Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Sigarada Alkol Var

H Çevrimdışı

Hakpeşinde

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de bugün Adıyaman yeşil çayına başladım. Her yere yeşil çaycı açılmış.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yeşil_çay
  • Yeşil çay içindeki kateşinler sayesinde :
    • Kanser riskini azaltır.
    • Göz sağlığı açısından çok faydalıdır, göz çevresi kremleri bile vardır. yesilcay bilgi
    • Sabahleyin insana zindelik verir.
    • Yeşil çay yemek borusu kanserini erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında önlemektedir.(22)
    • Yeşil çay düzenli içilmesi halinde prostat kanseri riskini üçte iki azalmaktadır. (27)
    • Yeşil çay deri kanserine yol açan ultroviyole ışınların zararından korur. (28)
    • Tümörü küçültür.
    • Antioksidandır.
  • Yeşil çaydaki antioksidan E vitaminindekinden 20 kez daha kuvvetlidir.
    • Kolestrolü düşürür.
    • Tansiyonu ayarlar.
    • Kan şekerini ayarlar.
    • Bakterileri öldürürür.
    • Grip virüsünü öldürür.
    • Ağız kokusunu önler
  • Yeşil çay içindeki C vitamini sayesinde :
    • Stresi azaltır.
    • Gribi önleyicidir.
  • Yeşil çay içindeki kafein sayesinde :
    • Performansı etkiler,yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırır.
    • İdrar söktürücüdür.
    • İdrar söktürücü özelliğinden dolayı zayıflama rejimlerinde kullanılıyor.
  • Yeşil çay içindeki flavonoidler sayesinde :
    • Kan damarlarını güçlendirir.
    • Yeşil çay içindeki polisakkaridler sayesinde :
    • Kan şekerini düşürür.
  • Yeşil çay içindeki fluorid sayesinde :
    • Diş çürümesini engeller.
  • Yeşil çay içindeki E vitamini sayesinde :
    • Antioksidan olarak rol oynar.
    • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Yeşil çay içindeki EGCG (Epigallokateşin Gallat) adlı kimyasal madde sayesinde :
    • Kanser hücrelerinin gelişmesini önlüyor.
    • Akciğer, mide, bağırsak karaciğer ve deri kanserlerini önleyici etki yapıyor.
    • Alzheimer'i önleyici
    • Sigara kullanımının toksik etkisini azaltıyor.
    • Yeşil çay içen hamile kadınlar sorunsuz bir doğum gerçekleştirebilirken, sakat çocuk dünyaya getirme riski de azalacak.
  • Diş çürüklerine sebep olan bakterileri öldürerek çürükleri önler.
  • İçeriğindeki kateşin maddesi nedeni ile kolesterolü düşürür.
  • Antioksidan özellikleri vardır. Bu özelliği ile kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabilmektedir. İspanya’daki Murcia Üniversitesi ve İngiltere’deki Norwich Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü araştırmalar, yeşil çayda bulunan ‘polipenol EGCG’ maddesinden üretilecek olan ilaçlarla, çeşitli kanser hastalıklarının tedavisinin gerçekleştirilebileceğini ortaya koymuştur.
  • Zihinsel aktivitelerde yarar gösterdiği ileri sürülmektedir.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
2.5 tl benim aldığım ..........

Sadece seni baz alırsak hesap şöyle oluyor;

Haftada bir paket içsen yılda 120-130 TL yapar,
2 haftada bir paket içsen yılda 60-65 TL yapar,
3 haftada bir paket içsen yılda 40-43 TL yapar.

Ortalama senin gibi 100 tane Müslüman varsa bu hesap şöyle oluyor;

Haftada bir paket içerlerse yılda 12,000 TL yapar,
2 haftada bir paket içerlerse yılda 6000-6500 TL yapar,
3 haftada bir paket içerlerse yılda 4000-4300 TL yapar.

Ortalama senin gibi 1,000 tane Müslüman varsa bu hesap şöyle oluyor;

Haftada bir paket içerlerse yılda 120,000 TL yapar,
2 haftada bir paket içerlerse yılda 60,000-65,000 TL yapar,
3 haftada bir paket içerlerse yılda 40,000-43,000 TL yapar.

.....

Bu şekilde 100,000 Müslüman olduğunu düşünürsek hesap şöyle oluyor;

Haftada bir paket içerlerse yılda 12,000,000 TL yapar,
2 haftada bir paket içerlerse yılda 6,000,000-6,500,000 TL yapar,
3 haftada bir paket içerlerse yılda 4,000,000-4,300,000 TL yapar.

.....

Bu şekilde 1,000,000 Müslüman olduğunu düşünürsek hesap şöyle oluyor;

Haftada bir paket içerlerse yılda 120,000,000 TL yapar,
2 haftada bir paket içerlerse yılda 60,000,000-65,000,000 TL yapar,
3 haftada bir paket içerlerse yılda 40,000,000-43,000,000 TL yapar.

