Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sahabelerden Nakillerle Haricilerin Özellikleri..

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sahabelerden Nakillerle Haricilerin Özellikleri..

İbn-i Ömer bunlar için şöyle der:
“Bunlar, insanların en şerlileridir. Kafirler hakkında inen ayetleri almış ve Müslümanlara uygulamışlardır.” (Buhari muallak olarak, “İnkarcıların ve Haricilerin Öldürülmesi” babında rivayet etmiştir.)

Buhari ve Muslim, Muaze adındaki kadından şöyle rivayet ederler:
“Aişe’ye; ‘Hayızlı kadın neden orucu kaza ediyor da namazı kaza etmiyor?’ diye sordum.
Bana; ‘Sen Harurilerden misin?’ dedi. Ben; ‘Hayır, ama soruyorum’ dedim.
Bunun üzerine şöyle dedi: ‘Hayızlı olduğumuz zaman orucu kaza etmemiz emredildi ancak namazı kaza etmemiz emredilmedi.’”

Muttefekun Aleyh..

İbn-i Hacer’in sahih olduğunu bildirdiği bir sened ile Hariciler hakkında İbn-i Abbas’tan Radıyallahu Anhuma şöyle rivayet eder:
“Kur’an’ın muhkemlerine iman ederler ancak muteşabihleri ile helak olurlar.”
( Fethu’l-Bari, “Mürtedlere İstitabenin Uygulanması” kitabı)

“Said bin Museyyeb’e; ‘Kadın parmağını kesmenin cezası nedir?’ diye sordum. ‘On deve’diye cevap verdi. Ben; ‘İki parmağı kesilirse, cezası ne olur?’ diye sordum. ‘Yirmi deve’dedi. Ben; ‘Üç parmak kesilirse’ dedim. ‘Otuz deve’ dedi. Ben yine; ‘Dört parmak kesilirse’ diye sordum. O; ‘Yirmi deve’ diye cevap verince kendisine; ‘Neden yarası ve acısı arttığı halde cezası azaldı?’ dedim.
Bana; ‘Sen Iraklı mısın?’ dedi. Ben; ‘Hayır, ama öğrenmek istiyen bir cahil veya bildiğini pekiştirmek isteyen bir alimim ’dedim. Bunun üzerine şöyle cevap verdi:
‘'Ey kardeşimin oğlu, sünnet böyledir.’'
Kadının diyeti erkeğin diyetinin yarısı kadardır. Bu mesele hakkında el-Muğni ve diğer kitapların “Diyetler” bölümüne bakınız.

Not: O dönem Irak, haricilerin yatağı idi.

Onların bir diğer niteliği ise, batıl görüşlerini yaldızlamaları ve ona hak süsü vermeleridir. Bu nedenle ciddi bir bilgisi veya derin basireti olmayan kişiler onlara kanar ve peşlerinden giderler. Ali’yi tahkime zorladıklarında “Kendilerine Kitap'tan bir pay verilenleri görmedin mi? Aralarında Allah'ın Kitabı hükmetsin diye çağrılıyorlar da, onlardan bir bölümü yüz çeviriyor. Onlar, işte böyle arka dönenlerdir”(Al-i İmran/23)ayetini dillerine doladılar. Ali’nin Radıyallahu Anhu kendilerine hitap etmesi esnasında,“Hüküm ancak Allah’ındır” diyerek bağırdılar. Bunun üzerine Ali bin Ebi Talib Radıyallahu Anhu, “Batıl için kullanılan hak bir söz” diyerek onlara cevap verdi.

La darara vela dirara...
Zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur (sav).

S Çevrimdışı

Saadetdevri

Üye
İslam-TR Üyesi
Hariciler namaz kilmayana kafir demisler ve asiriya gitmislerdir
bize harici denmesi abestir cünkü biz sadece itikad acisindan küfre düsenlere karsi savas veriyoruz..
tabi dogrulari hazmedemeyen harici der..
Cesareti olmayanin korkakliktan cani cikar
korkunun ecele faydasi yoktur..bir kere
Taguttan peygamber sakindirmis tevhide peygamber cagirmis
haricimi olmus?? imani itikadi kurtarma cabasina düsmüs haricimi??
bizde onu örnek aldik diye haricimi olduk??
onun gibi tüm batil sistemleri red ettik diye haricimi olduk??
Tevhid imanin ta kendisidir tevhidsiz iman olmaz
bunun icin demokrasi putunu red etmeyen müslüman degildir
bu la ilahe illallahin manasidir la red ettim neyi demokrasiyi ,tüm batil sistemleri
ilahe illallah Allahi bildim baglandim ilah rab kanun koyucu kabul ettim
Muhammedenrasulullah Muhammed S.A.V önder bilip sünnetine sarildim

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Değerli kardeşim ne diyorsunuz siz Allah c.c aşkına? :)

Açtığım konu içeriğiyle dediklerinizin ne alakası var ? sizin yazdıklarınızı yapanlara haricimi dedik?

