Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Son Tartışmalar Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
veda, hakem olsun vs gibi konular tarafımdan silinmiştir.
tartısmanın bi adabı vardır ağzına ne gelirse söylenmez bu tarz konularda
yine bu tarz konularda nefsimizle değil selefimizle konusmamız gerekir
aa o mantıksız aa öyle olur mu bu ne demek o ne demekle iş yürümez
arş konusu forumumuzda açık açık yazılıp açıklanmıştır okunmadan , delili olmadan, aklımızdan geçeni yazdığımız sürece yol alamayacağız.
o konu herkese yeterli .
seviyenin düştüğü bi forum değil burası
nefislerin çarpıştığı birr forum değil burası.
apaçık hakkın yazıldığı ona inanıldığı bir forumdur.
bu saatten sonra başka saçma isimle, aynı tarz konusmayla, garip garip savunmalarla kimse gelmesin ne bana ne foruma.
herkes dikkat etsin yazdığına.
imam malik'in sözü söylendi. "İstivâ (Arap dilinde anlamı) meçhul değildir. Keyfiyeti akıl ile bilinmez. Buna iman etmek vaciptir ve bu konuda soru sormak bid'attir" (Beyhakî, el-Esmâ' ve's-Sıfât; Mısır 1358, s. 408).
lütfen altından kalkılamayacak sözler söylemeyin bunun dışında...
abdulmuiz ve muvahhid müslüman ve abdullah kardeşlerime teşekkürler.
bu tarz açılan konular örn: o hakem olsun, bu ayıp etti, sen bi dinle şu bu böyle konular kim görürse direk silsin cevap vermesin.
konu kapatılmıştır. kolay gelsin. diğer forumlarda akşama kadar bu konu tartışılmaya devam edebilir burda değil
not: dünya düzmü adlı konu denetlenecek konulara taşınmıştır. açık delili olan islam4ever a özel mesajla atar. o da gerekli görürse ekler konuya.
saygı sevgi...

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Allah radı olsun kardeşim. Çok yerinde bir konuşma idi

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah razı olsun kardeş, yerinde müdahele etmişsin.

Böyle manzaralar görünce çok üzülüyorum. İslam ümmetinin durumu ne haldeyken bu şekilde uğraştıran insanları görünce giden zamana acıyorum.

Günümüzde o kadar çok parçalanmış durumdayız artık kuran ve sünnet yerine hiziblerin,taasubçuların delillerine sanki ayetmiş gibi yapışır olmuş durumda birçok kişi.

Bugün şiayı kınarken şiadan nefret duyarken birçok ehli sünnet sunni olduğunu düşünen kişinin de şiadan pek farkı yoktur.

Örneğin, muta nikahı konusunda birçokları sanki ehli sünnetin alimlerini kabul etmiş gibi gözümüze sokarcasına delil getirirler.

Getirilen deliller iki kısımda gelmekte.

1. kısımdaki deliller, mutanın yasaklanmadan önceki rivayetleri bunu zaten inkar etmiyoruz ancak bu insanlar bu alimlere sözde güveniyorlar delillerini kabul ederler ancak her ne hikmetse bu insanlar bu alimlerin muta hakkında yasaklamaya dair rivayetlerini görmezlikten gelirler.

2. kısımdaki deliller, bu gruptaki deliller ise genel olarak ya uydurma ya da külliyatlarda hiç geçmeyen rivayetler.

Herhangibi yazının altına buhari müslim gibi yazarak sanki sünnette isabet ediyorlar.

Kendini ehli sünnete isabet eden gruplara gelince. Anlamıyorum senelerdir, düşündükçe yüreğim boğuluyor...

Misalen adam bidat bir namaz kılmak için gidip yüzlerce hadis arasından cımbızlama aslı astarı olmayan bir rivayet getirir ve altına imzayı çakar işte bunu da şu ehli sünnet alimi diyor der.

İnsan sormak ister, ya kardeşim bu konuda yüzlerce sabit hadis varken sen ne diye tutup da zayıf 1 tane aslı astarı olmayan rivayetle ben amel ediyorum dersin demek isterim.

