Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Selef Kabirden Yardım İstiyor muydu?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Soru:

Esselamu aleyküm

Bir tasavvufçu abiyle bu konuyu konuşurken ben bunun şirk olduğunu ve kabirleri aracı kılan onlardan medet uman kişilerin Allah ile onları aracı kılmak ile Rabblerine ortak koştuklarını söyledim ve Zümer 3'ü delil getirdim. Bu kişilerin şirk ehli olduğunu söylediğimde o abi bana selefte de kabirlerden yardım istendiğini söyledi ve bir hadis söyledi
Bende bu hadise vakıf olmadığımı ve bir bilene danışmaya çalışacağım sonra sana dönüş yapacağım dedim sizden yardım istiyorum inşaAllah.

Delil getirdiği hadis şu:

Hadis-i Şerif-i Alimlerimizden İbn Hibban ( Rahimehullah ) Hazretlerinin ' Es-Sikat ' Adlı Eseridir. O Bu Eserde Buyuruyor Ki;

ا بطوس من شربة سقاه إياها المأمون فمات من ساعته وذلك في يوم السبت آخر يوم سنة ثلاث ومائتين وقبره بسنا باذ خارج النوقان مشهور يزار بجنب قبر الرشيد قد زرته مرارا كثيرة وما حلت بي شدة في وقت مقامى بطوس فزرت قبر على بن موسى الرضا صلوات الله على

جده وعليه ودعوت الله إزالتها عنى إلا أستجيب لي وزالت عنى تلك الشدة وهذا شيء جربته مرارا فوجدته كذلك أماتناالله على محبة المصطفى وأهل بيته صلى الله عليه وسلم الله عليه وعليهم أجمعين

Ali b. Musa er Rıza Tus şehrinde Memun Abbasinin ona içirdiği zehirli şerbet ile şehit olmuştur. Onun mezarı büyük ziyaretkahtır. ben defalarca O hazretin mezarını ziyaret etmişimdir.

Tus şehrinde olduğumda her hangi bir problem ortaya çıktığında Ali b. Musa er Rızanın kabrini ziyaret eder ve problemlerin hall edilmesi için dua ederdim. sonuçta dualarım kabul olur ve problemler ortadan kalkardı.

Tusada olduğum zamanlar defalaraca bunu denedim. Allah bizi bu dünyadan Muhammed s.a.v ve Ehli Beytini a.s sevdiğimiz halde ayırsın.

KAYNAK; [ İBN HİBBAN, ES-SİKAT,CİLD; 8, SAYFA; 457, RAVİ; 14411 ]

Cevap:

Âleykum selam
Allah'ın hidâyet ettiğini saptıracak, Dalâlette bıraktığına da hidâyet edecek yoktur. Demek kendisine Kur'an'dan ayet getirmene rağmen, ölüden yardım istemeye Rasulullah'ın vefatından 260 yıl sonra doğmuş olan bir âlimin kendi fiiline dâir düşüncesini aktardığı söze hadis deme gafletinize mi değineyim yoksa sapkın itikadına seni de saptırabilmek için ileri sürdüğü yazıyı dâhi idrak edemeyişine mi değineyim.

Evvelen; az önce değindiğim gibi (eğer doğru ise) bu hadis değil, muellifin râvileri tanıttığı eseri olan es-Sikât'da kendisine ait sözüdür.
İkincisi ise yazıdaki ifade de ölüden yardım isteme diye bir şey yok! Olay kâbir ziyaretidir. Kabir ziyareti vesilesi ile ölüye duada aracı kılma diye bir ifade yoktur. Kabir ziyâretinde bulunduktan sonra Allah'a yapılan dua sebebiyle duanın kâbul olduğunu gözlemlemiştir. Yoksa tasavvuf ehlinin akidesi üzere ölülerden yardım istenmiş (şirki) değildir. Hele ki bunu Musned'inde bizzet Rasulullah'dan sahih hadisler nakleden İbn Hibban gibi bir hadis hâfızı muhaddis hiç değildir.

Üst Ana Sayfa Alt