Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kitap Okurken Dikkat Dağınıklığı Yaşıyorum, Bana En Verimli Metodu Söyleyebilir misiniz?

Turab el kurdi Çevrimdışı

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kitap okumayı bazen terkediyorum. 1-2 hafta bazen 1-2 ay kitap okumuyorum. Gevşeklik gösteriyorum. Kitap okurken aklım başka yerlere gidiyor, dikkat dağınıklığı yaşıyorum. Bazen aklım başka yerdeyken 5-10 sayfa okuyorum. Sonra kitap okuduğumu farkediyorum. Tabi okuduğum sayfaların tek bir cümlesini bile anlamamış oluyorum. Bunun sebebi 2-3 kitabı aynı anda okumam olabilir mi ? Hem ilmi hem fikri kitapları aynı anda okumaya çalışıyorum. Öğrenmekte acele etmem gerektiği hissine kapılıyorum. Bu doğru mudur ? Bana tavsiye edeceğiniz bir metot olursa size dua ederim. Şimdiden Allah razı olsun.

Huzura Doğru Çevrimdışı

Huzura Doğru

''Hiç''likte profesyonel hizmetçi
İslam-TR Üyesi
Mukemmelliyetçi bir yapınız var.Dogrusunu Allah bilir.Bir sayı belirleyin ve hergun o belirlediginiz sayı kadar okuyun.Mesela günde 10 sayfa.Az da olsa anlayarak devamlı okumak cok okuyupta anlamamaktan kat be kat iyidir.Seytan muhakkak az okuyorsun arttır diyecektir.Çünkü sizin arttırınca okumayı bırakacagınizı ve gazete okur gibi okuyacagınızı zaten görmüştü.Mukemmelliyetçi yapınız da çok çok okumanızı istiyor.Ona da inanmayın.Okumanın keyfini çıkartın...

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Okumak güzel öğrenmek lezzetli ilme doyulmuyor bilginin verdiği haz doyumsuzlaşıyor çok daha çok ve en çok..
Zaman yetmiyor bir süre sonra ve gündelik başka uğraşılardan kısıtlayıp okuma ve öğrenmeye daha çok vakit ayırmaya başlıyorsun.. Bir konudan giderken ikinci bir konuya olan eksikliğin zihnini kurcalıyor ve onada başlıyorsun.. Huzura Doğru nun da dediği gibi az ama öz olmalı kendini yormadan yııpratmadan vede en önemlisi bıktırmadan... Seni çok iyi anlıyorum kardeşim çünkü aynı şeyleri bende yaşadım.. Önceleri bir kitap koyar cebime çıkardım sonradan yetmedi diğer cebimede yedek kitap aldım :) bir süre sonra çanta taşımaya başladım.. Her fırsatta okuyor not alıyor yerli yersiz paylaşımda anlatımda bulunuyordum.. Sonraları 3-4 kitabı aynı anda okuduğumun farkına vardım gözümün yorgunluktan titremeye başladığı zaman.. Ve birden kestim tek kitaba düşürdüm kendimi meğersem bağımlısı olmuşum :) elim ayağım titriyor.. Tabi bunun ardından bir süre ara verdim 1 aya yakın elime alamadım kitabı hiç içimden gelmiyor ama içim gidiyor ve okuyamıyorum. Sonradan tekrar okumaya başlamak istedim hergün yanımda kitap taşıyor ama açıp bakmak bile içimden gelmiyordu ta ki arkadaşımın "kitap yüklü eşşek geldi" demesiyle bu araya bir son verdim.. Şuan sadece islam tarihine yönelmiş durumdayım sekiz ayrı kaynaktan karşılaştırmalı olarak bölüm bölüm ilerliyorum evet yoruluyorum ama kendimi bıktırmıyorum evde okuduğum, yolda okuduğum, işte okuduğum kitapları ayırdım böylelikle kendimi bunaltmıyorum :) Tavsiyeye uyanlar tavsiyeyle yaşarlar sen kendini daha iyi bilirsin kendi sınırını bulacaksın inşaAllah..

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
Konuyu açandan Allah svt razı olsun. ben de bir türlü alışkanlık kazanamadım. Kur'anı aksatmamaya çalışıyorum onu anlamak onu okumak her şey önemli deyip bir türlü düzenli kitap okuyamıyorum. varsa ukhtilerin nasihatlerini bekliyorum inşaAllah.

