Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Suçunu İtiraf Eden Kişi Recm Edildi mi, Affedildi mi?

M Çevrimdışı

Mrt90

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum. Bir hadis okudum Tirmizi'de ve Nesai'de de geçiyormuş lakin hadisin sonunda iki farklı bilgi vardı. Hangisi sahihtir onu sormak istedim. Cevap için teşekkür ederim.
Olay şöyle:
Resulullah a.s. zamanında, bir kadın mescide giderken bir adamın saldırısına (tecavüze) uğrar. Adam kaçar ve kadının bağırması üzerine sesi duyan başka bir adam tecavüzcü adamın peşinden koşar. Bu sırada kalabalık, asıl tecavüzcüyü değil de onun arkasından onu yakalamak için koşan adamı yakalarlar. Kadın da kendisine tecavüz edenin o adam olduğunu söyler. Suçsuz kişi hakkında recm kararı çıkarken, asıl suçlu adam itirafta bulunur ve kendisinin tecavüz ettiğini söyler. Benim sormak istediğim şu; bir okuduğum kaynakta suçunu itiraf eden şahsın had cezası olarak recm edildiği, başka okuduğum kaynakta ise adamın suçunu itiraf etmesi ve diğer suçsuz kişiyi kurtardığı için recmden kurtulduğunu okudum.
Acaba bunlardan hangisi sahihtir?

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bir okuduğum kaynakta suçunu itiraf eden şahsın had cezası olarak recm edildiği, başka okuduğum kaynakta ise adamın suçunu itiraf etmesi ve diğer suçsuz kişiyi kurtardığı için recmden kurtulduğunu okudum.
Hangi kaynaklarda okudunuz ve hadisin numarası nedir?

M Çevrimdışı

Mrt90

Üye
İslam-TR Üyesi
Hangi kaynaklarda okudunuz ve hadisin numarası nedir?

Hadisi rivayet eden sahabi Vail İbnu Hucr İbni Rebia.
Tirmizî, Hudud 22, (1452)
Ebû Dâvud, Hudud 7, (437)

Ancak İbn Kayyım'ın "İlâm" adlı eseri varmış. Orada bu hadiseden bahsedilirken gerçek suçlunun suçunu itiraf edip suçsuz Müslümanı kurtardığı için affedildiği naklediliyormuş.

Tevbenin had cezalarına etkisi diye internette araştırdığımda birbirine zıt bu 2 bilgiyi edindim. Hangisinin sahih olduğunu öğrenmek için sordum.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hadisi rivayet eden sahabi Vail İbnu Hucr İbni Rebia.
Tirmizî, Hudud 22, (1452)
Ebû Dâvud, Hudud 7, (437)

Ancak İbn Kayyım'ın "İlâm" adlı eseri varmış. Orada bu hadiseden bahsedilirken gerçek suçlunun suçunu itiraf edip suçsuz Müslümanı kurtardığı için affedildiği naklediliyormuş.

Tevbenin had cezalarına etkisi diye internette araştırdığımda birbirine zıt bu 2 bilgiyi edindim. Hangisinin sahih olduğunu öğrenmek için sordum.
İmam Tirmizi'nin rivayetinde zina eden adam recmedilmiş. Tirmizi rivayet hakkında "hasen-garîb-sahih" demiş lakin muhakkik zayıf olduğunu belirtmiş. İmam Tirmizinin sahih hükmünü kabul edersek görüldüğü gibi bu rivayette recmedilmiş.

Affedilme durumu ise Nesai'nin "Kübra" adlı eserinde geçiyor. Beyhaki ise mealen şöyle demiş: "Bu kişinin itiraf ettiği gibi zinadan dolayı recmedilen Maiz ve Ğamidiyeli kadın da itiraf etmiş lakin recmedilmişti. Onların haberleri daha meşhur ve daha çoktur."

Eklemek istedim, Şeyhülislam'ın bahsettiğine göre İmam Ahmed'in görüşü "suç ispat edilmeden önce kendisi gelip" tevbe edenin tevbesinin kabul edilip haddin düşeceğiymiş. Maiz ve Ğamidiyeli kadın hadisini ise Şeyh; bu kişilerin kendi üzerlerine haddin uygulanmasını (günahtan temizlenmek için) istemeleri, Rasulullah'ın ise geri çevirdiği hâlde ısrar ettikleri için cezalandırıldıkları şeklinde açıklıyor.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt