Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Selefilikle İlgili Birkaç Soruma Cevab Verir misiniz?

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleyküm.Ben bundan birkaç yıl önceye kadar Amelde hanefi,itikadda maturidi mezhebindendim.Daha sonra Selefilik yolunu tercih ettim.Fakat tahmin edersiniz bilgim sınırlıdır.Öğrenmeye çalışıyorum.Ve kafama takılan bazı şeyler var.Selefilikte büyük günah işleyenlerin hükmü nedir?Selefiliği seçtim diye sürekli bana harici-tekfirciymişim gibi davranıyorlar.İnsanların böyle düşünmesinin sebebi ne olabilir?Selefilikle hariciliğin benzer yönü mü var ki?Ve son olarak İslamın selefilik görüşlerini anlatan kaynak kitaplar önerebilirmisiniz?bunları ayrıntılı cevaplayıp anlatırsanız çok iyi olur.Öğrenmem gerekiyor.Benim için çok önemli.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
selamun aleyküm.
Ben bundan birkaç yıl önceye kadar Amelde hanefi,itikadda maturidi mezhebindendim. Daha sonra Selefilik yolunu tercih ettim. Fakat tahmin edersiniz bilgim sınırlıdır.Öğrenmeye çalışıyorum.Ve kafama takılan bazı şeyler var.

Selefilikte büyük günah işleyenlerin hükmü nedir?
Selefiliği seçtim diye sürekli bana harici-tekfirciymişim gibi davranıyorlar. İnsanların böyle düşünmesinin sebebi ne olabilir?
Selefilikle hariciliğin benzer yönü mü var ki?
Ve son olarak İslamın selefilik görüşlerini anlatan kaynak kitaplar önerebilirmisiniz?
bunları ayrıntılı cevaplayıp anlatırsanız çok iyi olur. Öğrenmem gerekiyor. Benim için çok önemli.

Aleykum selam we rahmetullah ;

Selefilik, selef-i salihin inandığı gibi inanmaktır. Bu sebeble günah küçükte olsa, büyükte olsa sahibini gunahkar yapar. Ancak tevbe etmesi ve Allahın dilemesiyle bundan kurtulabilir.

Selefi düşüncesindeki muslumanlara, harici veya tekfirci gibi önyargıyla bakılması, evvela kendisini selefi olarak tanıtan kişilerin, dini meselelerde bazı şahsi hataları ve onlara harici, tekfirci diyen kişilerin dini konusunda cahilliklerindendir. Çünkü bu kimseler tabii'ini de görse (tabiin olduğunu bilmese) harici, tekfirci derlerdi.

Selefilik ile haricilik arasında en büyük fark, büyük günah işleyenin hükmü konusundadır. Selefi anlayışına göre büyük günah işleyen kafir olmaz iken, Harici anlayışına göre büyük günah işleyen kafir olur. Diğer ameli meselelerde benzerlikler mevcuttur.

Türkçe olarak Seyyid Sabık'ın Fıkhu's Sunne;
Arabca olarak Lalkai'nin Şerhu Usuli İtikadi Ehli's sunne, İbn Batta'nın el-İbane, Acurri'nin eş-Şeria, Ebu Osman es-Sabuni'nin Akidetus Selefi Ashabil hadis, Mervezi'nin es-Sunne, İbn Ebi Asım'ın es-Sunne, Hallal'ın es-Sunne, İbn Mende'nin el-İman ve et-Tevhid kitabları, Buhari'nin türkçeye de terceme edilmiş olan Halku Ef'alil İbad, Suyuti'nin el-Emru bi'l-İttiba ve'n-Nehyu Ani'l-İbtida, Haris el-Muhasibi'nin el-Aklu vel Fehmu'l Kur'an gibi selefin akidesini aktaran kitablarını önerebilirim.
Bunun haricinde guraba yayınevinin
kitablarını da inceleyebilirsiniz.

İlgili Konular :

Selefilik ve Sufilik !

Çözüldü - Selefilik ve Sufilik !