Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sakalın Öçüsü Ne Kadar Olmalı?

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
es-selamualeykum

sakalın bir ölçüsü varmı.....sofi bir arkadaşla tartıştık o bana bir avuç tutamı geçmemeli dedi ben bu hususun bir tutamdan kısa olmamalı olarak biliyordum uzunluk bahsinde bu örnek verilebilirmi.......uzunluğn bir sınırı varmı...yorum değil delil istiyorum.....eğer size zahmet vermeyecekse cevap larınızı bekliyorum....

karafi Çevrimdışı

karafi

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Abdullah İbnu Amr İbni'l-Âs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) sakalından enine ve boyuna alırdı." Tirmizî, Edeb 17, (2763)

Bu rivâyet, sakala verilecek şekil hususunda rehber olmaktadır. Esasen bu hadisin,sakalın uzamaya bırakılmasını emreden rivayetlerle beraber mütâlaa edilmesi gerekir. Kadı İyaz der ki:sakalın traş edilmesi, kısaltılması ve yakılması da mekruhtur. Boyundan ve eninden almaya gelince, bu güzeldir..." ...Selef,sakalın eninden boyundan alma hususunda bir hudud var mıdır, (ne kadar uzatılmalı, neden sonra kesilmelidir gibi) ihtilaf etmiştir. Bazıları bu hususta bir had koymak istemezler, ancak dikkat çekecek kadar da uzatılmasını hoş görmezler. İmam Mâlik çok uzamasını mekruh addetmiştir. Bazı âlimler bir tutam uzunluğu yeterli görüp fazlasının kesilmesine hükmetmiştir. Bazıları da sadece umre ve hacc sırasında sakalın kesilmesinin câiz olacağını söylemiştir.sakalın bir tutam olması gerektiği görüşü Hz. Ömer'e aittir. Rivâyete göre, sakalını fazla uzatan birini görünce sakalından asılarak ikaz etmiş, arkadan da birisine emrederek "bir tutamdan fazlasını" kestirmiştir. Sonra da adama yönelip: "Git saçını düzelt!" diye emretmiş ve: "Niye sizden bazıları kendine bakmayıp, yırtıcı hayvanlardan biri gibi başıboş bırakıyor!" demiştir.
Ebû Hüreyre ve İbnu Ömer gibi Ashab'tan bazılarını, sakalallarını avuçlayıp tutamdan artakalan kısmı kestikleri rivâyet edilmiştir.Âlimlerden bazıları sakalın genişliğine büyümesinin de tahdid edilmesi gerektiğini söylemiştir. Çünkü bu durum, kişinin itibarına tesir edecek çirkinliğe sebep olabilir. Aslında uzunluk hususunda sünnetten mervî bir delil yoktur. Ulemâ, örfü ve zevk-i selîmi nazar-ı dikkate alarak bu hükme varmışlardır. Zira enine ve boyuna müdâhalesiz büyüyen sakal çirkinlik hasıl edebilir.

Kutub-i Sitte .7/514-515.

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
Müslim’in Abdullah ibni Ömer’den rivayet ettiği bir hadisi şerifte Allah resulü s.a.v şöyle buyurmaktadır : “ Bıyıklarınızı kısaltın, sakallarınızı da bol ve uzun bırakın. “

MÜSLİM : 1.C.259.N

“ … Ebu hureyre r.a dan. O şöyle dedi : Resulullah s.a.v’in huzuruna sakal-larını tıraş etmiş, bıyıklarını uzatmış bir Mecusi geldi. Resulullah s.a.v ona şöyle buyurdular :
- Yazıklar olsun sana, sana böyle yapmanı kim emretti ? .. Mecusi :
- Bunu bana Kisra emretti, dedi. Resululllah s.a.v ise şöyle dedi :
- Benim Aziz ve Celil olan Rabbim de, sakalımı uzatmamı, bıyıklarımı kısaltmamı emretti. “

EBU’L KASIM B.BİŞR : EMALİSİN’DE – SUYUTİ : ESBABU VURUDİL HADİS 187.DE – İBN CERİR ET TABERİ HADİS HASEN DER.

“ … Ubeydullah b.Abdullah r.a dan. O şöyle dedi : Resulullah s.a.v’in huzu-runa sakallarını tıraş etmiş, bıyıklarını uzatmış bir Mecusi geldi. Resulullah s.a.v ona şöyle buyurdular :
- Böyle yapmanı sana kim emretti ? .. Mecusi :
- Bunu bana Rabbim - yani kralımız - Kisra emretti, dedi. Resululllah s.a.v ise ona şöyle karşılık verdi :
- Fakat benim Rabbim de bana sakalımı uzatmamı, bıyıklarımı kısaltmamı emretti. “

SUYUTİ : ESBABU VURUDİL HADİS 187.DE – İBN SA’D : TABAKATU’L KÜBRA : 1 / 147 – İBN SA’D BU HADİSİN RAVİLERİNİN SIKA OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİR.

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
“ … Ebu Umame r.a dan. O şöyle dedi : Resulullah s.a.v bir gün oturan bir ensar topluluğunun yanından geçerken birinin sakallarının bembeyaz oldu-ğunu görür ve o na :
- Bunları kınala, Yahudi ve Hristiyanlara muhalefet et. Dediler ki :
- Peki ey Allah’ın resulü, onlar sakallarını kısaltıyor, bıyıklarını uzatıyorlar, buna ne dersin ? . Allah resulü s.a.v :
- Siz sakallarınızı hür bırakın – yani onlara hiç dokunmayın – bıyıklarınızı ise kısaltın. “

AHMED : 5 / 264 – HEYSEMİ : MECMAUZ‘Z ZEVAİD : 5 / 131 / 8576.N – TABERANİ KEBİR : 7924.N – BEYHAKİ Ş.İMAN : 6405.N - EL – ALBANİ S.SAHİHA : 3 / 1245.N

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
RESULULLAH S.A.V’İN SAKALI

“ … Enes r.a şöyle dedi : Resulullah s.a.v’in sakalı, onun göğsünü doldurmaktaydı. “

TABERANİ : KEBİR – İBNİ ASAKİR : TARİH

“ … Bera r.a şöyle dedi : Resulullah s.a.v yiğit, orta boylu, iki omzunun arası geniş, kaba sakallı ve al yanaklı idi. “
NESEİ : 8.C.5197.N

Üst Ana Sayfa Alt