Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sokak Köpekleri Problemine İslami Açıdan Nasıl Bir Çözüm Uygulanabilir?

E Çevrimdışı

ebu _yahya

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum.Herkesin malumu olduğu üzere ülkede çığrından çıkmış bir sokak köpeği problemi var.Bu sorun ailelerimizi tehdit eder boyuta geldi.Bu soruna hangi sınıra kadar müdahale etmek caizdir?

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Subhanallah, aklıma yaşadığım bir anıyı getirdin ama gerçekten çok komik. Bu arada bu tavsiye değil sakın yapma :D :D :D

E Çevrimdışı

ebu _yahya

Üye
İslam-TR Üyesi
Ne desin baska cocuk
Belediyenin sorumluluğunda bu
153 arayın
Kardeş siz şaka mısınız.İstişare edelim diye müslümanların olduğu foruma yazıyoruz cevaba bak.Hergün sokak köpeklerinin parçaladığı insan haberleri geliyor.Belediye parçalayan köpeğin güvende olduğuna dair twit arıyor.Devlet hayvanları koruma yasası çıkartıyor.Bu işi belediyenin çözeceğine dair dalga geçer gibi cevap geliyor.Tr de mi yaşamıyorsunuz dalga mı geçiyorsunuz

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Köpeklerden intikam falan mı almak istiyorsun ne yapıyorsun belediyenin uzaklaştırması neyine yetmiyor da güvende olduğunu söylediği için öfkeleniyorsun

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş siz şaka mısınız.İstişare edelim diye müslümanların olduğu foruma yazıyoruz cevaba bak.Hergün sokak köpeklerinin parçaladığı insan haberleri geliyor.Belediye parçalayan köpeğin güvende olduğuna dair twit arıyor.Devlet hayvanları koruma yasası çıkartıyor.Bu işi belediyenin çözeceğine dair dalga geçer gibi cevap geliyor.Tr de mi yaşamıyorsunuz dalga mı geçiyorsunuz

Bu işi çözmenin yegane yolu zannımca adam akıllı bir idare kurmaktır. Bu meselenin temel sebebi köpek sahiplerinin özellikle yeni doğmuş enikleri sokağa salmasından kaynaklı.
Bunun dışında köpeklere sokakta yiyecek bırakılması ama yiyeceklerin içine köpekleri dizginleyecek ilaç vb konulması bir çözüm olabilir

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Köpeklerden intikam falan mı almak istiyorsun ne yapıyorsun belediyenin uzaklaştırması neyine yetmiyor da güvende olduğunu söylediği için öfkeleniyorsun kısas falan mı istiyorsun köpeklere?

Kardeş meseleyi anlamadın. Bu bir sorun kardeşte bunun nasıl çözülebileceğini soruyor

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Istisare diye konuyu aciyorsun eyvallah da ne bu hiddet bu celal
Yok ironi,yok azarlama, yok coluk cocuk, ne alakasi varmış, yok onceden forum boyle değilmiş miş
abarti da abarti.
Madem bulunduğun bölgede belediyeler valilik vs bir sey yapmiyor git itlaf et o zaman
Sorun buysa bu sekilde sor. Hayret bir sey.
Insanlar kendi bilgisince fikrini soyluyor zaten, onu denedim kardeş ise yaramadi der geçersin, azarlama hakkına sahip degilsin

E Çevrimdışı

ebu _yahya

Üye
İslam-TR Üyesi
Istisare diye konuyu aciyorsun eyvallah da ne bu hiddet bu celal
Yok ironi,yok azarlama, yok coluk cocuk, ne alakasi varmış, yok onceden forum boyle değilmiş miş
abarti da abarti.
Madem bulunduğun bölgede belediyeler valilik vs bir sey yapmiyor git itlaf et o zaman
Sorun buysa bu sekilde sor. Hayret bir sey.
Insanlar kendi bilgisince fikrini soyluyor zaten, onu denedim kardeş ise yaramadi der geçersin, azarlama hakkına sahip degilsin
Bu forumu 10 senedir takip ediyorum yaklaşık.Allah razı olsun bilgi için tr deki en faydalı site bana göre.Forumda önceden ciddi meseleler konuşulur çözüm aranırdı sonradan maalesef birçok konu sulandırılmaya ve boş muhabbet yapılmaya başlandı bu yüzden birçok kişi uzaklaştı zaten.Ben doktorum çok girmememe rağmen birçok kişiyle özelden sıkıntısı için istişare ettim.Burada müslümanlara faydalı olabilecek bir çok kişi vardı çoğu girmiyor artık neden forumun belli kişiler tarafından devamlı olarak sulandırılmasından dolayı.Sen de yanlış hatırlamıyorsam kadındın ve bu konuda olduğu gibi bir çok konuda bahsettiğim şekilde etkin vardı.Kendini nerde gördüğünü kestiremediğim arkadaş sakin ol şampiyon yazmış maalesef seviye bu.Ülkede müthiş bir sokak köpeği problemi var neslimizi tehlikeye atacak seviyeye gelmiş.Aklı selim yorumlar yerine muhabbettin gittiği yere bak gerçekten yazık.Allah bu camia ya basiret versin yoksa basiret sahibi insanlara hidayet etsin.

