Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Marmara İlahiyat, İstanbul İlahiyat ve Uludağ İlahiyat Üniversiteleri Hakkında Bilgi Paylaşır mısınız?

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Esselamü Aleyküm Kardeşler, Abiler ve Ablalar..

Ben de forumdaki diğer birkaç kardeş gibi üniversite tercihi yapacağım. İlahiyat okumayı düşünüyorum (kesin). Aklımdaki Üniversiteler:

-Marmara İlahiyat
-İstanbul İlahiyat
-Uludağ İlahiyat ve bir de kendi memleketimin üniversitesi olan Balıkesir İlahiyat (En son tercih)

Bu üniversiteler hakkında olumlu veya olumsuz bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? (Hadis inkarcılığı vs. bakımından/açısından)

Vesselam..

E Çevrimdışı

Ebu Huzeyfe eş Şami

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam ve rahmetullah
Bilgim yok kardeş ama sormak istedigim bi kac sey var
Eğer istanbulda bir üniversiteye yerleşirsen ikamet problemini nasıl çözmeyi düşünüyorsun ?

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam ve rahmetullah
Bilgim yok kardeş ama sormak istedigim bi kac sey var
Eğer istanbulda bir üniversiteye yerleşirsen ikamet problemini nasıl çözmeyi düşünüyorsun ?

Kardeşim ben hem ilahiyat okuyup hem de medrese eğitimi almayı düşünüyorum bu doğrultuda Dâru'l İlim diye bir vakıfla/dernekle görüştüm eğer orası olursa ve yatılıysa orada kalırım büyük ihtimal. Ama eğer orası olmazsa da ilim yayma cemiyetinin yurtları var orası olabilir belki. Bu arada ilim yayma cemiyetinin yurt alanı baya bir geniş bir sürü şubeleri var eğer seninde kalma problemin varsa sitelerini bir ziyaret et inşallah.

E Çevrimdışı

Ebu Huzeyfe eş Şami

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim ben hem ilahiyat okuyup hem de medrese eğitimi almayı düşünüyorum bu doğrultuda Dâru'l İlim diye bir vakıfla/dernekle görüştüm eğer orası olursa ve yatılıysa orada kalırım büyük ihtimal. Ama eğer orası olmazsa da ilim yayma cemiyetinin yurtları var orası olabilir belki. Bu arada ilim yayma cemiyetinin yurt alanı baya bir geniş bir sürü şubeleri var eğer seninde kalma problemin varsa sitelerini bir ziyaret et inşallah.
Anladım akhi Allah razı olsun. İnşaAllah Eylül'de Boğaz'da bi çay içeriz ;)

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
İnşaALLAH kardeşim hayırlısı diyelim. Sen de mi İstanbul düşünüyorsun.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Hayırlısı olsun inşallah

Ö Çevrimdışı

Öteki

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ve aleykumselam kardeşim,
İstanbul İlahiyat hakkında olumlu ya da olumsuz bilgi aklımda yok, ama uludağ ve marmara "iyi" diye biliyorum.
Ama Uludağ ilahiyat marmara'ya göre bi kaç adım önde ..
Şöyle:yemekhanede kız erkek ayrı olacak şekilde yemek yeniliyor ve ders olarakta ileri ki yıllarda sınıfların ayrılacağı düşünülüyor... Ve fiziki olarak Uludağ ilahiyat binası 2-3 yıllık, marmara daha eski. İlahiyattaki arkadaşım söylemişti , uludağ ilahiyat okuyor. Allahualem.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
İstanbul İlahiyat hakkında olumlu ya da olumsuz bilgi aklımda yok, ama uludağ ve marmara "iyi" diye biliyorum.
Şöyle:yemekhanede kız erkek ayrı olacak şekilde yemek yeniliyor ve ders olarakta ileri ki yıllarda sınıfların ayrılacağı düşünülüyor... Ve fiziki olarak Uludağ ilahiyat binası 2-3 yıllık, marmara daha eski. İlahiyattaki arkadaşım söylemişti , uludağ ilahiyat okuyor. Allahualem.

Teşekkür ederim sağolun.

