Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şiilere Cevap

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Biz Buharinin meğazi kitabında Peygamberin (HAŞA) yeminini nasıl bozduğunu gördük.
Buhari, Sahih'inin "Meğazi Kitabı, Umman ve Bahreyn Kıssası, Eş'ariler ve Yemenlilerin Gelmesi Babı" nda şöyle nakleder: "Eş'ari kabilesinin en cömerdi olan Ebu Musa, "Cerm" den geldiğinde biz de onun yanına oturmuştuk. O tavuk yiyordu. Aramızda oturan birini de yemeğe davet etti. Adam; "Ben o tavuğun pis bir şey yediğini gördüm." dedi. Bunun üzerine Ebu Musa şöyle dedi: "Gel, ben Resulullah'ın da bundan yediğini gördüm." Adam: "Ben onu yemeyeceğime dair yemin ettim." dedi. Ebu Musa dedi ki: "Gel, ben sana yemin hakkında da bir şeyler söyleyeyim. Biz Eş'ariler Resulullah'ın yanına giderek ondan yardım istedik. Ama o kabul etmedi. Biz tekrar yardım istediğimizde, bize yardım etmeyeceğine dair yemin etti. Çok geçmeden ona birkaç deve getirdiler. Resulullah da bize beş dişi deve vermelerini emretti. Biz develeri aldıktan sonra dedik ki: "Resulullah'a ettiği yemini hatırlatmadık. Artık kesinlikle kurtuluşa erenlerden olamayız." Ben Resulullah'ın yanına dönerek dedim ki: "Ey Resulullah! Sen bize bir şey vermeyeceğine dair yemin etmiştin, ama şimdi verdin." Resulullah şöyle buyurdu: "Evet! Eğer ben bir şey hakkında yemin ettikten sonra daha iyi bir şeyle karşılaşırsam, o işi yaparım." Sahih-i Buhari, c. 5, s. 218 - 219.
بسم الله الرحمن الرحيم

burada anlaşılmayacak birşey yok. bir kimse yemin eder de yemin ettiği şeyden başkasını daha hayırlı görürse bundan dönmelidir. dini kolay kılan Allah'a hamd etmek gerekirken neden "haşa" diyorsunuz? peygamberden mi şüphe ediyorsunuz hadislerinden mi? Allah Teala şöyle buyurmuştur:
"Yeminlerinizden dolayı Allah'ı (O'nun adını), iyilik etmenize, O'ndan sakınmanıza ve insanların arasını düzeltmenize engel kılmayın. Allah işitir ve bilir."(Bakara 224)
ancak burada yemin kefareti gerekir:
Ebu Hureyre Radıyallahu anh'den: "Bir adam Peygamber (Sallallahu aleyhi ve sellem)'in yanında karanlık basıncaya kadar oturdu. Sonra evine döndü. Çocuklarını uyurken buldu. Hanımı ona yemeğini getirdi. Adam ise çocuklarından dolayı yemek yememeye yemin etti. Sonra fikrini değiştirerek yedi. Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)'e gelerek meseleyi ona anlattı. Rasulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem):
"Bir kimse bir şeye yemin eder de başkasını ondan daha hayırlı görürse, o (başka) işi yapsın! Yemininden dolayı da keffâret versin!" buyurdu Müslim (3/1271)