Strangers Çevrimdışı

Strangers

Şam Bir Sabır Kalesi Oldu...
İslam-TR Üyesi
Kitap okumayı bazen terkediyorum. 1-2 hafta bazen 1-2 ay kitap okumuyorum. Gevşeklik gösteriyorum. Kitap okurken aklım başka yerlere gidiyor, dikkat dağınıklığı yaşıyorum. Bazen aklım başka yerdeyken 5-10 sayfa okuyorum. Sonra kitap okuduğumu farkediyorum. Tabi okuduğum sayfaların tek bir cümlesini bile anlamamış oluyorum. Bunun sebebi 2-3 kitabı aynı anda okumam olabilir mi ? Hem ilmi hem fikri kitapları aynı anda okumaya çalışıyorum. Öğrenmekte acele etmem gerektiği hissine kapılıyorum. Bu doğru mudur ? Bana tavsiye edeceğiniz bir metot olursa size dua ederim. Şimdiden allah razı olsun.
1. Sabah uykudan uyandığın gibi oku(dikkat dağınıklığını en az seviyeye indirir. çünkü henüz zihin boştur .)
2. İslami romanlar oku (alışkanlık kazanman için - okumayı sevmen için )

TUVEYLİB Çevrimdışı

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillah..

1-Kişi niyetini her amelde olduğu gibi niyetini halis kılmalı: Ya Rabbi! Senin öğrenip yaşamak, anlatmak ve yer yüzünde hakim kılmak için okuyacağım niyetiyle okumalı. İbadet ve kulluk şuuru ile okumalı.

2-Kitap seçimini iyi yapmalı: Ağır, karmaşık, sıkıcı kitaplar özellikle öncelikle okumamalı. Öncelikle okumayı sevdirecek kitaplar okumalı Sonrasında da Akideye teaalluk eden kitaplara yönelmeli.

3-Okurken not tutmalı.

4-Kişi kendine bir program yaparak belli vakitlerde okumaya gayret etmeli.

5-Okumanın faziletine dair öncelikle kitaplar okumalı. Böylelikle okumanın gerekliliğini ve değerinin ne kadar yüce olduğunu anlayarak çokça okumaya gayret etmeli.

6-Boş ve gereksiz kitaplar okumamalı. Hakeza akidesini karıştıracak, bulandıracak, şüpheye sokacak kitaplar asla okumamalı.

Turab el kurdi Çevrimdışı

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1. Sabah uykudan uyandığın gibi oku(dikkat dağınıklığını en az seviyeye indirir. çünkü henüz zihin boştur .)
Bismillah..

1-Kişi niyetini her amelde olduğu gibi niyetini halis kılmalı: Ya Rabbi! Senin öğrenip yaşamak, anlatmak ve yer yüzünde hakim kılmak için okuyacağım niyetiyle okumalı. İbadet ve kulluk şuuru ile okumalı.

2-Kitap seçimini iyi yapmalı: Ağır, karmaşık, sıkıcı kitaplar özellikle öncelikle okumamalı. Öncelikle okumayı sevdirecek kitaplar okumalı Sonrasında da Akideye teaalluk eden kitaplara yönelmeli.

3-Okurken not tutmalı.

4-Kişi kendine bir program yaparak belli vakitlerde okumaya gayret etmeli.

5-Okumanın faziletine dair öncelikle kitaplar okumalı. Böylelikle okumanın gerekliliğini ve değerinin ne kadar yüce olduğunu anlayarak çokça okumaya gayret etmeli.

6-Boş ve gereksiz kitaplar okumamalı. Hakeza akidesini karıştıracak, bulandıracak, şüpheye sokacak kitaplar asla okumamalı.
Allah razı olsun. Uymaya çalışacağım inşaallah. :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Adeta cuma şakasi gibisin abi
Uyandığın gibi hemen nasil kitap okuyon yaw
Benim ayilmam 15 dakka sürüyor
Dunyaya adapte olmak 10 dakka
25 dakka sonra hala tik yoksa
Gidip buzdolabini açıyorum
:/

Strangers Çevrimdışı

Strangers

Şam Bir Sabır Kalesi Oldu...
İslam-TR Üyesi
Adeta cuma şakasi gibisin abi
Uyandığın gibi hemen nasil kitap okuyon yaw
Benim ayilmam 15 dakka sürüyor
Dunyaya adapte olmak 10 dakka
25 dakka sonra hala tik yoksa
Gidip buzdolabini açıyorum
:/
ordaki maksat hazır olduktan sonra yani. Mesela kalk sabah namazını kil sabah zikirlerini yap (biraz kuran oku için ferahlasın diye) sonra kitap oku ...
Gözünü acar açmaz kitap okunamaz zaten okunsa bile birşey anlaşılmaz...

Üst Ana Sayfa Alt