Bakın ben sağlıkcıyım istediğiniz aman size yardım edebilirim istanbulda ikamet ediyorsanız , ciddi beynen şartlanmış olgularınız var , ben burda '' bugün hava ne güzel '' desem , siz hemen ; '' Tağudu inkar etmek tevhid gereğidir , biz o yüzden tekfir ederiz '' diye cümle yazacaksınız :)

İlginç :)

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Fe-SubhanAllah !! Yahu sizlere Harici diyenmi var?

Gözünüzü seveyim konunun içeriğini okuyun !!

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hariciler, buyuk gunah isleyen herkesi tekfir etmislerdir. Simdi size soruyorum bizler gunah isleyen kimi tekfir ettik? cevap verirmisiniz?
Cevap bulamadiginizdan insanlari harici diye damgalamak ne kadar kolay.. Iyikide Peygamberler zamaninda yasamanidiniz, eger Onlari gormus olsaydiniz onlarada mi harici damgasini takardiniz? Tevhid ile sirk bir arada olmaz bunlari kabul edin. Eger Seriati istiyorsaniz Rasulullah sas'in metodunu okuyun. Kafaniza gore hareket edersiniz olacagi bu olur. Kufre sirke girilir. maalesef..
neden siz konuyu üzerinize aldınız? ben de anlamadım doğrusu ..size kimse harici demedi ki ..

E Çevrimdışı

ebufaris kurdi

Guest
Ben öyle pek tekfir konularını seven biri değilim ama habire haricilikle ilgili konuşmalarıda sevmem, çünkü bugün genelde bazı çevreler mücahidler için harici diye bahsediyor.
Haricilikle ilgili konuşanlara sormak istiyorum. Bugün birilerine harici diyorsunuz, peki bu haricilerin kendilerine karşı savaştığı yöneticiler Ali(r.a)'ın vasıflarını mı taşıyorlar?
Veya Ali(r.a.) Küfürle mi hükmediyordu? Müslümanlara karşı kafirlerle işbirliği mi yapıyordu? Ümmetin servetini gasp mı ediyordu?
Evet birileri aşırı tekfirde hariciliğe yaklaşıyor ama bugün ümmetin başındaki yöneticiler de imam Ali değiller..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ben öyle pek tekfir konularını seven biri değilim ama habire haricilikle ilgili konuşmalarıda sevmem, çünkü bugün genelde bazı çevreler mücahidler için harici diye bahsediyor.
..

Allah bu tür pislik belamları kahretsin. Mücahidlere olan kıskançlıklarıyla bu tür belamları kıskançlıklarıyla boğsun!!!

M Çevrimdışı

mslmn

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Değerli kardeşim ne diyorsunuz siz Allah c.c aşkına? :)

Açtığım konu içeriğiyle dediklerinizin ne alakası var ? sizin yazdıklarınızı yapanlara haricimi dedik?

Bakın ben sağlıkcıyım istediğiniz aman size yardım edebilirim istanbulda ikamet ediyorsanız , ciddi beynen şartlanmış olgularınız var , ben burda '' bugün hava ne güzel '' desem , siz hemen ; '' Tağudu inkar etmek tevhid gereğidir , biz o yüzden tekfir ederiz '' diye cümle yazacaksınız :)

İlginç :)

Onların bir diğer niteliği ise, batıl görüşlerini yaldızlamaları ve ona hak süsü vermeleridir. Bu nedenle ciddi bir bilgisi veya derin basireti olmayan kişiler onlara kanar ve peşlerinden giderler. Ali’yi tahkime zorladıklarında “Kendilerine Kitap'tan bir pay verilenleri görmedin mi? Aralarında Allah'ın Kitabı hükmetsin diye çağrılıyorlar da, onlardan bir bölümü yüz çeviriyor. Onlar, işte böyle arka dönenlerdir”(Al-i İmran/23)ayetini dillerine doladılar. Ali’nin Radıyallahu Anhu kendilerine hitap etmesi esnasında,“Hüküm ancak Allah’ındır” diyerek bağırdılar. Bunun üzerine Ali bin Ebi Talib Radıyallahu Anhu, “Batıl için kullanılan hak bir söz” diyerek onlara cevap verdi.

