Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Şarap - İçki Tüm Peygamberlere Haram Kılınmış mı ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah kardeşim;

"İçki, kumar, putlar ve fal okları hep şeytanın işinden olan murdar bir şeydir. O halde ondan kaçının"
(Maide, 90)

Geçmiş peygamberlerin şeriatları hakkında bize gelen bilgiler kısıtlıdır. Olanlar içerisinde de içki (şarab) hakkında da (sahih) bir bilgi yoktur.

Musevi'likin (Yahudi) kutsal kitabı Tevrat'a göre içki haram ;
"Ve Rab Hârun söyleyib dedi: Sen ve seninle beraber oğulların, toplanma çadırına girdiğiniz zaman, ölmeyesiniz diye şarab ve içki içmeyin, nesillerinizce ebedî kanun olarak, tâ ki, kutsalla, bayağı şeyi ve murdarla temiz olanı birbirinden ayırdedesiniz." (Tevrat, Levililer, Bab, 10, A. 8, 9-11)

Hırıstiyanlıkın kutsal kitabı İncil'e göre içki mubah ;
"Onlar yemek yerlerken, İsa ekmek aldı, şükran duası edib parçaladı ve tâbilerine verdi ve dedi ki: Alın, yiyin, bu benim bedenimdir. Ve bir kâse şarab alıb şükretti ve onlara vererek dedi ki, bundan içiniz. Çünkü bu benim kanım, günahların bağışlanması için bir çokları uğrunda dökülen ahdin kanıdır. Fakat ben size derim: Babamın melekûtunda sizinle taze olarak onu içeceğim o güne kadar, ben asmanın bu ürününden artık içmeyeceğim."
(İncil, Matta, bab, 26, A:26-29, Yuhanna, A: 30 :vd.)