NOT:
Senden bir Müslüman kardeşin olarak hesap yapmanı beklemezdim. Aksine "Çok doğru bir söz gerçekten de haklı yani..." demeni beklerdim. Bu hesabı "2.5 TL" yi dahi ciddiye alman için yaptım. Bu sayı bu şekilde katlanır. Bana soracaksan dünyada bir sen yoksun milyonlar var... Kısa matematik hesabıyla 1 değilde 2 milyon insanın kullandığını var sayarsak bu sayı 240 milyon yapıyor bununla Suriye cihadının ortalama 1 yıllık giderleri karşılanabilir(tahminimce tabii bu fazlada olabilir azda olabilir).

Şimdi kardeşlerim ve abilerim bir daha düşünün Allah için 2.5 TL deyip geçmeyin... Sadece kendinize değil ümmete dahi zarar verdiğinizin farkına varın... Allah için bu aciz kardeşinizin sesine kulak verin... Çocuklarınızın, eşinizin, ailenizin ve ÜMMETİNİZİN rızkını bu illete yatırmayın. Bununla beraber Allah azze ve celle'nin ve Rasulü'nün sözlerini unutmayın;

"Şüphesiz ki sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar ve ALLAH'a güzel bir borç verenler var ya, (verdikleri) onlara kat kat ödenir. Ayrıca onlara çok değerli bir mükafat da vardır. "

Hadid 18.ayet

Ebû Ümâme Suday İbni Aclân radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Ey âdemoğlu! İhtiyâcından fazla olan malını sadaka olarak vermen senin için iyi; vermemen kötüdür. İhtiyacına yetecek kadarını elinde tutmandan dolayı ayıplanmazsın. İyiliğe, geçimini üstlendiklerinden başla. Veren el, alan elden üstündür (unutma).”

Müslim, Zekât 97. Ayrıca bk. Tirmizî, Zühd 32.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İçtiğiniz kahvelerde de nikotin var ve sigaradan daha pahalı(tütüne göre). Gelin kahve paranızı yıllık hesaba vuralım bakalım o zaman hangi dünya tağutunu yıkacak bütçe çıkacak meydana veya gardrobunuzda bulunan eşyaların fiyatını hesaplayalım. Sürekli aynı şeyi söylemekten hiç haz etmiyorum ancak tercih ettiğiniz fıkhi görüşü millete dayatmayın daha doğrusu müctehidlik taslamayın. 4 mezhepten tütüne dair fıkhi nakiller yapıp bilmişlik mi taslayalım yani bundan mı hoşlanıyorsunuz?

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
İçtiğiniz kahvelerde de nikotin var ve sigaradan daha pahalı(tütüne göre). Gelin kahve paranızı yıllık hesaba vuralım bakalım o zaman hangi dünya tağutunu yıkacak bütçe çıkacak meydana veya gardrobunuzda bulunan eşyaların fiyatını hesaplayalım. Sürekli aynı şeyi söylemekten hiç haz etmiyorum ancak tercih ettiğiniz fıkhi görüşü millete dayatmayın daha doğrusu müctehidlik taslamayın. 4 mezhepten tütüne dair fıkhi nakiller yapıp bilmişlik mi taslayalım yani bundan mı hoşlanıyorsunuz?

Orada anlatmak istediğimi bu şekilde anladığın için Allah razı olsun kardeşim... Son ayet ve hadis "Sigaraya" has değil kardeşim. Konu sigara olduğu için yazdım. "İçiyor musun beni alakadar etmez" diyemem.. İstersen alın bana karşı sertleş "sen kimsin haddini bil adam ol" de... Ben gene karışacağım... Çünkü senden önce benim ne yaptığımı, nasıl yaşadığımı Allah azze ve celle biliyor. Daha sonra ben ve yakınımdakiler biliyor... Ve ben Allah Rasulü'nun şu sözüne iman ediyorum;

(Mümin) kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.
Tirmizî, Birr, 36.

Aynı şekilde şu sözüne de iman ediyorum;

Hiçbiriniz kendisi için istediğini (mü”min) kardeşi için istemedikçe (gerçek) iman etmiş olamaz.

Buhârî, Îmân, 7; Müslim, Îmân, 71.