Yukarıda yazanlar tevhid-şirk meselesi değil de nedir? Yazdıklarını mı unuttun? Yoksa yazdıklarını okumaktan aciz misin? Hem o sağlıkçıyım beynen şuyun buyun var demek de ne oluyor? Böyle küçümseme ve alaya almayla eline ne geçmiş oluyor?

Ben hariciliğin tıpkı vahhabilik, teymiyyecilik gibi yaftalandığını düşünüyorum. Bu yüzden insanlar bu isimleri duyduklarında hemen sapık, bidatçı gözüyle bakıyorlar. Hiç itikadlerini, amellerini hiç araştırmaya, Kur'an ve sünnet süzgecinden geçirmeye gerek bile duymuyorlar. Aynı şekilde ehli sünnet vel cemaat diyene de cennetlik gözüyle bakılıyor. softirikmiş, uçarmış kaçarmış hiç araştırdıkları yok. Bugün ehlisünnetiz diyenleri daha çok tağut belamlığı yapmakta görüyorum. Şucu bucu diye yaftalananları da tağutu red edip tepesine binen mücahidlerden görüyorum.

Bu arada sahabe masum mudur? Peygamber gibi midir? Sahabenin sözü, fiili, itikadı vs. Allah ve peygamberi nesh eder mi? Sadece Allah ve rasulünü kabul eden kişi sapık mıdır yani?

JiHaD Çevrimdışı

JiHaD

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Güzel bir içerik olmuş Allah razı olsun...Bence bu haricilik ve tekfircilik fitnesi gün geçtikçe büyüyor ümmetin asıl düşmanı bu zihniyetli insanlar, amerika gibi zulmeden insanlar bunların yanında birşey değil.Çünkü Amerika öldürür şehid eder,Bunların fitnesi adamı dinden imandan eder.

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yukarıda yazanlar tevhid-şirk meselesi değil de nedir? Yazdıklarını mı unuttun? Yoksa yazdıklarını okumaktan aciz misin? Hem o sağlıkçıyım beynen şuyun buyun var demek de ne oluyor? Böyle küçümseme ve alaya almayla eline ne geçmiş oluyor?

Ben hariciliğin tıpkı vahhabilik, teymiyyecilik gibi yaftalandığını düşünüyorum. Bu yüzden insanlar bu isimleri duyduklarında hemen sapık, bidatçı gözüyle bakıyorlar. Hiç itikadlerini, amellerini hiç araştırmaya, Kur'an ve sünnet süzgecinden geçirmeye gerek bile duymuyorlar. Aynı şekilde ehli sünnet vel cemaat diyene de cennetlik gözüyle bakılıyor. softirikmiş, uçarmış kaçarmış hiç araştırdıkları yok. Bugün ehlisünnetiz diyenleri daha çok tağut belamlığı yapmakta görüyorum. Şucu bucu diye yaftalananları da tağutu red edip tepesine binen mücahidlerden görüyorum.

Bu arada sahabe masum mudur? Peygamber gibi midir? Sahabenin sözü, fiili, itikadı vs. Allah ve peygamberi nesh eder mi? Sadece Allah ve rasulünü kabul eden kişi sapık mıdır yani?

Bana karşı su-i zan'nınızdan dolayı sizede Hakkım helal olsun değerli kardeşim... İnanın bu kadar hakkımı helal ettiğim geçmiş zamanım olmamıştır :/ hani tabiri caiz ise ; Hakkımı helal ede ede canım çıktı , deyimi tam beni ifade ediyor şuanda... Not : Bunuda küçümsemek olarak algılamayın rica etmiyor adeta yalvarıyorum !!

şimdi o sözümü açıklamak gerekirse ; bir şeye beynen şartlanmış demek küçümsemek değil o hal'i belirtmek demektir..yoksa Neuzubillah beyinsiz , akılsız demek değildirki , şahsi olarak en korktuğum şey bir kardeşimin kalb'ini kırmak ve onun hakkına girmektir..

diğer konumuza gelince ; hala ben ısrar ediyorumki açmış olduğum konudaki mana sizin algılamış olduğunuz manada değildir..açtığım konuda , kafirlere kafir diyenlere harici denmemektedir..

