Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Taliban lideri Heybetullah Ahundzade'den ABD ile anlaşma sonrası ilk açıklama

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
IMG_20200229_203756.jpg

Taliban lideri Heybetullah Ahundzade'den ABD ile anlaşma sonrası ilk açıklama

ABD ile anlaşmanın imzalanmasının ardından Taliban lideri ilk açıklamasını yaptı.
Mepa News | Haber Merkezi
29 Şubat 2020 Cumartesi 18:10

Taliban lideri Heybetullah Ahundzade ABD ile yapılan barış anlaşması sonrası bir açıklama yayınladı.

Bugün Katar'ın başkenti Doha'da Taliban ile ABD arasındaki anlaşmanın imzalanmasının ardından Taliban lideri ilk açıklamasını yaptı.

Ahundzade, barış sürecine ve Afganlar arası görüşmelere dair önemli ifadeler kullanırken, ülkede genel af ilan ettiklerini belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"7 Ekim 2001 tarihinde, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ülkemize saldırdı, Afgan milletini temsil eden İslam Emirliği, Allah'ın ilahi yardımıyla, 19 yıllık cihad ve mücadelenin ardından Afganistan'ın işgalinin sona erdirilmesi için bir anlaşmaya vardı.

Bu, tüm Müslüman ve mücahit milletin ortak zaferidir, yaklaşık 20 senedir canlarından ve mallarından, abidevi ve fevkalade bir biçimde fedakarlıkta bulunan tüm erkek ve kız kardeşlerimizin.

Afganistan'dan tüm yabancı güçlerin çekilmesine ve gelecekte iç işlerine asla müdahale edilmemesine dair bir anlaşma şüphesiz büyük bir başarıdır.

"İlahi yardımın sonucu"
İslam Emirliği, toplumun her kesimine, bilhassa mücahitlere, şehitlerin ailelerine, hapsedilenlere, yaralananlara, sakat kalanlara, yerlerinden edilenlere ve tüm millete, bu şahane başarı dolayısıyla yürekten tebriklerini sunar. Bu büyük zaferi ilahi yardımın bir neticesi, mücahitlerin kahramanlıkları, milletin samimiyeti, gayretleri, mücadeleleri ve fedakarlıklarının bir sonucu kabul eder.

Bu büyük başarıyı takiben, mücahitlerin ve tüm milletin dikkatini, duruma dair şu müstakbel noktalara çekmek istiyorum:

- İşgalin sona erdirilmesine dair ABD ile yapılan ve milletimizi boyun eğmekten kurtaran bu anlaşma, Allah'tan hususi bir ihsan, yardım ve mükafattır. Bu sebeple, bu başarıyı belirli bir şahsın yahut grubun çalışması olarak değil, Allah'tan bir mükafat ve tüm mücahit milletin fedakarlıklarının bir semeresi olarak görmeliyiz.

"Anlaşmaya uyulmalı"
- İslam Emirliği ve ABD arasında, İslami ilkelere göre ve uluslararası standartlarla uygun biçimde hazırlanmış bu anlaşma bir vaattir ve tüm mücahitlerin ve Afganların buna uyması gerekir. İslam Emirliği'nin hiçbir yetkilisi yahut üyesi, halktan hiçbir kimse bu şartları ihlal etmemelidir ve bunları bir zorunluluk olarak görmelidir. Zira İslam'da hainliğe ve hilekarlığa yer yoktur ve bu büyük bir günahtır. Ancak şayet diğer taraf anlaşmaya karşı çıkar yahut anlaşmayı ihlal ederse, tüm millet güçlü biçimde direnişi sürdürmelidir.

- Mümin Afgan milleti ve özellikle mücahitler Allah'a bu başarılar için şükretmelidir ve daha takvalı, daha dürüst ve daha ihlaslı olmalı, kibirden, gururdan, kendini üstün görmekten ve üstenci tavırdan sakınmalıdır. Zira bunlar cihadın ve zaferin ruhuyla bağdaşmaz.

- ABD ile gerçekleştirilen başarılı müzakereler kanıtlamıştır ki karmaşık meselelere dahi çözüm bulunabilir. Bu müzakerelerin başarısı İslam Emirliği'nden tüm dahili aktörlere bir mesajdır, bizler her türlü rasyonel ve adil çözüme hazırız. Gelin, insanımızın dini ve milli değerleri ışığında bir çözüm bulalım ve Kabil yönetiminin millete karşı zulmü sona ersin.

