Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tarık Suresi İniş Sebebi

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
86- TÂRİK SÛRESİ

Sûre Mekke'de nazil olmuştur. Bunda icma vardır. Beled Sûresinden sonra inmiştir.
Kelbî der ki: Bu Sûre Ebu Talib hakkında nazil olmuştur. Bir gün Hz. Peygamber (sa)'e ekmek ve süt getirmişti. Hz. Peygamber onları yerken o da yanında oturuyordu. Birden bir yıldız kaydı. Önce suyla, sonra da ateşle doldu (veya her taraf aydınlandı). Ebu Talib bundan korkarak: "Bu da nedir?" dedi. Hz. Peygamber (sa): "Bu, (şeytanların) taşlandığı bir yıldızdır ve o, Allah'ın âyetlerinden bir âyettir." buyurdu. Ebu Talib'in buna şaşırması üzerine de Allah Tealâ bu sureyi indirdi.[1]

5. Şu halde insan bir baksın, neden yaratılmıştır?
İbn Ebî Hâtim'in İkrime'den rivayetle tahric ettiği bir habere göre bu âyet-i kerime Ebu'l-Eşedd hakkında nazil olmuştur. Bir deri üzerinde durur ve: "Kim beni buradan kımıldatabilirse ona şöyle şöyle mükâfat var." der ve güçlü kuvvetli olmakla övünür, sonra şöyle devam edermiş: "Muhammed, cehennem bekçilerinin 19 olduğunu iddia ediyor. Ben yalnız başıma onlardan onuna yeterim, kalan dokuzunun da siz hakkından gelirsiniz."[2]

[1] el-Beğavî, Meâlimu't-Tenzîl, IV,472; Kurtubî, el-Câmiu li-Ahkâmi'l-Kur'ân, XX,3.
Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/942.
[2] Suyûtî, Lubâbu’n-Nukûl,11,194.
Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/942.

Üst Ana Sayfa Alt