Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sakalını Kesen Birine Gülünse Küfre Düşülür mü ?

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm. Biri sakalını kesse aileside buna gülse kendiside gülse küfre düşülürmü ?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

kardeşim bu tür durumlar niyete göre hüküm alır. Sakalını kestiği için sevinib alay / tahkir maksadlı gülünüyorsa, sünneti aşağıladığından küfürdür. Fakat sakalını kestiği için değişik veya sakalsız hali ilginç / komik gelme gibi farklı sebebler olursa küfür olmaz. Yâni burada gülene sorulur, neden güldün? Vereceği cevaba göre durumuna karar verilir.

İlgili Konu:

İslami Değerleri Aşağılayıp, Hakaret ve Küfür Etmenin Hükmü Nedir?
https://www.islam-tr.org/konu/islam...p-hakaret-ve-kufur-etmenin-hukmu-nedir.45076/

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam we rahmetullah;

kardeşim bu tür durumlar niyete göre hüküm alır. Sakalını kestiği için sevinib alay / tahkir maksadlı gülünüyorsa, sünneti aşağıladığından küfürdür. Fakat sakalını kestiği için değişik veya sakalsız hali ilginç / komik gelme gibi farklı sebebler olursa küfür olmaz. Yâni burada gülene sorulur, neden güldün? Vereceği cevaba göre durumuna karar verilir.

İlgili Konu:

İslami Değerleri Aşağılayıp, Hakaret ve Küfür Etmenin Hükmü Nedir?
https://www.islam-tr.org/konu/islam...p-hakaret-ve-kufur-etmenin-hukmu-nedir.45076/
ben mesela kendime sakalı kesmek rezillik olduğu için utanç verici bir şey olduğu için biri yüzüme bakına bende kendi yüzüme bakınca komik geldiği için güldüm kesmemin sebesi sakalı ilk çıktığında hemen bıraktığım için seyrek cıkmaya başladı bende kesitim daha gür çıkması için utançverici olduğu için bu durum komik geliyo daha doğrusu farz olan sakalı kesmenin fıtrata aykırı oluşuna gülmek benimki karşımdakileri bilemem

Üst Ana Sayfa Alt