- İslam Emirliği, dünya ile ve özellikle bölge ülkeleriyle müsbet ikili ilişkileri sürdürmenin gerekliliğine inanır ve komşularıyla ilişkilerinde iyi komşuluk ilkesine bağlıdır.

- Mazlum halkımıza garanti ederiz ki tüm erkek ve kadın vatandaşlarımız, adil ve gerçek bir İslami yönetimin gölgesi altında tüm haklarına sahip olacaklardır.

Genel af ilanı
- İslam Emirliği'ne karşı düşmanca faaliyetlerde yer alanlar yahut İslam Emirliği'ne dair çekinceleri olanların tamamı geçmişte yaptıkları sebebiyle bağışlanmış ve affedilmiştir. Onlarla bir İslami kardeşliğin, milli birliğin ve refah içerisinde bir hayatın peşindeyiz.

- İslam Emirliği kaliteli ilmi ve fenni eğitim, istihdam, ticaret olanakları, kamu sektörlerinde gelişim ve büyüme sağlamak için çalışacaktır. Zira bu tüm Afganların temel hakkıdır ve milli ilerleme, refah ve saadetimiz için bir ihtiyaçtır.

- İslam Emirliği mücahitleri saflarını daha da sağlamlaştırmak, organize etmek ve güçlendirmek için daha çok çalışmalıdır. Öyle ki bir yandan işgalin sona ermesiyle İslami bir sistem kurma ve kardeşlerine refah getirebilme hedeflerini başarsınlar. Diğer yandan da gelecekteki olası istenmeyen olayları engelleyebilsinler, İslami yönetimi koruyabilsinler, barış ve güvenliğe karşı tüm olası tehditlere karşı savaşa hazır olsunlar ve halka hizmet etsinler.

- İslam Emirliği Mümin halkımızın her kesimini, alimleri, aşiret liderlerini, dini liderleri, entelektüelleri, öğretmenleri, öğrencileri ve halkı, birliklerini koruma ve iç sorunlarımıza çözüm bulmak için işbirliği yapmaya çağırıyor. İşgali sona erdirmekte mücahit kardeşleriyle özenle ve sebat ederek çalıştıkları gibi. Öyle ki bu süreç de başarıyla sonuçlanabilsin ve Afganistan'a barış ve adil bir İslami yönetim gelsin.

- Nihai olarak, Katar'a ve muhterem emir Şeyh Tamim bir Hamad el Sani'ye, müzakerelere aracılık ettiği ve bu sürece yardımcı olduğu için şükranlarımı sunuyorum. Aynı zamanda bu sürece yardım eden Pakistan, Özbekistan, Çin, İran, Rusya, Endonezya, Türkmenistan, Kırgızistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer ülkelere de en içten dileklerimi sunuyorum."

Not: Taliban kaynakları tarafından yayınlanan açıklamada kendi kullandıkları dil aynen aktarılmıştır.

Kaynak: Mepa News

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Allahuekber Allahuekber Allahuekber
Bu kadar acının,hüznün,yorgunluğun,umutların son hadde gelindiği bir vakit böylesi bir haberi okurken İslam adına,şeriat adına,müslimler ve mücahidler adına göğsüm kabardı.Rabbime imanım yine güçlendi elhamdulillah ve gözlerimi doldurup içimdeki umutları artırdı..Allah subhanehu ve teala ya sonsuz hamdu senalar ve şükürler olsun.Allahın vaadi haktır yeterki bizler bunun için çaba gösterelim ve cihadı sevip sevdirelim,mücahidlere yardım edelim..Şuan Şam diyarı ve daha nice müslümanların yaşadıkları topraklar için büyük bir umut doğdu..öyleki bizler Allah azze ve celle nin rızası için cihad edersek biiznillah avrupayı bile dize getirebiliriz,büyük tağut ve şeytan abdnin dize geldiği gibi..

S Çevrimdışı

Salih63

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler birşey sormak istiyorum yalnis anlamayın ancak Taliban lideri çin e dileklerini sunuyorum demiş ya çin ve adı geçen o devletler aracı olduğu için mi adı geçmiş yoksa çin Rusya falan da birleşmiş milletler üyesi olduğu için BM adına da onlar mı yer almış anlaşmada

Üst Ana Sayfa Alt