Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Şimşek Çakınca Okunan Duanın Sıhhati Nedir?

G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Şimşek çakınca okunan duanın sıhhati nedir?

İbn Ömer (r.a.) anlatıyor: Resûlullâh (s.a.v.) gök gürleyip, şimşek çakınca şu duâyı okurdu:

عليه وسلم كَانَ إِذَا سَمِعَ صَوْتَ الرَّعْدِ وَالصَّوَاعِقِ قَالَ ‏ "‏ اللَّهُمَّ لاَ تَقْتُلْنَا بِغَضَبِكَ وَلاَ تُهْلِكْنَا بِعَذَابِكَ وَعَافِنَا قَبْلَ ذَلِكَ

Allâh’ım! Bizi gadabınla öldürme, azâbınla da helâk etme, bu (azâb)ından önce bize âfiyet (içinde ölüm) ver. (Tirmizî)

T Çevrimdışı

Tarik.alp

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sela
Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Şimşek çakınca okunan duanın sıhhati nedir?

İbn Ömer (r.a.) anlatıyor: Resûlullâh (s.a.v.) gök gürleyip, şimşek çakınca şu duâyı okurdu:

عليه وسلم كَانَ إِذَا سَمِعَ صَوْتَ الرَّعْدِ وَالصَّوَاعِقِ قَالَ ‏ "‏ اللَّهُمَّ لاَ تَقْتُلْنَا بِغَضَبِكَ وَلاَ تُهْلِكْنَا بِعَذَابِكَ وَعَافِنَا قَبْلَ ذَلِكَ

Allâh’ım! Bizi gadabınla öldürme, azâbınla da helâk etme, bu (azâb)ından önce bize âfiyet (içinde ölüm) ver. (Tirmizî)
aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuh
Ahi ben hadis ehli birisine sordum bana bu hadis zayıf dedi

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sela
aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuh
Ahi ben hadis ehli birisine sordum bana bu hadis zayıf dedi
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim
1632922541614.png

حَدَّثَنَا قُتَيْبَةُ، حَدَّثَنَا عَبْدُ الْوَاحِدِ بْنُ زِيَادٍ، عَنِ الْحَجَّاجِ بْنِ أَرْطَاةَ، عَنْ أَبِي مَطَرٍ، عَنْ سَالِمِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عُمَرَ، عَنْ أَبِيهِ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم كَانَ إِذَا سَمِعَ صَوْتَ الرَّعْدِ وَالصَّوَاعِقِ قَالَ ‏

اللَّهُمَّ لاَ تَقْتُلْنَا بِغَضَبِكَ وَلاَ تُهْلِكْنَا بِعَذَابِكَ وَعَافِنَا قَبْلَ ذَلِكَ
Ömer b. Hattâb (r.anh)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:
Rasûlullah (s.a.v.), gök gürültüsü ve şimşek parıltısı gördüğünde şöyle duâ ederdi:
Allah’ım bizi gazabınla öldürme ve azabınla bizleri yok etme bize her zaman afiyetler ver veya böyle bir afetle değil de tabii ölümle bizi öldür.
(Tirmizi, Deavat, Bab 50, Hadis no: 3450, Musned, 5503)

قَالَ هَذَا حَدِيثٌ غَرِيبٌ لاَ نَعْرِفُهُ إِلاَّ مِنْ هَذَا الْوَجْهِ
Tirmizi, rivayeti gârib (zayıf) olarak, sadece bu şekliyle zikrediyor.