Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru "Selef Haktır Ama Selefiyim Diyenler Sonradan Ortaya Çıkmıştır" Ne Demek?

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Son zamanlarda bazılarından duyuyorum selef haktır lakin selefiyim diyenler sonradan ortaya çıktı elbetteki selef hakkında bir şüphem yok hakikattende baktığımızda selefi takip etmek ayrı birşey selefiyim demek ayrı birşey yani selefiyim diyenler sonradan ortaya çıktı düz bi mantıkla bakarsak böyle gözüküyor bu konu hakkında ne Düşünüyorsun?

Ayrıca böyle söyleyen insanlara nasıl bi delil sunabiliriz

Haitham Çevrimdışı

Haitham

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu şu yönden doğru: Her kendini bir şeye nispet eden nispet edilene bağlı olmayabilir. Nitekim kendine Sünnî diyen ne kadar bidat ehli insan var. Kendine Müslüman diyen kafirler de kimseye gizli kalmaz.

Peki gerçekten Selef'e bağlı Selefileri nasıl ayırt edebiliriz? Basit, Selef'in anlayışı ve yaşantısı kitaplarda tüm detayları ile mevcut. Eğer bir insan anlayışı ve yaşamı ile Selef'i takip ediyorsa kendine Selefî demekte hakka isabet etmiştir.

Biz ise itikadî noktada Selef'e mensubuz. Öbür türlü hiçbirimiz 2 rekatta hatim indiremez diye tahmin ediyorum. Akide hususunda bile onlar gibi ince bir fehmimiz yok, üstün körü.

Bunu diyen insanlar genellikle Sufî/Kelam ehli kesim oluyor. Onlara sormak gerekir:
"Vahdet-i Vücut akidesini Imam Maturidi kabul eder miydi?"
Yine birçok sufînin -bilhassa akide öğrenmemiş olanlar- Allahu Teala'nın -hâşâ- her yerde olduğuna inandığını biliyoruz, nitekim vahdet akidesine de uygun ancak Maturidî akidesi açısından asla kabul edilemez bir inanç.

Maalesef bu kesimin çoğu eski eserlerden akide öğrenmek yerine kendi şeyhini yahut kendi cemaatinin yayınlarını tercih ediyor, bu tarz bir anlayış bazı tekfircilerde de kısmen mevcut. Bize düşen bu kitapları bu kitaplara uyan şeyhlerden öğrenmek ve amele dökmektir.

Esselamu aleyküm.

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam evet haklısın kardeşim yani yazından anladığım kadarıyla ehlisünnetim diyen bir kişinin her kadar kendisine sunni demesi ehli sünneti kast ediyorsa selef-i salihini takip eden tevhid ehlininde kendisine selefi demesi çok mantıklı tabi tıpkı tağutları red eden kişilerin yani bizlerin kendilerine tevhid ehli demesi gibi evet konu gayet açık olduğu kadar yazdığın da aslında çok mantıklı ama gelde bunu cahile anlat kafaları basmıyor adamlara tevhid diyorsun x parti şeriati getirecek diyor türk halkına bırak selefi anlatmayı daha hüccet sunamıyorsun aslında ilim ehlisin ama karşıdaki anlamak istemiyor yada kafası basmıyor Allah swt hepimize sabır versin ben o insanlara hüccet sunduğum zaman kendimi kaybediyorum tartışmaya giriyorum sonrada tevbe ediyorum aslında cahil bir davetçi bile olsam sabır edemdiyorum çünkü karşımdakine tağutların şirkinden bahsediyorum bizim doğudaki amcalarımızın lehçesi gib yaw gardaş hepimiz şirk ehliyiz zaten diyorlar veyahut onların biraz ilimden ama Tevhid den nasibini almamış insanlarıda nisa 60 suresini okuduğu halde 61.ayete muhatap olduğu zaman her iki ayetide kendi kafasına göre tefsir edebiliyor halbuki çok açık değilmi? Sana ve senden öncekilere indirilenlere böyle devam ediyor ayetin devamı ise münafıkların tağutlara muhakeme olduğunu rabbimiz söylüyor hepimiz biliyoruz zaten sonuç şu bu halkın cahili malum partinin şeriati getireceğine inanıyor üstelik şeriati getireceğine inanılan malum şahısta cahiliye hükmünü istiyor bizim cahillde bunu biliyor ama basmıyor kafaları ircanın ilim ehlileride nisa suresi 60 ve 61 ayetlerini okuyor ayeti maalsef anlayamıyor kafa halbuki sana ve senden öncekilere diyor böyle insanlar selefe hakaret ederler halbuki selefin selef-i salihin olduğunuda bilirler ama bi yandanda türkiye olmsaydı islam sahipsiz kalırdı derlerde Allah'ın swt dinine olmadık bidatler katıp dururlar Allah swt bize sabır versin rasullah saw nasıl dayanmış onların zamandaki müşrikler ve münafıklar daha beter bir haldeydi lakin islam iddasında bulunupta hakkı göremeyenlere şaşıyorum ben hepimiz onlara göre teröristiz Allah swt size rahmet eğlesim cevabınız için

