Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Süresi Dolmadan Mestini Çıkaran Tekrar Ne Zaman Giyebilir?

E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum

Meshler üzerine mestin süresi dolmadan ikisinide ayağından çıkaranın meshi bozulduğu için , tekrardan abdest alıp giyebilir mi? Yoksa mesh bozulsada mukim için 1 gün 1 gecelik sürenin dolmasını bekleyip anca ondan sonra mı tekrar abdest alıp giyebilir ? (Abdestli ise sadece ayaklarını yıkar biliyorum ama 1 gün 1 gece dolmadan çıkardığında süre dolana kadar giyemez mi onu soruyorum sadece )

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esselamu aleykum

Meshler üzerine mestin süresi dolmadan ikisinide ayağından çıkaranın meshi bozulduğu için , tekrardan abdest alıp giyebilir mi? Yoksa mesh bozulsada mukim için 1 gün 1 gecelik sürenin dolmasını bekleyip anca ondan sonra mı tekrar abdest alıp giyebilir ? (Abdestli ise sadece ayaklarını yıkar biliyorum ama 1 gün 1 gece dolmadan çıkardığında süre dolana kadar giyemez mi onu soruyorum sadece )
Âleykum selam we rahmetullah

Mesh giyen kişi meshlerini çıkarmasıyla abdestin durumu ihtilaflıdır:
a) Bazı âlimler; abdest ancak önden ve arkadan hades çıkmasıyla bozulur, mesh çıkarmak hades değildir derken, bazıları da Mestinin üzerini mesheden kimsenin abdesti, şer'î bir delille sâbit olmuştur. Şer'î bir delil olmadan abdestin bozulduğuna hükmetmek mümkün değildir. Ayaklardaki mesti çıkarmakla abdestin bozulduğunu gösteren hiçbir delil yoktur. Bu aynı abdest aldıktan sonra saçını kestiren kimsenin abdestinin bozulmaması gibidir derler.

b) Bir kısım âlimler; meshin, yıkamanın yerine geçtiğini, mest çıkarıldığı zaman ayaklardaki abdestin bozulacağını, çünkü ayakların mestten çıkarılmasıyla ayaklar ne yıkanmış, ne de meshedilmiş bir hâle geldiğini, ayaklardaki abdestin bozulduğu zaman ise, abdestin tamamının bozulacağını ve abdest azalarının birbirinden ayrılamayacağını huccet olarak göstermişlerdir.

c) Kimi âlimler; Ayaklarına mesh eden kimse, süresi dolmadan mestini çıkarması durumunda "Ayaklarını yıkaması yeterlidir. Böylelikle abdesti tamam olur" demişlerdir. Bu Evzai, İshak ve İmam Şafii'nin iki görüşünden biridir. İmam Ahmed'den gelen diğer bir rivâyete göre ise ayakların yıkanmasıyla bu yeterli olur. Bu Ebu Hanife'nin mezhebini oluştururken, İmam Şafii'nin de ikinci görüşüdür. Söz konusu bu ihtilaf, abdestte yer alan "peşi sıra ile yapma (muvâla)" konusunun vâcibliği ile ilgilidir.

İbn-i Kudâme el Makdisi -Allah ona rahmet etsin- şunu zikretmiştir:
"Bu görüş, abdest alırken abdest azalarının birbiri ardınca yıkanmasının farz olmadığı hükmüne binâ edilmiştir ki bu görüş, zayıftır." (İbn Kudâme el Makdisi, el-Muğnî; c: 1, sf: 367 , 157)

İlgili Konu:

Mest Üzerine Meshin Süresi ve Mesh Aldıktan Sonra Giyilen Mest Çıkarılırsa Abdestin Durumu?
https://www.islam-tr.org/konu/mest-...yilen-mest-cikarilirsa-abdestin-durumu.28990/

E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Peki Allah razı olsun o 3 görüş olduğunu yeni öğrenmiş oldum. Ama başlıktada yazdığım gibi şunu demek istedim ifade edemedim herhalde. Mesti süre dolmadan çıkardık, artık mesh bozuldu , 1 gün 1 gecelik hükmüde çıkardığımız için kalktı. Diyelim öğlen 12 de meshetmiştim , akşam 10 da çıkarırsam , tekrar saat 10da abdestim yokken bir abdest alıp giysem olur mu yoksa yinede saat 12 den sonrayı mı beklemeliyim ? Yani abdesti sormuyorum , ister çıkar ister çıkarma, tekrar meshetmek için illada 12 saatin dolup dolmaması meselesini soruyorum. :)

Abdulmuizz Fida

Admin
Mestini çıkarırsan abdestin bozulur. Tekrar abdest alırsın, mestini giyersin. Ne zaman abdestin bozulur o zaman tekrar abdest alırken mestini mesh edersin ve mesh suresi o zaman tekrar başlar. Abdest bozulmadan, ayağı yıkayıb mest giymeyle mesh suresi başlamaz. İkinci defa Abdest bozulduktan sonra mesti mesh ettikten sonra mûkim için günlük mesh suresi başlar. Mesh suresi başlamış iken mesti çıkarırsanız abdest bozulur. Yeniden Abdest altıktan sonra mesti giyebilir, giydikten sonra abdestiniz tekrar bozulursa bu sefer tekrar abdest alırsın ve ayağını mesh edince mesh suresi tekrar başlar. 24 saat dolma suresi bozulmayan abdest içindir. Bozulmuşsa dilediğiniz zaman yenileyib mesh tazelenebilir.

E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Anladım abi Allah razı olsun. Ama Günde 9 tane ilaç içiyorum , özür sahibiyim her vakit abdest alıyorum. Ve bu ruhsattan faydalanmak istiyordum ama aşağıdaki görüşten başka birşey bilmiyorum. Bunun dışında bir görüş var mı ? Ayrıca öğlen vakti yaklaşık 1 yada 1 bucuk saat kadar özrümün kesildiği oluyor , bu görüş doğruysa o arada meshleri giymeliyim hep değil mi?

Abdulmuizz Fida

Admin
Aynen kardeşim, özrün kesildiği anda abdestli iken mestini giyersen sorun olmaz, daha sonra mestin üzerine mesh ederek günü tamamlayabilirsin.

Üst Ana Sayfa Alt