İnanın hayatımdaki 2.ci sitedir burası , ama sanki sudan çıkmış balığa döndüm , sürekli ne söylemek istediğimi anlamadan bana yapılan su-i zan'lar kalb kırmalar ! afallıyorum tabiri caiz ise :'( ama samimi olarak söylemek isterimki siz değerli kardeşlerimi sevmekteyim elhamdulillah..

Ayrıca ; Mücahidlere harici damgasını yapıştıranları bende red ediyorum ki , en azından onlara bu damgayı yaftalayanlar , mücahid bir kardeşimizin yaşadığı 24 saatlik hayatı yaşayamaz , buna bütüm kalbimle inanmaktayım.. o çetin , zorlu hayatı yaşabilmek kolay bir iş değildir ki , sadece dayanıklılıkla alakalıda değildir..ne kadar dayanıklı ve güçlü olursan ol vücud bir süre sonra isyan ve iflas eder ( bunu sağlıkçı olarak söylüyorum )...eğer bu dayanıklığa İman eklenmişse iste o zaman bu hayat tarzı kolay gelir ve dağlarda yaşayabilir insan...

Hakkınızı helal ediniz değerli kardeşlerim...

B Çevrimdışı

Bi-CiHadina

Üye
İslam-TR Üyesi
İbn-i Ömer bunlar için şöyle der:
“Bunlar, insanların en şerlileridir. Kafirler hakkında inen ayetleri almış ve Müslümanlara uygulamışlardır.” (Buhari muallak olarak, “İnkarcıların ve Haricilerin Öldürülmesi” babında rivayet etmiştir.)

Ne zaman onlara: "Allah'ın indirdiklerine uyun" denilse, onlar: "Hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye (geleneğe) uyarız" derler. (Peki) Ya atalarının aklı bir şeye ermez ve doğru yolu da bulamamış idiyseler?
(BAKARA SURESİ / 170)

Bu ayet kafirler için inmi$tir fakat...

jazakallahu kayran!

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ne zaman onlara: "Allah'ın indirdiklerine uyun" denilse, onlar: "Hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye (geleneğe) uyarız" derler. (Peki) Ya atalarının aklı bir şeye ermez ve doğru yolu da bulamamış idiyseler?
(BAKARA SURESİ / 170)

Bu ayet kafirler için inmi$tir fakat...

jazakallahu kayran!

Ewet Kafirler için inmiştir değerli kardeşim... işte kafirlere inmiş ayetleri Müslümanlara yaftalayanlar Harici zihniyetindedir deniliyor..aradaki ince nüanslar bunlardır işte...

Allah c.c sizede Hayr versin değerli kardeşim..

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bu arada Arab'cada '' J , j '' harfi varmı ? benim bildiğim yok...

Arab'camızı bozmayalım insaAllah...

Hakkınızı helal ediniz değerli kardeşim...

B Çevrimdışı

burukanlar65

Üye
İslam-TR Üyesi
Ne zaman bir müvahid müslüman çıkıp Allah'a resulene davet etse bu uğurda kellesini ortaya koysa tağutlar tarafından derhal ya harici ya tekfirci ya irticacı ilan edilir.

Şeyhül islam İbn-i Teymiyyeyi zindanlarda çürüten İbn-i Mahluf zihniyeti hep vardı hep de var olacak galiba.İmama olmadık iftiralar atan zihniyet bugünde Allah'a iman eden müslmanlara atmaktadırlar.
'
Sadet-i kiramın vermiş olduğu rivayet çok dikkatimi çekti.

Kafirlere inen ayetleri müslümanlara uyguluyorlar. Bu rivyetin siyakına ve sibakına bakmak lazımdır. Birde ravi zincirenede bakmak gerekir.

Şimdi diyelim ki "Allah'ın hükmü ile hüküm etmeyenler kafirlerin ta kendisidir" Yüce Allah buyuruyor,
bu hükümden müslümanları ayrı mı tutacağız? bu ayet yahudiler hakkında inmiştir mi diyeceğiz?
Vallahi her ayetin içerisinde kendimizi ailemizi çevremizi ülkemizi görmaedikçe feraha ermiş olmayız.