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum.Herkesin malumu olduğu üzere ülkede çığrından çıkmış bir sokak köpeği problemi var.Bu sorun ailelerimizi tehdit eder boyuta geldi.Bu soruna hangi sınıra kadar müdahale etmek caizdir?
Aleykum selam kardesim
Zararlı hayvanlar dövülmeden, eziyet edilmeden en keskin bir âlet ya da çabuk öldürecek bir yöntemle kesilir ve öldürülür. (Hindiyye V/361) Başkalarına zarar veren köpeği bulunan kimse, hatırlatıldığı halde zararı önlemezse, bölge sakinlerinin o köpeği öldürme hakları vardır. (Hindiyye V/360)

Zeyd b. Cübeyr’den şöyle dediği rivayet olunmuştur:
Bir adam ibn Ömer (Radiyallahuanhuma)’e sorar: “ihramlıyken kişi hangi canlıyı öldürebilir” ibn Ömer (Radiyallahuanhuma) cevap verir: bana, Peygamber Efendimiz sellallahu aleyhi ve sellem’in hanımlarından birisi anlattı: “Peygamber Efendimiz sellallahu aleyhi ve sellem kuduz (çevresine zararlı) köpeği, fareyi, akrebi, çaylak ve kargayı birde yılanı öldürmekle emretti.” Namazdayken bile böyledir dedi.
İmam Müslim’in rivayet ettiği hadis-i şerifte de açıkca görüldüğü gibi zarar veren ısıran, hastalık yayan köpek ve emsali yırtıcı hayvanların öldürülmesinde bir beis yoktur. ve’s-Selam.
(bkz: el-İnaye; el-Bahru’r-Raik; Reddu’l-Muhtar)

Aşağıdaki konuyuda inceleyebilirsiniz

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Sen niye milleti azarlıyorsun o zaman?

Millet dediğin kim Sayın İmam, kimi azarlamışım?
Sordugu soruya, verilen cevaba karsi alay vari uslup kullaninca ne desin cocuk dedim bu mu azar ?
Sonraki yazdiğı iki mesaja karsi verdigim cevap mi azar ? Ebu yahya efendiye de yazaydin sende azarlama kardes ya da sakin ol diye.
Manasiz bir çıkış senin ki kusura bakma.

Bu forumu 10 senedir takip ediyorum yaklaşık.Allah razı olsun bilgi için tr deki en faydalı site bana göre.Forumda önceden ciddi meseleler konuşulur çözüm aranırdı sonradan maalesef birçok konu sulandırılmaya ve boş muhabbet yapılmaya başlandı bu yüzden birçok kişi uzaklaştı zaten.Ben doktorum çok girmememe rağmen birçok kişiyle özelden sıkıntısı için istişare ettim.Burada müslümanlara faydalı olabilecek bir çok kişi vardı çoğu girmiyor artık neden forumun belli kişiler tarafından devamlı olarak sulandırılmasından dolayı.Sen de yanlış hatırlamıyorsam kadındın ve bu konuda olduğu gibi bir çok konuda bahsettiğim şekilde etkin vardı.Kendini nerde gördüğünü kestiremediğim arkadaş sakin ol şampiyon yazmış maalesef seviye bu.Ülkede müthiş bir sokak köpeği problemi var neslimizi tehlikeye atacak seviyeye gelmiş.Aklı selim yorumlar yerine muhabbettin gittiği yere bak gerçekten yazık.Allah bu camia ya basiret versin yoksa basiret sahibi insanlara hidayet etsin.

Konuyu saptirip benim uzerime cekmen gerçekten gereksiz. Ayağınız taşa şöyle bi hafif çarpsa bir gunah keçisi arıyorsunuz.
Iste tam da bu yuzden senin bahsi geçen konun gibi meseleler havada asılı durmaya mahkum. Şahıslarla ilgileniyorsunuz meselenin özüyle değil.
Ben nerdeyse 3 senedir foruma ayak bile basmadim ara verdiğim zamanda da pek cok insan buradaydı. 2015 den öncesini bilemem zaten üye değildim. Ama ilk mesaj yazanlarin cogu zaten o zamanda yoktu ? Kopmalar her zaman olur, her yer icin gecerli.

Ek olarak bana atfettiğin sulandirma ile zatinin höd höd yazmasi senin ciddi olduğunu göstermiyor.

Sokak köpekleri hususunda ise, etraf panter emel gibi tiplerle dolu olduğu için yapılacak pek bir şey yok. Kolaylıklar dilerim

Üst Ana Sayfa Alt