Haitham Çevrimdışı

Haitham

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam evet haklısın kardeşim yani yazından anladığım kadarıyla ehlisünnetim diyen bir kişinin her kadar kendisine sunni demesi ehli sünneti kast ediyorsa selef-i salihini takip eden tevhid ehlininde kendisine selefi demesi çok mantıklı tabi tıpkı tağutları red eden kişilerin yani bizlerin kendilerine tevhid ehli demesi gibi evet konu gayet açık olduğu kadar yazdığın da aslında çok mantıklı ama gelde bunu cahile anlat kafaları basmıyor adamlara tevhid diyorsun x parti şeriati getirecek diyor türk halkına bırak selefi anlatmayı daha hüccet sunamıyorsun aslında ilim ehlisin ama karşıdaki anlamak istemiyor yada kafası basmıyor Allah swt hepimize sabır versin ben o insanlara hüccet sunduğum zaman kendimi kaybediyorum tartışmaya giriyorum sonrada tevbe ediyorum aslında cahil bir davetçi bile olsam sabır edemdiyorum çünkü karşımdakine tağutların şirkinden bahsediyorum bizim doğudaki amcalarımızın lehçesi gib yaw gardaş hepimiz şirk ehliyiz zaten diyorlar veyahut onların biraz ilimden ama Tevhid den nasibini almamış insanlarıda nisa 60 suresini okuduğu halde 61.ayete muhatap olduğu zaman her iki ayetide kendi kafasına göre tefsir edebiliyor halbuki çok açık değilmi? Sana ve senden öncekilere indirilenlere böyle devam ediyor ayetin devamı ise münafıkların tağutlara muhakeme olduğunu rabbimiz söylüyor hepimiz biliyoruz zaten sonuç şu bu halkın cahili malum partinin şeriati getireceğine inanıyor üstelik şeriati getireceğine inanılan malum şahısta cahiliye hükmünü istiyor bizim cahillde bunu biliyor ama basmıyor kafaları ircanın ilim ehlileride nisa suresi 60 ve 61 ayetlerini okuyor ayeti maalsef anlayamıyor kafa halbuki sana ve senden öncekilere diyor böyle insanlar selefe hakaret ederler halbuki selefin selef-i salihin olduğunuda bilirler ama bi yandanda türkiye olmsaydı islam sahipsiz kalırdı derlerde Allah'ın swt dinine olmadık bidatler katıp dururlar Allah swt bize sabır versin rasullah saw nasıl dayanmış onların zamandaki müşrikler ve münafıklar daha beter bir haldeydi lakin islam iddasında bulunupta hakkı göremeyenlere şaşıyorum ben hepimiz onlara göre teröristiz Allah swt size rahmet eğlesim cevabınız için

Kardeşim bidat ehliyle fazla tartışmaya girmeyin. Olabildiğince kibar bir şekilde delil sunun çekilin. İlmî hususlarda derinleştilçe zaten önceki tartışmalarınızdan pişman olursunuz. Tarık Ebu Abdullah'ın "İtikadın Arındırılması" (Tathiru'l İtikad) kitabı ile alakalı videolarını tavsiye ederim; spor yaparken, yürürken, araba sürerken vesair dinleyebilirsiniz. Birçok hususta yeni ufuklar kazandırır diye umuyorum. Vesselam.

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Doğru diyorsun kardeşim öyle yapatım inşAllah tarık hocayı dinleyeceğim Allah'ın swt izniyle Allah'a swt emanet ol kardeşim rabbim ilmini arttırsın

ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum.

Halk, RAB ve İLAH kelimelerinin anlamını yanlış bildiği sürece düzelme görülmesi çok zor. Bu ikisini anlamayan TEVHİD, ŞİRK ve TAĞUT kavramlarını da anlayamaz. İBADET ve BİD'AT kavramları da önemli. Bu kelimelerin anlamını bilmedikleri sürece okunan ayetlerin neyi emrettiğini anlamalarını pek mümkün göremiyorum.

ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rab kelimesinin anlamı ile ilgili bir çalışma:

Mevdudi'nin "Kurana göre 4 terim" adlı kitabı da bu konuda çok önemli bir kitap. İlah, Rab, Din, İbadet kavramlarını açıklıyor. Bu kelimelerin gerçek anlamları bilinmeden İslam öğrenilmez.

L Çevrimdışı

lychnobite66

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bir konu hakkında fetva alabileceğim ilim sahibi bir arkadaş var mı acaba? sorumu özelden yazmak istiyorum

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Üst Ana Sayfa Alt