Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Şeytanın Yellenmesi Hakkında Hadis?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

Mahir Kocatepe

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum kardeşler bu gun hadislere sardım bayağı kusura bakmayın okuyordum.
bu hadis nasıl oluyor gerçek mi bu. yoksa peygamberimize bir iftira mıdır?

Şeytan zart diye osurur.
Habis-i Şerif ( Buhari, Ezan/4 ; Tecrid 360; Müslim, Kitab us-salat 369 )

ben yazmadım böyle yazıyordu kusura bakmayın.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
selamun aleykum kardeşler bu gun hadislere sardım bayağı kusura bakmayın okuyordum.
bu hadis nasıl oluyor gerçek mi bu. yoksa peygamberimize bir iftira mıdır?

Şeytan zart diye osurur.
Habis-i Şerif ( Buhari, Ezan/4 ; Tecrid 360; Müslim, Kitab us-salat 369 )

ben yazmadım böyle yazıyordu kusura bakmayın.
Âleykum selam we rahmetullah;

Hadis inkarcısı kafirlerin sitelerinde Hadis-i şeriflere Habis derler, sen de fark etmeden buraya taşırsın.
Kardeşim önce dinini tanı, sonra kâfirlerin sitesine git, yoksa böyle aklın karışır gelir farkında olmadan fitne çıkarırsın..

Kâfirlerin inkar ettikleri sahih hadis:

Ezan Okunurken Köpeklerin Uluma Sebebi Nedendir?

https://www.islam-tr.org/konu/ezan-okunurken-kopeklerin-uluma-sebebi-nedendir.28913/

M Çevrimdışı

Mahir Kocatepe

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hadis inkarcısı kafirlerin sitelerinde Hadis-i şeriflere Habis derler, sen de fark etmeden buraya taşırsın.
Kardeşim önce dinini tanı, sonra kâfirlerin sitesine git, yoksa böyle aklın karışır gelir farkında olmadan fitne çıkarırsın..

Kâfirlerin inkar ettikleri sahih hadis:

Ezan Okunurken Köpeklerin Uluma Sebebi Nedendir?

https://www.islam-tr.org/konu/ezan-okunurken-kopeklerin-uluma-sebebi-nedendir.28913/
ben sadece kopyala yapıştır yaptım hocam bir şey taşımak kaygım yoktu google a şeytanın yellenmesi yazınca çıkan bi siteden hadisin tamamını bulmaya çalıştım sadece

kafirlerin sitesini bilmiyorum hangi siteydi bilmiyorum bile özür dlerim

Moderatör tarafında düzenlendi:
M Çevrimdışı

Mahir Kocatepe

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
«Namaz için nida edildiği vakit şeytân geri gider. Ezanı işitmemek için bir de sesle yellenmesi vardır. Ezan bitince tekrar gelir, ikâmet getirildiği vakit yine geri gider; ikâmet de bittiği zaman gelir de insanla kalbinin arasına girer ona : Filân şeyi hatırla, filân şeyi hatırla, diyerek önceden hatırına gelmeyen şeyleri hatırlatır. Böylelikle insan kaç rekât namaz kıldığını bilmez olur

hocam yani şimdi bu hadis tamamen doğru dimi. ama böyle bir şey pratikte nasıl mümkün olabiliyor dünya yuvarlak ve her saniye bir kasabada köyde ezan okunuyor gunde de 5 kere okunduğunu düşünürsek aynı anda dünyada binlerce yerde sabah öğle akşam ikindi ezanları okunuyor. şeytan her dakika yelleniyor mu yani ve böyle bişey olmasına neden gerek var ki anlayamadım kesin sahih mi yani.

Abdulmuizz Fida

Admin
«Namaz için nida edildiği vakit şeytân geri gider. Ezanı işitmemek için bir de sesle yellenmesi vardır. Ezan bitince tekrar gelir, ikâmet getirildiği vakit yine geri gider; ikâmet de bittiği zaman gelir de insanla kalbinin arasına girer ona : Filân şeyi hatırla, filân şeyi hatırla, diyerek önceden hatırına gelmeyen şeyleri hatırlatır. Böylelikle insan kaç rekât namaz kıldığını bilmez olur

hocam yani şimdi bu hadis tamamen doğru dimi. ama böyle bir şey pratikte nasıl mümkün olabiliyor dünya yuvarlak ve her saniye bir kasabada köyde ezan okunuyor gunde de 5 kere okunduğunu düşünürsek aynı anda dünyada binlerce yerde sabah öğle akşam ikindi ezanları okunuyor. şeytan her dakika yelleniyor mu yani ve böyle bişey olmasına neden gerek var ki anlayamadım kesin sahih mi yani.
Biz muslumanlar bir de rukyeye inanıyoruz üstelik.

Şeytan, bir tane değil, şeytana hizmet eden kâfir cinlerde yaptığı iş gereği şeytan adı alır.

