Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Son Oturuşta Tahiyyat Süresini Okumayı Geciktirmek Namazı Tekrarı Gerektirir mi?

F Çevrimdışı

farukers

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum
ben namaz kılarken ses olduğu zaman şaşırıyorum. Camii de namaz kılarken tesbihat erkenden başladığı zaman ben son oturuşta yetişebiliyorum tesbihate ama ses oldugu için tahiyyat duasını 3-5 kere baştan tam okumadan tekrarlıyorum ses bitene kadar.Ben namazımı baştan kılmalı mıyım ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

Bundan dolayı namaz bozulmaz, tekrarı gerekmez.
Dışarıyla irtibatı kesip, okuduğun ayet ve duaların anlamına yoğunlaşırsan bu meseleyi aşarsın.

Farz namazların ilk oturuşunda tahiyyât okunduktan sonra kalkılması gereken bir namazda “Allahumme salli ala Muhammed” diyen kişi İmam-ı Âzam’a göre farz olan kıyamı geciktirdiği için sehiv secdesi yapar; böylece namazı tamam olur.
Ebû Yusuf ve Muhammed’e göre ise sehiv secdesi gerekmez (
Alâuddîn Ebû Bekr b. Mes‘ûd b. Ahmed el-Kâsânî, Bedâʾiʿu’ṣ-ṣanâʾiʿ fî tertîbi’ş-şerâʾi , C. I, Sf: 164)

Üst Ana Sayfa Alt