En güvendiğiniz İmam Buhariden (Allah ondan razı olsun) örnek verim. Siz sanıyormusunuz ki buhari r.a her konuda isabet etmiştir. Vallahi etmemiştir edemez de zira Rasulullah sav dışında her gelen hatalı olacaktır. Ümmet için tek takip edilecek Rasulullah sav'dir.

Devamla altta imam buhari r.a denince o şey kesin kes doğru mu oluyor asla, imam buharinin sahihi buharisi alimlerce tahkik edildiği için sahihi buhari dendi aynı imam buhariye ait tüm kitaplar sahih denecek diye bir kaide yoktur işte insanlarımız bunu göremiyorlar. imam buharinin diğer yazmış olduğu eserlerde uydurma ya da sahih olmayacak bir sözü imam buhariye yakıştıramıyorlar bu da ululaştırmaya girmektedir.

En tehlikeli durum da budur, zira ben hizibçilikden daha büyük bir tehlike pek görmüyorum.

Görüyoruz işte mesala cübbeli adam kendisini takip edenlere sizin ne işinize hadisleri incelemek siz benim dediğime bakın diyor.
Görüyoruz işte alpaslan kuytulu sünneti araştıranlara siz sünneti tekrar mı yazacaksınız diye akıl yoksunu olarak konuşmakta.
Görüyoruz ebu bekir sifili, ehli sünnet vel cemaati takip eden müslümanlara mezhepsiz neşrefsiz diye küfürler savurmakta (zira türkiyede mezhepsiz küfür anlamında çok büyür argodur)

Hem diyoruz 4 büyük mezhep imamı hem de birçok konuda onların görüşlerini incelemeden nefsimize uygun olanı alıyoruz.

Mert olmamız gerek, ve adice, bir meselede imamların sahih kendilerinden sabit ulaşan deliller varken aslı astarı olmayan nerden olduğu anlaşılmayan rivayetleri buradan imamlardan gelmiş gibi sunmak en büyük adiliktir.

Ve bu istiva konusunda Allah mekandan münezzehdir (Allah yoktur) deyip Allah arşa istiva etmiş diyenleri kafir olarak itham edenler merak ediyorum bizleri tekfir ediyor mu, bizi geçtim koca koca müctehid alimleri de tekfir ediyor mu?

Biraz insaf sahibi olmak gerek, insan bi tarafa bu görüşte olan alimleri yazar, diğer tarafa karşı görüşte olanları sonra hizbini bırakıp her kişinin delilini iyice inceler.

Ama dediğim gibi bugün cübbelinin,hüseyin avninin,alpaslan kuytulun,ebu bekir sifilin,kevserinin at gözüyle meselelere bakılırsa bir cm ileri gidilmez.

Allah korusun tevbe 31'i unutmamak gerek her daim...

Ayrıca şunu da belirtiyorum ki buradan şedidce bize saldıranları samimi de görmüyorum, kendilerine ilaç olacak kitaplar öneriyoruz yeri geliyor genelde nefis yapar diye özelden yazdıklarımız var tutup da kitabı okumuyorlar... Örnek, birçok kişiye kandillerle alakalı bidatler için kitap önerdim ama sağolsun biri zahmet edip de gidip kaynak kitabı almamıştır. Sonra da hadis buldum hadis buldum diyerek saldırmaktadırlar.

Ebu bekir sifilci,bin bazci,useyminci,kevserici,kuytulcu,islamogluncu,ebu saidci, caa, cii , cuuu olmaktan Allaha siginiriz.

Dinimiz islam, kitabimiz kuran, peygamberimiz hz muhammed s.a.v yolumuz ehli sünnetin yoludur. elhamdulillah.

Allah bizlere doğruyu göstersin ve o doğrularla amel edecek güç ve kuvvet versin.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Allah radı olsun kardeşim derdimiz davamız birdir inşeAllah.
İnsanlar ilimden uzak olunca, nefsine uymayan her akideden aslandan kaçar gibi kaçmakta.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt