Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Tağutlar İçin Allah (s.w.t.)'dan Hidayet İstenir mi ?

Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum we Rahmetullah;
Günümüz Tağutları için Allah S.w.t.'dan Hidayet isteyebilirmiyiz. Misal olarak Erdoğan ve benzerleri için Allah razı olsun konuyu araştırdım ama bununla ilgili birşey bulamadım. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykumu's selam we rahmetullah;
Selamun Aleykum we Rahmetullah;
Günümüz Tağutları için Allah S.w.t.'dan Hidayet isteyebilirmiyiz. Misal olarak Erdoğan ve benzerleri için Allah razı olsun konuyu araştırdım ama bununla ilgili birşey bulamadım. Abdulmuizz Fida
Âleykumu's selam we rahmetullahi we berakatuh;

Güneş batıdan doğmayıb, can kişinin boğazınıa gelmediği sürece avf söz konusudur. Bizler kimin kalbinin muhurlendiğini, ve Allahın kendisine azab etmek istediği kişi olacağı hakkında kati bilgi sahibi olamayız. Bu sebeble hidayeti, ıslahı, zulmunun kalkması için dua edilebileceği kanaatindeyim.
Bununla birlikte azılı, küfrün başlarının cehenneme girmeleri için beddua edilmesine de cevaz verenler vardır.

Allah (c.c.), Harun ve kardeşi Musa (a.s.)'ı zalim ve kafirliği meşhur Firavun'a yollarken şöyle buyurmuştur:

"İkiniz Firavun'a gidin, çünkü o, azmış bulunuyor. Ona yumuşak söz söyleyin, umulur ki öğüt alıp-düşünür veya içi titrer-korkar." (Taha 43-44)

Ummu Abdullah (Leylâ binti Hasme) şöyle rivayet etti:

- "Allah'a and olsun! Biz Habeş topraklarına göç ediyorduk. Âmir (bin Rabia) bazı ihtiyaçlarımızı temin etmek için gittiği zaman Ömer b. el-Hattab yanımıza geldi. Daha müslüman olmamıştı.
Umm-u Seleme dedi ki: - "Bize yaptığı eziyet ve çıkarttığı zorluklarla karşılaşıyorduk."
Ummu Abdullah sözüne devam etti;
bunun üzerine Ömer bana şöyle dedi: - "Ey Ummu Abdullah! Çıkmak için mi bu hazırlık?"
Dedim ki: - "Evet. Vallahi Allah'ın arzına çıkacağız. Ta ki Allah bize bir kolaylık yaratsın...Siz bize eziyet veriyorsunuz. Bizi zorluyorsunuz."
Ummu Abdullah sözüne devam ederek:
Bunun üzerine Ömer: "Allah sizinle beraber olsun" dedi.
Onda şimdiye kadar görmediğim bir incelik gördüm. Sonra ayrılıp gitti. Anladığıma göre bizim çıkışımız onu üzmüştü."
Sözüne devam ederek;
- "Âmir ihtiyacımız olan şeyleri alıp geri geldiğinde ona dedim ki: - "Ey Eba Abdullah! keşke biraz önce Ömer'i, onun yumuşaklığını ve bize karşı onun hüznünü görseydin."
Dedi ki: - "Onun müslüman olmasını umuyor musun?"
Dedim ki: "Evet."
Bunun üzerine Ebu Abdullah: - "O gördüğün var ya! Hattab'ın eşeği müslüman oluncaya kadar müslüman olmaz." dedi:
Bu, onun ümitsizliğinden dolayı söylediği bir sözdü. Çünkü Ömer'in katılığını, İslâm'a karşı kasvet ve şiddetini görmüştü."
(Siyeri İbn-i Hişâm, Sîre, I, 367; Beyhakî, Delâil, II, 221-222; Tâberani rivayet etti. el-Heysemî şöyle dedi: İbn-u İshak işittiğini açıkladı. Dolayısıyla bu sahihtir)

Her ummetin firavunu vardur, Benim ummetimin firavunu Ebu Cehil'dir!'

Bir rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Allah’ım, şu iki adamdan -Ebû Cehil Amr bin Hişam ve Ömer b. Hattâb’tan- sana en sevimli olanı ile İslam’ı güçlendir.”
Rasûlullah (s.a.v.) sözünü şöyle sürdürdü: “O iki kişiden Allah’a sevimli olanı Ömer’di.”
(Tirmizî, Menâkıb, 18; Ahmed bin Hanbel, Musned, 1, 456, 2/25;; Kadı Iyâz, eş-Şifâ, 1/327; Beyhakî, Delâilu’n-Nubuvve, 2/215; İbn Hişâm, I, 345; İbn Sa’d, III, 269)

Üst Ana Sayfa Alt