Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şirk Ve Şirk Ehlinden Beri Olmak Iki Kısma Ayrılır

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şirk ve Şirk Ehlinden Beri Olmak İki Kısma Ayrılır
1 - Amelden beri olmak:
2 - Yapandan beri olmak:

1 - Amelden beri olmak:
Bu, şirk ve küfür amellerinden beri olmaktır ve böyle yapmak müslümana farz-ı ayndır.
Demokrasiden, parlementodan, laiklikten ve buna benzer küfür ve şirk amellerinden beri olmak gibi...

2 - Yapandan beri olmak:
Bu ise, müşrik ve kafirlerden beri olmaktır.
Laikleri, ırkçıları ve bunlar gibi kafirleri sevmemek, onlara düşman olmak, onların amellerinden beri olmak, onlara buğzetmek ve onların İslam milletinden olmadığına iman etmektir.

Şirk ve Şirk Ehlinden Beri Olmak Şöyle Olur
1 - Kalben beri olmak:
2 - Sözle beri olmak:
3 - Bedeniyle beri olmak:

1 - Kalben beri olmak:
Bu, müşriklere ve şirke kalple buğzetmek, onları sevmemek ve onların yok olmalarını temenni etmekle söz konusu olur.
Örneğin; yahudilere, hıristiyanlara, hindulara, komünistlere, laiklere ve parlementerlere kalben buğzetmek ve onların yok olmalarını temenni etmek gibi... Bunu yapmak her müslümana farz-ı ayn olup hiçbir durumda sakıt olmaz. Çünkü bu mesele kalple alakalıdır.
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Kim Lâ İlahe İllallah derse ve Allah'tan başka ibadet edilenleri reddederse malı ve kanı haram olur, onun hesabı Allah'a aittir." (Müslim)
İbrahim aleyhisselam'ın kavminden beri olduğunu bildiren ayet buna delidir.
Allah-u teala şöyle buyuruyor:
"İbrahim babasına ve milletine demişti ki: "Beni yaratan hariç sizin taptığınız şeylerden uzağım. Beni doğru yola eriştirecek olan şüphesiz O'dur. İbrahim ardından geleceklere bu sözü devamlı kalacak bir miras olarak bıraktı. Artık belki doğru yola dönerler." (Zuhruf: 26-28)

2 - Sözle beri olmak:
Bu, şirk ve şirk ehlinden beri olduğunu dille söylemek, yani; müşriklerin dinlerinin batıl olduğunu, bu dinler üzere olanların müşrik ve kafir olduklarını dille beyan etmektir.
Bunun delili ise; Allah-u teala şöyle buyuruyor:
"De ki: "Ey kafirler! Sizin taptığınıza tapmıyorum." (Kâfirun: 1-2)
Ayetteki; "De ki" lafzı "dilinle söyle" demektir.
"İbrahim babasına ve milletine demişti ki: "Beni yaratan hariç sizin taptığınız şeylerden uzağım. Beni doğru yola eriştirecek olan şüphesiz O'dur. İbrahim ardından geleceklere bu sözü devamlı kalacak bir miras olarak bıraktı. Artık belki doğru yola dönerler." (Zuhruf: 26-28)
Ayetteki; "İbrahim dedi ki" lafzı "dili ile onların dinlerinden beri olduğunu söylemiştir" manasındadır.
Bu meselenin en düşük mertebesi; müşrikleri ve müşriklerin dinini istemediğini, sevmediğini, onlara muhalefet ettiğini, onların yolunun doğru olmadığını ifade eden sözleri dille söylemektir.

3 - Bedeniyle beri olmak:
Bu, şirk ve şirk ehliyle bedeniyle cihad etmek, yani; onların taptıklarını yok etmek ve tahrip etmek için bedeniyle mücadele etmektir.
Bunun delili ise;
"Ey nebi! Kafirlerle ve münafıklarla cihad et ve onlara sertlik göster. Onların varacakları yer cehennemdir ve (orası) ne kötü dönüş yeridir." (Tevbe: 73)
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:
"Kim bir münkeri görürse eliyle değiştirsin." (Müslim)
Bedenle beri olmak müslümanın gücü nisbetinde farz-ı ayndır. Güç yetiremiyorsa farz değildir.

Üst Ana Sayfa Alt