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi
Uludağda iktisat fakültesindeydim ben iki sene önce.İlahiyat fakültesi ben başlamadan bir sene önce iktisat fakültesi bünyesindeydi,ama şimdi kmapusten apayrı bir yerde şehre yakın çok güzel binaları var yanında koca camisi de var.iyc nin uludağ ilahiyata 5 km kadar mesafede yurdu var.ben orada kaliyordum ilahiyata giden çok arkadaş vardı memnunlardı.
Uludağ üniversitesi kemalist kolektiflerin daha çok at kosturdugu bir üniversite,tarih derslerinde osmanlıya emperyalist osmanlının yıkılmasına türk devrimi diyen öğretim üyesi çok !
Ama ilahiyat fakültesinin kendi yerleşkesi var.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Uludağda iktisat fakültesindeydim ben iki sene önce.İlahiyat fakültesi ben başlamadan bir sene önce iktisat fakültesi bünyesindeydi,ama şimdi kmapusten apayrı bir yerde şehre yakın çok güzel binaları var yanında koca camisi de var.iyc nin uludağ ilahiyata 5 km kadar mesafede yurdu var.ben orada kaliyordum ilahiyata giden çok arkadaş vardı memnunlardı.
Uludağ üniversitesi kemalist kolektiflerin daha çok at kosturdugu bir üniversite,tarih derslerinde osmanlıya emperyalist osmanlının yıkılmasına türk devrimi diyen öğretim üyesi çok !
Ama ilahiyat fakültesinin kendi yerleşkesi var.

Peki ilahiyatı hakkında detaylı bilginiz var mı? Arkadaşlarınızdan bildiğiniz vs.

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi
Çok detaylı bilmiyorum kardeşim mısırlı hocaları filan vardı dersleri sırf arapça işliyormuş :) tabi onlar hazırlıktaydı o zaman.sen detay derken ne soruyorsan onu yaz ben telefonu olan birini arayıp sorayım inşaallah. :)

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Çok detaylı bilmiyorum kardeşim mısırlı hocaları filan vardı dersleri sırf arapça işliyormuş :) tabi onlar hazırlıktaydı o zaman.sen detay derken ne soruyorsan onu yaz ben telefonu olan birini arayıp sorayım inşaallah. :)

Ya mesela sınıf ortamı falan nasıldır? Kız-erkek karışık mı, yoksa ayrımı? Verdiği eğitim nasıldır? Hocaları kaliteli midir? vs.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Mümkünse arkadaşınıza şu soruları yöneltebilir misiniz?

Sınıf ortamı nasıldır? Kız-erkek karışık mı, yoksa ayrımı? Verdiği eğitim nasıldır? Hocaları kaliteli midir? vs.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peki ilahiyatı hakkında detaylı bilginiz var mı? Arkadaşlarınızdan bildiğiniz vs.
Uludağ ilahiyat içeriğini, akademisyenlerini çok iyi bilmiyorum ama yerleşkesi çok güzel. Fakültenin doğusu diyebileceğim bölge hariç, diğer tarafları biraz daha muhafazakar. Çok güzel müslümanlar var, aynı dili konuşabileceğin insanların toplandığı kitapçılar vb yerler de çok. İstanbul gibi bir şehre nazaran daha az kalabalık ve karışık. Bursa'da yalnız kalmazsın akhi çok. ama dediğim gibi öğretim olarak diğer ünilere kıyasla nasıldır bilmiyorum.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Uludağ ilahiyat içeriğini, akademisyenlerini çok iyi bilmiyorum ama yerleşkesi çok güzel. Fakültenin doğusu diyebileceğim bölge hariç, diğer tarafları biraz daha muhafazakar. Çok güzel müslümanlar var, aynı dili konuşabileceğin insanların toplandığı kitapçılar vb yerler de çok. İstanbul gibi bir şehre nazaran daha az kalabalık ve karışık. Bursa'da yalnız kalmazsın akhi çok. ama dediğim gibi öğretim olarak diğer ünilere kıyasla nasıldır bilmiyorum.

Uludağın fakülte binası benim de hoşuma gitti gerçekten güzel. Hem üstelik yeni. Peki Bursa'da bildiğiniz medrese usulü eğitim veren kurumlar var mı?

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kendisinden emin olduğum medrese usulu eğitim veren bir kurum bilmiyorum ben bursa'da. Sen hem yatılı kalayım hem medrese usulu ders alayım diyorsan bulunur ancak dediğim gibi içeriklerinden emin değilim, araştırmak gerek.

Ama tavsiyem ilk yıl güzel bir yurda yerleşirsin, ikinci yıldan sonra gözüne kestirdiklerinle eve çıkarsın. Medrese usulu ders veren bildiğim resmi bir kurum olmasa da, kendisinden faydalanabileceğim ders halkaları çok.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Kendisinden emin olduğum medrese usulu eğitim veren bir kurum bilmiyorum ben bursa'da. Sen hem yatılı kalayım hem medrese usulu ders alayım diyorsan bulunur ancak dediğim gibi içeriklerinden emin değilim, araştırmak gerek.

Ama tavsiyem ilk yıl güzel bir yurda yerleşirsin, ikinci yıldan sonra gözüne kestirdiklerinle eve çıkarsın. Medrese usulu ders veren bildiğim resmi bir kurum olmasa da, kendisinden faydalanabileceğim ders halkaları çok.

Eyvallah abi sağolasın. Sen nerede ikamet ediyorsun? Bursa'da mı?

Üst Ana Sayfa Alt