Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Said Havva

E Çevrimdışı

Ebu Huzeyfe El Türki

Üye
İslam-TR Üyesi
Said_Havva.jpg

Said Havva

1935 yılında Suriye'nin Hama şehrinde doğdu. Fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Said Havva, ilk öğremini Hama'da gördü ve buradaki camilerde ünlü ulemalardan dersler aldı. O dönemde Hama'da sosyalizmden kavmiyetçiliğe kadar çeşitli fikri akımlar vardı ama O, Allah'ın lütfü ve inayeti sayesinde îslami alanda eğitim görme şerefine kavuştu. Yoğun bir İslami ilim tahsilinden geçti ve Şam Üniversitesi Şeriat Fakültesi'nden mezun oldu.

1952 yılında henüz 17 yaşında iken 'Müslüman Kardeşler1 hareketine katıldı. Bu hareket içinde geniş çaplı çalışmaların içine girdi. Harekete katılmasından kısa bir süre sonra bu hareketin 'Hama Talebe Teşkilatı Başkanlığıma, daha sonra "Şam Üniversitesi Şeriat Fakültesi Talebe Teşkilatı Başkanlığı"na getirildi. 1964 yılında ise Hama "Müslüman Kardeşler Hareketi Başkanlığı"ni üstlendi. Aynı yıl Hama'da meydana gelen olaylarda aktif görevler aldı. Bu olaylar, Hama'li Müslümanların, devrin yönetimine karşı bir kıyam hareketiydi. Said Havva, bu olaylara katılmasından ötürü tutuklandı ve hapse atıldı ve hakkında idam hükmü verildi. Hama halkının yönetime karşı yoğun baskılan sonucu i-dam hükmü yerine getirilemedi.

1973 yılında Hama'da meydana gelen ikinci kıyam hareketine gene başkanlık etti. Bu kıyam ise, yönetimin, İslam yerine sosyalist demokrasiye geçişini öngören anayasa değişikliğine karşı yapılmıştı. Bu olaylardan hemen sonra yeniden tutaklandı ve hapse atıldı. Hakkında kesinleşen 5 yıllık mahkumiyeti yaşadı ve 1978 yılında hapisten çıktı. 1979 yılında "Müslüman Kardeşler Yürütme Komitesi Üyeliği"ne getirildi. 1982 yılında Suriye yönetiminin yerle bir e-derek 50.000 Müslümanı katlettiği Hama kıyamının öncülerinden birisiydi. Bu tarihten sonra Suriye'den hicret etti.

Hayatının pek çok dönemlerinde hapishanelerde kalan Said Havva'ya hapiste geçirdiği dönemlerde çok ağır işkenceler edileli. Bu işkenceler O'nun sağlığını büyük ölçüde etkiledi.
Hayatının son yıllarında sürekli tedavi gördü. Çok ağır darbelerle bünyesi zayıflayan Havva, son bir yılını hastahanelerde geçirdi ve 1989 yılının Mart ayında, henüz 54 yaşında iken Rahmet-i Rahman'a kavuştu.

Üstad Said Havva, gencecik yaşlarında adım attığı 'Müslüman Kardeşler1 hareketinde hayatının son yıllarına kadar hizmet verdi. Hayatının bir döneminde tasavvufa karşı da ilgi duydu ve bu bağlamdaki ulemadan derslar aldı. Fıkıh ulemalarından tevhid ilmi ulemalarına, Arap dili alimlerinden, hadis ve tefsir alimlerine kadar, her alandaki ulemadan yararlanıyordu. Kitap okumayı çok severdi. O'nun günde 500 sayfa kitap okuduğu söyleniyor. [2]

Eserleri:
El Esas Ki Tefsir1 (16 Cilt), "El Esas Fı's Sünne' (32 Cilt),
1. Kısım: Hadislerle Hz.Peygaraber'in Hayatı (6 cilt),
2. Kısım: Hadislerle İslam Akaidi (4 cilt),
3. Kısım: Hadislerle İslam'da Temel İbadetler (12 Cilt)
4. Kısım: Hadislerle Hayatiyat ve Muamelat (10 cilt) Diğer eserleri ise şöyle:
Allah Erinin Ahlak ve Kültürü, Er Resul, İslam (3 cilt), İslam'da Allah İnancı, Müslüman Kardeşler Hareketi, Ruh Terbiyemiz, Eğitim Üzerine, Dersler, İslam'da Nefis Tezkiyesi, Eğitim Risalesi, Allah Erinin Stratejisi, Cihad Yolunda Bir Adım Daha İleri, İslam'da Emir ve Emirlik.
Said Havva'nın bu eserleri, çeşitli dünya dillerine çevrilmiş bulunuyor. Ve bütün dünyada İslam gençliği O'nu eserlerini büyük bir istekle okuyor. Gene bu eserlerinin tümü Türkçe'ye çevrilmiş bulunuyor.

Üst Ana Sayfa Alt