Sadet-i kiran arkadaşım haricilerin bir kolu hariç alimler onları tekfir etmemişlerdir.Evet bir çok konuda hataya düşmüşlerdir.Bunu islam uleması da kabul ediyor.

Onlar Allah'ın kitabını okyorlardı peki siz hangi kitapları okuyorsunuz açıklarsanız sevinirim.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ewet Kafirler için inmiştir değerli kardeşim... işte kafirlere inmiş ayetleri Müslümanlara yaftalayanlar Harici zihniyetindedir deniliyor..aradaki ince nüanslar bunlardır işte...

KUR'AN daki degil her ayet degl her harf her bir harfler ile ilgili olan hersey insanlara inmistir.lutfen bilgilendiginiz kaynaklari sorgulayin kardesim....bu yaklasimla delaletin tam gobegine dusersiniz..

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sadat-ı kiram, diyorsunuz ki o ayetler kafirler için inmiştir. Bu mantıkla görüntüsü hoş olan, sözünü beğendiğiniz herkes münafık olmalı. Çünkü münafıkun 4 ayeti münafıklar için inmiştir. Bak bu mantıkla ben bile münafık olabilirim. Çünkü ben her gürültüyü aleyhimde sanıyorum. şimdi zaman kötü, yaşadığımız yer de pek tekin sayılmaz. Haliyle temkinli davranıp her sese atlıyoruz. şu halde münafık mı oluyoruz? Ateş yaktıktan sonra yaktığı ateş sönen (Bakara 17) ya da gök gürültüsünden kulaklarını tıkayan kişiler (Bakara 19) münafık mıdır? Aha bak şimdi bizim buralarda gök gürüldüyor ve ben gök gürültüsünden korkarım. Şimdi münafık mı oluyorum? :)

Ama bir insan sırf o ayetler müşriklere indiği için şirk de işlese Müslümandır öyle mi? O halde küfür ayetleri de sadece o dönemde yaşayan kafirlere indi, müslümanım diyen hiç kimse de küfre girmez; Şu anda kim müslümanın diyorsa yaptığı şirk ve küfür de kendisini müşrik veya kafir yapmaz, öyle mi?

karafi Çevrimdışı

karafi

Üyeliği İptal Edildi
Banned

bak kardeşim kuran şu yedi temel kaide üzerine inmiştir.bunlar: Yasak, emir, helal, haram, muhkem, müteşabih ve misaller. Helali helal, haramı haram bilin, emredilenleri yapın! Yasak edilenlerden sakının! Misal ve hikâye olanlardan ibret alın! Muhkem olanlara uyun! Müteşabih olanlara inanın!(Hakim)
kuranın açıklayıcısı olan rasulullah sav. bize bu yahudiler için inmiştir şu hıristiyanlar için inmiştir işte şu mecusiler için inmiştir bu ayetler sizi bağlamaz diye bir beyanatta bulunmuşmu?ben böyle bir şey bilmiyorum siz biliyorsanız söyleyin.yukarıdaki hadiste herşey alanel açıktır herşeyin sınırları belirtilmiştir.zira isa nın musanın yusuf (as)ın şeriatında olanların bazıları bizim şeriatımızda yoktur.öyleyse yusuf(as)hüküm ALLAH ındır.diyor senin usulüne göre senin bunu dememen lazım çünkü akideyi ilgilendiren ayetlerde ayırdım olmaz kardeşim akide mevzuu bütün ümmetleri bağlar ALLAH svt hükmünde kimseyi ortak kabul etmez.ayrıca senin kafirler için inmiş dediğin ayette taklitte söz konusudur ve bu taklit bazen şirke bazende harama götürür bunuda bilesin taberi rah. bu ayet bütün insanları içine kapsar diyor. eğerki hükümden dolayı ayırt ettiği için bir müslümana harici deniyorsa kusura bakmasın harici diyen kişide apaçık mürcieden başkası değildir.

S Çevrimdışı

Saadetdevri

Üye
İslam-TR Üyesi
Ozamanin kafirleri bugün yokmu??
ici kafir disi müslüman görünen yokmu??
bunun icin demokrasi putunun destekcileri kafirdir
cünkü müsrik bir anlayisla Allaha ortak kosan particileri destekliyorlar
Allah bir dine izin vermis oda islam ne diye demokrasi putunu dinini secerler
aklim almiyor

Üst Ana Sayfa Alt