Şeytan Cisim midir?
https://www.islam-tr.org/konu/seytan-cisim-midir.34226/

Abdulmuizz Fida

Admin
hah şimdi gözüktü mesajınız hocam.

yani şeytan tek değil mi diyorsunuz. hocam yine de bu hadis garip değil mi yani size de garip gelmiyor mu?
Kardeşim, mutezile mantığıyla hadise sıhhat biçilmez. Ehl-i sunnet hadis usulu diye bir ilim ortaya koymuştur. Hadisin sıhhati herkesin aklına göre değişiklik arzetmez. Nice uydurma hadisler vardır ki o akla uygun gelir. Bu sebeble Hadis usulu okunursa , usulsuz aklı ölçü almaktan ar edilir!
Bu arada şeytanın yellenmesi bana abes gelmediği gibi sahih geldi. Besmelesizlerle yiyib içen, konuşan, insana musallat olub zarar verebilen bir canlının, kendisine azab eden bir sesi işitmememek için gürültü amaçlı yellenmesini, sahih hadis kriterlerini taşımasına rağmen kıt aklına sığdıramadığı için uydurma iftirası atan beyni merak ediyorum.

M Çevrimdışı

Mahir Kocatepe

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, mutezile mantığıyla hadise sıhhat biçilmez. Ehl-i sunnet hadis usulu diye bir ilim ortaya koymuştur. Hadisin sıhhati herkesin aklına göre değişiklik arzetmez. Nice uydurma hadisler vardır ki o akla uygun gelir. Bu sebeble Hadis usulu okunursa , usulsuz aklı ölçü almaktan ar edilir!
Bu arada şeytanın yellenmesi bana abes gelmediği gibi sahih geldi. Besmelesizlerle yiyib içen, konuşan, insana musallat olub zarar verebilen bir canlının, kendisine azab eden bir sesi işitmememek için gürültü amaçlı yellenmesini, sahih hadis kriterlerini taşımasına rağmen kıt aklına sığdıramadığı için uydurma iftirası atan beyni merak ediyorum.
Hocam şimdi yine işi mantığa vurursak yellenmek için bi sindirim sistemi olması gerekiyor bir şeyler yiyip içmek gerekiyor barsaklarda çeşitli gazladın salınması gerekiyor yani maddi dünyayla alakalı atomların hareketliliğiyle olan bir şey başka bir alemde nası olabiliyor şeytan madde değil ki

Abdulmuizz Fida

Admin
Hocam şimdi yine işi mantığa vurursak yellenmek için bi sindirim sistemi olması gerekiyor bir şeyler yiyip içmek gerekiyor barsaklarda çeşitli gazladın salınması gerekiyor yani maddi dünyayla alakalı atomların hareketliliğiyle olan bir şey başka bir alemde nası olabiliyor şeytan madde değil ki
Bu anlayış(sızlık)la gidersen sen şeytanın besmelesiz yemeğine ortak olmasını da ; madden yemiyor, yemek eksilmiyor diye Besmele çekmezsin. Yellenmesini de insan kulağıyla duyulacak ses zannedersin? Neden farklı cinsleri kendin (insan) gibi algılamak istiyorsun ki?
Allah böyle istemiş ve ol demişse illa sınırlı aciz duyu organlarıyla veya mantığınla kavrayabilmen mi gerekiyor?

Sahi sen Kâbir azabına, Miraca iman ediyor musun?

M Çevrimdışı

Mahir Kocatepe

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu anlayış(sızlık)la gidersen sen şeytanın besmelesiz yemeğine ortak olmasını da ; madden yemiyor, yemek eksilmiyor diye Besmele çekmezsin. Yellenmesini de insan kulağıyla duyulacak ses zannedersin? Neden farklı cinsleri kendin (insan) gibi algılamak istiyorsun ki?
Allah böyle istemiş ve ol demişse illa duyu organlarıyla veya mantığınla kavrayabilmen mi gerekiyor?

Sahi sen Kâbir azabına, Miraca iman ediyor musun?
Ediyorum

M Çevrimdışı

Mahir Kocatepe

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aynı akıl, Burak'ın göğün tabakalarını geçtiğini, ölünün bedeninin kabirde azab görmesini nasıl sindiriyor?
Astronotların da göğün tabakalarını geçtiğini biliyoruz. Kaldı ki allah istese neden geçemesin ki. Ol der oksijensiz yaşar peygamberimiz gider gelir. Ama bu benzer bir örnek gibi değil sanki ama yine de siz bilirsiniz hocam

Abdulmuizz Fida

Admin
Astronotların da göğün tabakalarını geçtiğini biliyoruz. Kaldı ki allah istese neden geçemesin ki. Ol der oksijensiz yaşar peygamberimiz gider gelir. Ama bu benzer bir örnek gibi değil sanki ama yine de siz bilirsiniz hocam
Allah'ın dilemesine kalıyorsa, şeytanın özelliklerine niye aynı dilemeyi vermiyorsun?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt