Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Selefilik Ve Maturidilik

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm

Selefiler Allahın arşa istiva etmesini kabul ediyor ve keyfiyetinin bilinmeyeceğini söylüyor. Maturidiler ise Allahın arşa istivasını kainat üzerine hakim olmaya yorumluyor.
Böyle önemli bir konuda iki zıt görüşe sahip 2 grubun ikiside nasıl hak olabilir?

A Çevrimdışı

Abdulgaffur

Guest
Aleykesselam
İmam Maturidi rahimehullah da müteşabih nassın tevilinin Allah'a bırakılmasının daha iyi olduğunu söylüyor . Hakikaten şu gerçek ki O zamanki ihtiyaç gereği tevil yapıldı .
Fakat teviller haktır . Ama selef anlayışı daha sahih ve selametlidir . Çünkü onlar ilkler , dinin bozulmadığı zamanlar .
Ama sonra elbette biz batıl tevillere karşıyızdır ..

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allahın arşa istivasını tevil yapmak nasıl hak bir tevildir?

R Çevrimdışı

Rakun

Üye
İslam-TR Üyesi
Allahın arşa istivasını tevil yapmak nasıl hak bir tevildir?

Aynen, zaten adı üstünde tevil yapmak. Bu nasıl hak olabilir, kişilerin görüşü yaratıcıyı bağlamaz.

Hem arş mahluk mudur değil midir tartışması çıkar. Hem arş dediğin mahluksa yaratıcının tecellisi onu kül eder. Allah'ın tur dağına tecellisi gibi.

Kuran ve sünnet yolundan ayrılmamak lazım. Selametle...

A Çevrimdışı

Abdulgaffur

Guest
Allahın adıyla
Haktır derken anlamı doğrudur kastediyorum . Allah azze ve celle bir ayetle birden çok manayı kastedebilir . Sonra , yapılan tevilin anlamı doğruysa ve dil kullanımı da uygunsa bunda ne var ? Te'vil yolunu sahabeden radiyallahu anhum hiç kimse seçmedi mi diyorsun yoksa ?

Mesela: “Rahman Arş’ın üzerine kuruldu” ayeti “Allah Arş’a yöneldi. Onu düzgün ve yerinden hareket etmez bir halde yarattı” diye tefsir edilir
(İmam Maturidi)

Bu te'vil işi insanlarda yanlış algı oluşmasın diye de olmuştur .

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi
Bugün kendine selefi diyen alimlerin çoğu maturidiyi ehli sünnet olarak görmez bidatçi olarak nitelendirilirler bana kalırsa ben eşariyim maturidiyim demekte saçmalık ötesi zaten maturidilikte anadolu toprakları dışında başka hiçbir yerde reklam olmuyor ayrıca bizim tasavvufçuların dilinden düşmez sadece

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Boşverin böyle şeyleri gençler. Adamı şirke götürür. Bunları kurcalamanın kime ne faydası var.
Selefi olarak mı kalsam yoksa maturidi mi olsam diye karar veremedim o yüzden kurcalıyorum.

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Al-i İmran 102.Ayet: يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ حَقَّ تُقَاتِه۪ وَلَا تَمُوتُنَّ اِلَّا وَاَنْتُمْ مُسْلِمُونَ

Ey iman edenler! Allah´tan, O´na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin.

R Çevrimdışı

Rakun

Üye
İslam-TR Üyesi
Selefi olarak mı kalsam yoksa maturidi mi olsam diye karar veremedim o yüzden kurcalıyorum.

Müslüman olarak kalsan olmaz mı? İkisinin de doğruları ve yanlışları olabilir.Vay illede birine bağlanacaksın diye birşey yok peygamberinden başka. Zaten ehli sünnet velcemaat dediğin kişi ya da kuruluş değildir. Budur.

Kuran ve sünnete uyan görüşleri al diğerlerini kurcalama müslim olarak böyle yap. Ben gibi ehli sünnet velcemaat ol. Selametle kal.

Sonra bahsettiğin imamları ahirette ehli sünnet velcemaatten görüp kendini de selefi veya maturidi olarak görürsen şaşırma!...Hani nerde bu imamlar deme sonra.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Müslüman olarak kalsan olmaz mı? İkisinin de doğruları ve yanlışları olabilir.Vay illede birine bağlanacaksın diye birşey yok peygamberinden başka. Zaten ehli sünnet velcemaat dediğin kişi ya da kuruluş değildir. Budur.

Kuran ve sünnete uyan görüşleri al diğerlerini kurcalama müslim olarak böyle yap. Ben gibi ehli sünnet velcemaat ol. Selametle kal.

Sonra bahsettiğin imamları ahirette ehli sünnet velcemaatten görüp kendini de selefi veya maturidi olarak görürsen şaşırma!...Hani nerde bu imamlar deme sonra.
Bir konu hakkında ikisinin görüşleri farklı oluyor. Ben hangisini benimsemeliyim. Kafam çok karışık.

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Bizler böyle meselelere kafamızı çok yorduğumuz için Kur'an ezberinden geri kalıyoruz. Şeytan bizimle oynuyor...
Bir müşrik bizden daha çok ayet biliyor ve anlıyorsa bu ayıbımızdır

Üst Ana Sayfa Alt