Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tarihe Analitik Yaklaşan Kimdir ?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Batı'nın analitik zekası ve doğunun mistik yapısı.

Şu kitaplar hadis formundadır. Senedsiz şekilde yüzlerce yıl sonra nakledilmiş sözlerden oluşmaktadır.

Yüzlerce Herakleitos ve Parmenides hadisi var burada.

IMG_20220505_002127.jpg
IMG_20220505_002130.jpg

Eğer Muhammed as'ın fragmanlar diye bir eseri basılsaydı içindeki her bir fragmanın şöyle senedleri olduğunu görecektiniz.

Yani burada sadece 3 fragmanın senedi var.

IMG_20220505_002403.jpg
IMG_20220505_002408.jpg

Şimdi tersinden düşünelim. O senedler Herakleitos ve Parmenides Fragmanlarına ait olsaydı,

Muhammed as'a ait olanlar senedsiz yüzlerce yıl sonrasına ait olsaydı, ne denirdi ;

''Batı her zaman kaynaklarına analitik yaklaştı. Rasyonel kriterler kullandı. Doğu ise mistik kaldı''

Oysa şimdi asla tersi söylenmemektedir.

Bin yıldan fazla süre yazarları dahi belli olmayan incillerin kutsal onaylar aldığına inandıkları için doğru olduğunu kabul ettiler.

İncil yazarları o hadis senedlerindeki uzak ravilerden herhangi biri kadar dahi tanınmamaktadır.

Oysa Oryantalizmin özcü yaklaşımı ''Analitik düşünme, rasyonel olma''yı her daim kendilerine alırken, bizi irrasyonel olmakla itham etti.

Bunu büyük ölçüde kabul ettirdi.

Vallahi tarih boyunca hadis ilmi onlara, onların inançları bize ait olsaydı bugün bize ağzımızı bile açtırmazlardı.

Bakınız mesela Antik Yunan filozofları hakkındaki en önemli kaynaklardan birisidir. O fragmanların bir kısmı bu eserden alıntıdır.

Ms 3. yy da yaşayan bir yazar. Kimseye nispet etmeden M.Ö 6-5-4. yy filozoflarının hayatını anlatır.

Arada yaklaşık 900-800-700 yıl vardır.

IMG_20220505_002746.jpg

Biz 900 yıl evveline nispet eden bir raviyi kezzab(çok yalancı) diye ele alırız.

Bakınız İbn İshak, Mukatil vb yazarlar Muhammed as'dan yaklaşık 70 yıl sonra doğmuşlardır.

Senedsiz nakilde bulundukları için hadiste zayıf görülmüşlerdir. Hadislerine itibar edilmemiştir.

Şimdi tarihe analitik yaklaşan kimdir ? Kim rasyonel ? Kim irrasyonel ?

Altay Cem Meriç/ tw hesabindan paylaşmış.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bu 3 kitap bende var aslinda. Icerik olarak kitap kismina ornekler atabilirim olmayanlar için.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi yanliz cok felsefe okumamani tavsiye ederim.Bazi dostlarim bu kitaplari okudugundan dolayi istikametten saptilar.Bende okudum kismen neredeyse bende gidiyordum.Allah cc hamd olsun.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Ahi yanliz cok felsefe okumamani tavsiye ederim.Bazi dostlarim bu kitaplari okudugundan dolayi istikametten saptilar.Bende okudum kismen neredeyse bende gidiyordum.Allah cc hamd olsun.

Abi zaten oyle dümdüz felsefe okursan istikametten şaşmak normal
Derinsel bir felsefe yapmak lazim ki o da bende yok.

Misal milletin tw de ozellikle birbirine laf atarken mantik okumanizi öneririm demesine bitiyorum. Mantik giris okuyolar herhalde. Yani onlari anlamak icin bir hoca filan lazim ehil kişi.
Hobisel bakiyorum oyle karistiriyorum
Yapim merakli melahatlik uzerine kurulu.
Ama uyari icin sağolasin onemli dedigin.
Fekat Cinayet romanlari/dizileri daha çok ilgimi çekiyor abi.
Kapasitem bu:D

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
İsnad sistemi ve hadis tenkidi gerçekten Müslümanların ortaya koydukları muazzam bir yöntemdir ve benzeri görülmemiş bir titizlikle sürdürülmüştür. Kuran rivayeti de aynı şekilde. Mevzuya tarafsız bir şekilde yaklaşan şarkiyatçılar ve tarihçiler bunu ifade ediyor zaten. Johann Fueck'ün güzel bir yazısı var örneğin, Türkçe'ye de tercüme edilmiş. Harald Motzki'nin araştırmaları da konuya ışık tutuyor.

Ancak Müslümanların geliştirdiği bu sistemi Yunan tarihçilerin eserleriyle kıyaslarak tarihî bir medeniyet çatışması resmi çizmeye gerek yok, kaldı ki Yunanların ve Rumların ne derece Batıya mal edilebileceğini tartışmaya açabiliriz. Modern Batı medeniyeti kaynağını Yunan, Rum-İtalyan, Jermen kültürleri ve Hristiyanlık'tan aldığını iddia ediyor. Ancak felsefe ve edebiyat düzeyinde bu mirası Avrupa'ya aktaranlar Müslümanlar olmuştur. Ve bu kültürler bizi de hukuki, felsefi vb. bir çok açıdan derin bir şekilde etkilemiştir. Yunan kültürü biz Müslümanlara, ve geniş baktığımızda Doğu'ya, modern Batı'ya olduğundan daha yakındır diyebilirim, çünkü modernite Batı'ya özgün yeni bir fikri ve kültürel yapı getirmiştir.