Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Seferi Namazı Nasıl Kaza Edilir?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Başka bir ülkeye bir kaç günlüğüne gitmiştim. Bugün öğle namazını kılıp yola çıktım, ikindi namazını atlamak durumunda kaldım, seferi olarak kılmam gereken ve atladığım ikindi namazımı seferilik bitmiş durumdayken nasıl kaza edeceğim? 4 rekat mı, 2 rekat mı?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gittigin yerde 15gunden az kalacaksan seferiligin devam eder. Tabi gittigin yer seferilik kistaslarina uyuyorsa (kimi mezhebe gore km kriteri var kimisi yolculugun ne kadar surmesi gerektigiyle seferiligi belirliyor vs bakman lazim)

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Başka bir ülkeye bir kaç günlüğüne gitmiştim. Bugün öğle namazını kılıp yola çıktım, ikindi namazını atlamak durumunda kaldım, seferi olarak kılmam gereken ve atladığım ikindi namazımı seferilik bitmiş durumdayken nasıl kaza edeceğim? 4 rekat mı, 2 rekat mı?

Aleyküm selam, bu durumda 2 görüş vardır:

1. Hanefî ve Malikî Mezheblerine Göre: (Fethu'l-Kadîr, I,405; Meraki'l-Felâh, 72; el-Lubâb, 1,110; el-Kavântnu'l-Ftkhyye, 71; eş-ŞerhuKebîr, I, 263)
Hanefî ve Malikî mezheplerine göre, seferde bir namazı kaçıran kişi, hazarda (ikamet edilen yerde) onu seferde kaçırdığı gibi iki rekât olarak kaza edecektir. Hazarda bir namazı kaçıran kişi, onu seferde dört rekât olarak kaza edecektir. Çünkü namaz borç olarak gerçekleştikten sonra değişmez. Kaza edaya göre yapılır, yani kaza edilen namaz, edâ ediliyormuş gibi kılınır.

2. Şafii ve Hanbeli Mezheblerine Göre: (Mugni'l-Muhtâc, I, 263, et-Mugnî,II, 282 vd.)

Hazarda kazaya kalan namaz, ister seferde ister hazarda kaza edilsin, dört rekât olarak kılınır. Çünkü namazları kısaltmak seferin ruhsatlarından biridir. Seferin yok olması ile batıl olur.

Ayrıca:

Sefer halinde iken yola koyulmadan önce ikindi namazının yolda kaçacağına eminsen, ikindi namazını öğlen namazı vaktine getirip öğlen namazından sonra kamet getirip ikindi namazının farzına niyet ederek 2 rekat olarak kılabilirsin. (Cem-i Takdim)

1. Birleştirmenin Meşruluğu:

Hanefiler dışındaki Cumhura göre:(eş-Şerhu'l-Kebir, 1, 368; Muğni'l-Muhtac 1, 271 vd.; el-Muhezzeb, 1, 104; Keşşafu'l-Kınâ', II, 3; el-Muğnî,1, 271)

Öğle ile ikindiyi birinci namazın vaktinde (cem-i takdim tarzında)birleştirmek yahut öğleyi ikindiye tehir ederek (cem-i tehir tarzında) ikinci namazın vaktinde kılmak caizdir.

Yine bunun gibi, akşam namazı ile yatsı namazlarını seferde, hem yatsıyı öne alarak birinci namazın vaktinde, hem de tehir ederek akşamı ikinci namazın vaktinde kılmak caizdir. Bu sefer mesafesi asgarî 89 Km.lik bir mesafedir.

Detaylı bilgi için:

Seferilik , Namazların Kısaltılması ve Cem edilmesi

Üst Ana Sayfa Alt