakk'tan gelmiştir.

Ancak aşikardır ki ilime ulaşmanın yolu Kuran ile sınırlı değildir. Enam suresindeki kitapta hiç bir eksik bırakılmadığına dair ayet, levh-i mahfuza işaret eder, Kuran-ı Kerim'e değil. Ancak aynı zamanda Kuran ilmi elde etmenin yollarına da değinir. Bilmeden, zan ile konuşmanın veya körü körüne taklidin yerilmesi, gibi.

Söylediğiniz sözün genel olarak yanlış olmadığının en bariz örneği Sünnettir zaten. Vahyi gayri metluvdur, Kuran'da geçmeyen birçok ilmi barındırır.

Konuştuğum kişi sünnet ve icma gibi kavramlara biraz uzak bir insandı. Ben de ona ilim öğrenmek için tefsir hadis siyer esbabı nuzül vb başka alanlarda da bilgi sahibi olmak gerektiğini söyledim. Sorudaki sözü de bu bağlamda sarf ettim

R Çevrimdışı

rahvan1

Üye
İslam-TR Üyesi
Konuştuğum kişi sünnet ve icma gibi kavramlara biraz uzak bir insandı. Ben de ona ilim öğrenmek için tefsir hadis siyer esbabı nuzül vb başka alanlarda da bilgi sahibi olmak gerektiğini söyledim. Sorudaki sözü de bu bağlamda sarf ettim
Genellikle Mealciler böyle diyordu,
Kuran-ı Kerimde hiçbir şey eksik bırakılmamıştır diyip Sünneti tamamiyle inkar ediyorlardı.
Kuran-ı Kerimde bir eksik yok da bunların kafasında bir şeyler eksik :)

Üst Ana Sayfa Alt