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardeş tütüne çok güzel bir şey herkese tavsiye ederim diyen yok zaten. Burada mesele haddini bilmeyip haram hükmü vermek. Kimi fakih mekruh görmüş kimi onu da dememiş. Kardeşler maşaAllah aleyhum ehli rey olmuş kıyas ile ictihad yapıp pat yapıştırıyor haram fetvasını. Babasının tek zeki oğlunun kendisi olduğunu zannettiği için daha önceki fakihlerin bunu konuşmadığını varsayıyor yada bilmiyor. Bu yapılan kıyasta getirilen delilleri zaten yeterince alim konuşmuş, bu kıyasın geçersiz olduğuna dair deliller sunmuş. Ez cümle bir şeye haram ve helal demenin ciddiyetini bilerek bu hükümleri dilinize dolayın. Hatta ehli olmadığınız için hiç dolamayın. Selefiliği ictihad makamı zanneden kardeşlere hem nasihat hem de sitemimdir ve sadece bu konuya has değil geneldir.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Kardeş tütüne çok güzel bir şey herkese tavsiye ederim diyen yok zaten. Burada mesele haddini bilmeyip haram hükmü vermek. Kimi fakih mekruh görmüş kimi onu da dememiş. Kardeşler maşaAllah aleyhum ehli rey olmuş kıyas ile ictihad yapıp pat yapıştırıyor haram fetvasını. Babasının tek zeki oğlunun kendisi olduğunu zannettiği için daha önceki fakihlerin bunu konuşmadığını varsayıyor yada bilmiyor. Bu yapılan kıyasta getirilen delilleri zaten yeterince alim konuşmuş, bu kıyasın geçersiz olduğuna dair deliller sunmuş. Ez cümle bir şeye haram ve helal demenin ciddiyetini bilerek bu hükümleri dilinize dolayın. Hatta ehli olmadığınız için hiç dolamayın. Selefiliği ictihad makamı zanneden kardeşlere hem nasihat hem de sitemimdir ve sadece bu konuya has değil geneldir.

Sözlerinin bu yanına hiç kelam etmedim. Yukarıda gezsen benim hüküm vermediğimi de göreceksin. Hesap yaptığım yazımda da hükme rastlayamazsın kardeşim. Rabbim bu konuda haddimi bilmeyi ve onunla amel etmeyi bana nasip etsin. Sadece eleştiri yaparken eleştiri yapacağın kişiye 'zan' besliyormuş gibi yaklaşman biraz kırıcı. Ve diğer kardeşlere eleştiri yapmak için o konulara hiç girmemiş beni kurban seçmende biraz üzücü :)

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sözlerinin bu yanına hiç kelam etmedim. Yukarıda gezsen benim hüküm vermediğimi de göreceksin. Hesap yaptığım yazımda da hükme rastlayamazsın kardeşim. Rabbim bu konuda haddimi bilmeyi ve onunla amel etmeyi bana nasip etsin. Sadece eleştiri yaparken eleştiri yapacağın kişiye 'zan' besliyormuş gibi yaklaşman biraz kırıcı. Ve diğer kardeşlere eleştiri yapmak için o konulara hiç girmemiş beni kurban seçmende biraz üzücü :)

O kısımlar sana değildi kardeşim, hakkını helal et.

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İşin özeti yukarıda yazdığım kıyasları getiriyor bu görüşe karşı çıkan alimler.

İçtiğiniz kahvelerde de nikotin var ve sigaradan daha pahalı(tütüne göre). Gelin kahve paranızı yıllık hesaba vuralım bakalım o zaman hangi dünya tağutunu yıkacak bütçe çıkacak meydana veya gardrobunuzda bulunan eşyaların fiyatını hesaplayalım.

Bu ve benzeri kıyaslar..

Cedel değil amel için bu görüşleri merak edip okuduğumdan stoklama ihtiyacı hissetmiyorum.

H Çevrimdışı

Hakpeşinde

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir insanın parasından zorunlu vermek olduğu miktar belli ki zaten...Onun haricindekini kişinin takvası belirler.Sen sigaraya verirsin başkası çaya verir o mantıkla gidersek çayda içmeyin birikleyin paranızı der başkası ..İsraf konusu da aynı şekilde.Mali ibadetlerden zorunlu olanı yapıyorsa diğerlerini eleştirme hakkımız yok bence ...Ayrıca milletin haftada yüzlerce lira harcadığı yerde benim iki haftada bir harcadığım 2.5 tl hiç bir şey..

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bir insanın parasından zorunlu vermek olduğu miktar belli ki zaten...Onun haricindekini kişinin takvası belirler.Sen sigaraya verirsin başkası çaya verir o mantıkla gidersek çayda içmeyin birikleyin paranızı der başkası ..İsraf konusu da aynı şekilde.Mali ibadetlerden zorunlu olanı yapıyorsa diğerlerini eleştirme hakkımız yok bence ...Ayrıca milletin haftada yüzlerce lira harcadığı yerde benim iki haftada bir harcadığım 2.5 tl hiç bir şey..

Okuduğum fıkhi görüşlerde bu da getirilen itirazlardan birisi. İsraf kıyası çürütülmüş, birçok faydalı şeyin de fazla tüketiminde zararlı olduğu kıyası getirilerek sağlığa zararlı kıyası da çürütülmüş. Benim tercih ettim görüş budur, içmiyorsanız ne mutlu size.

KAYA Çevrimdışı

KAYA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hatırlayanlar için çeçen cihadına gidenlere sigara şartı vardı .İçenleri geri gönderiyorlardı.Allah müslümanları bu illetden kurtarsın.