Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Seferi İken İstifra Etmemek İçin Orucu Bozmak Caiz mi?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum hocam,

Seferde olmama rağmen orucu tutmaya karar verdim, o gün uçakta midem bulandı, istifra edecek gibi oluyordum ve bu yüzden maalesef dayanamadım, orucumu bozdum. Bunu yapmam caiz miydi? Hasta değildim, açlık beni o duruma getirdi.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim,

Evvela geçmiş olsun diyelim.
Malumunuzdur ki seferilik durumu zaten başlı başına oruç tutmamak için meşrû bir mazerettir. Fakat siz buna rağmen niyet edip oruca başlamış, ve oruçluyken kusma (istifra) olacak endişesiyle orucu bozmuşsunuz.. Oysa istemsiz kusmak orucu bozmamaktadır.

Ebu Hurayra (r.anh), Rasulullah (s.a.v.)'in şöyle buyurduğunu anlatmıştır :
Kim kendiliğinden kusacak olursa, üzerine kaza gerekmez. Kim de isteyerek kusarsa orucunu kaza etsin.

(Ebu Dâvud, Savm: 16, 32; Tirmizî, Savm: 25; İbni Mâce, Savm: 16; Ahmed b. Hanbel, II, 498, Hakim, el-Mustedrak, I, 427; Muvatta savm, 47; Beyhakî, es-Sunenu'l-kubrâ, IV, 219)

Sefer gibi meşrû bir sebebe rağmen oruca niyetlenen edeben orucunu tamamlamaya gayret göstermeli, meşrû bir mazeret olmadıkça bozmaktan sakınmalıdır. Buna rağmen kişi orucunu ihtimal veya endişe ile bozarsa da zaten seferililiğin kendisi mâzeret olduğundean keffaret gerekmez, tutmadığı günün kazası gerekecektir.

Üst Ana Sayfa Alt