Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Tevhid Ehli Bir Eşi Nasıl Bulup Evleneceğiz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ensar93 Çevrimdışı

ensar93

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Es Selamun Aleyküm.
ben bunu hep merak ediyorum, çevremizde tevhid ehli kimse olmadığı için, doğal olarak bunun ortamı da oluşamıyor. Herkes Tevhidi cemaatlerede sürekli gidip gelemiyor, herkesin maddi manevi bazı sorumlulukları var. Ee peki biz nasıl Muvahhid/Muvahhide bir eş bulup evleneceğiz?

ensar93 Çevrimdışı

ensar93

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kimseden ses çıkmadığına göre ve mesajıma gelen dualar gösteriyorki bu durumdan bir çok müslüman muzdarip ve bir çözümde yok gibi. ALLAH Subhanehu ve Teala müminlerin evliliklerini kolaylaştırsın.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
=) Sanirim, dediginiz gibi olmus. Sahsen; ayni seyi ben de hep dusunuyorum. Ancak hayirli ise; Allah denk getirir diye dusunuyorum.Hayirsiz ise, olmasin zaten.

Sadece burada soyle bi durum var. Insanlar; yaklasirken de, yaklasilan taraf olurken de endise duyabiliyor. Yani tahminim o yonde..Erkek tarafi; lakayit bir duruma dusmemek icin, bayanlar da, malum bu devirde pek kimseye guvenilmedigi icin, belki niyeti ciddi olanlar da, uygun ortam olsa da yaklasamiyor.

ensar93 Çevrimdışı

ensar93

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
=) Sanirim, dediginiz gibi olmus. Sahsen; ayni seyi ben de hep dusunuyorum. Ancak hayirli ise; Allah denk getirir diye dusunuyorum.Hayirsiz ise, olmasin zaten.

Sadece burada soyle bi durum var. Insanlar; yaklasirken de, yaklasilan taraf olurken de endise duyabiliyor. Yani tahminim o yonde..Erkek tarafi; lakayit bir duruma dusmemek icin, bayanlar da, malum bu devirde pek kimseye guvenilmedigi icin, belki niyeti ciddi olanlar da, uygun ortam olsa da yaklasamiyor.

yok zaten uygun ortam olsa dediğiniz çoğu şey aşılır diye düşünüyorum fakat asıl sorun o ortam nasıl oluşacak =) asıl soru zaten bu idi.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Her şey tamam olmuşta, iş karşımıza bir muvahhide hanım evladı çıkmasına kalmış gibi davranmamak lazım. Evvela kendimizi gözden geçirmeliyiz. Biz gerçekten tevhid ehli olmanın hakkını veriyormuyuz? Hayal ettiğimiz hatun kişiye bu hususta denkmiyiz? Allahualem. Biz sadece Allah'ın izniyle gördüğümüzü ve duyduğumuzu biliriz. Allah kalpleri, görülmeyeni ve duyulmayanı bilir.

Allah bizi muvahhide hanımlara yaraşır muvahhidlerden eylesin. Yalnızlığımızı, bizim için hayırlı olacak ve kendileri için hayırlı olacağımız eşlerle gidersin.

ensar93 Çevrimdışı

ensar93

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Her şey tamam olmuşta, iş karşımıza bir muvahhide hanım evladı çıkmasına kalmış gibi davranmamak lazım. Evvela kendimizi gözden geçirmeliyiz. Biz gerçekten tevhid ehli olmanın hakkını veriyormuyuz? Hayal ettiğimiz hatun kişiye bu hususta denkmiyiz?

konuya neden böyle başladınız anlamadım! benim veya bir başkasının muvahhidliğini veya muvahhideliğini görmeden nasıl anlayıp peşinen hüküm veriyorsunuz! elhamdulillah ben iman edeli 6 sene oldu, o 6 senemde ilim anlamında boşta geçmedi. İnşAllah bir daha tanımadan bilmeden insanlar hakkında böyle zıt cevaplar vermessin. selametle.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peki muvahhid kardeş. Muvahhid isen madem Allah sana salih bir muvahhid hayatı yaşatsın.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Es Selamun Aleyküm.
ben bunu hep merak ediyorum, çevremizde tevhid ehli kimse olmadığı için, doğal olarak bunun ortamı da oluşamıyor. Herkes Tevhidi cemaatlerede sürekli gidip gelemiyor, herkesin maddi manevi bazı sorumlulukları var. Ee peki biz nasıl Muvahhid/Muvahhide bir eş bulup evleneceğiz?

aleykumselam

kardeşim o zaman problem siz de,Ne bir cemaat oluşturabilecek yapıya sahipsin,ne de bir cemaatin karartısını çoğaltabilecek sorumluluğa
Bu konular da eksik olan biri ya sokaktan,cafelerden,netten vs...cahil olan toplumun adetleri ile hareket etme olasılığı çok yüksek

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslami çalışmaları yoğun olan bir şehre hicret edeceksin ahi. Böylece cevrende olur, ortamında olur. Yeri geliyor bir iş ortamından bir iş ortamına hicret ediyoruz. Sen yeter ki samimi ol, Allah'a tevekkül et.

ensar93 Çevrimdışı

ensar93

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İslami çalışmaları yoğun olan bir şehre hicret edeceksin ahi.
akhi ben istanbul/sarıyer'deyim, islami çalışmaların yoğun olduğu yerler genelde bağcılar ve çevre ilçeler diye biliyorum. şuan oralara gidip yaşayacak imkanım yok ne yazıkki. ALLAH S.v.t herkesi farklı imtihanlara tabi tutuyor. Avatarımdaki ayete tabi olarak Sabr edeceğiz demekki.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muvahhid/Tevhid Ehli olmak, hicreti göze almayı gerektirir.

ensar93 Çevrimdışı

ensar93

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Muvahhid/Tevhid Ehli olmak, hicreti göze almayı gerektirir.
Senin derdin ney? sende cahiliyenin kalıntılarını görüyorum kardeş. Ortamı gerip polemik çıkarmaya çalışma. Ben sana uymayacağım. Zira senin gibilere en güzel cevap selam diyip geçmektir.

B Çevrimdışı

Bakara 74

Üye
İslam-TR Üyesi
akhi ben istanbul/sarıyer'deyim, islami çalışmaların yoğun olduğu yerler genelde bağcılar ve çevre ilçeler diye biliyorum. şuan oralara gidip yaşayacak imkanım yok ne yazıkki. ALLAH S.v.t herkesi farklı imtihanlara tabi tutuyor. Avatarımdaki ayete tabi olarak Sabr edeceğiz demekki.

Akhi sarıyerde yoksa sariyere en fazla yarım saatlik mesefade vardır illaki bir cemaat

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Niye ve neye sinirleniyorsun? Daha başka ilçeye hicret edemiyorsun ve her şeye sinirleniyorsun. Sen muvahhide hanıma layık bir adammısın şimdi? Muvahhide hanımı senin gibi tahammülsüz bir adama kim neden versin? Layık olsan ve tevhid ehli olsan öncelikle Allah'ın bunu sana ikram edeceğini yada yokluğuyla sınayacağını bilir böyle boş konuşmak için gelip konu açmazsın. Sen 6 yılda bunu öğrenmediysen o ilmi boşuna edinmişsin.

ensar93 Çevrimdışı

ensar93

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Niye ve neye sinirleniyorsun? Daha başka ilçeye hicret edemiyorsun ve her şeye sinirleniyorsun. Sen muvahhide hanıma layık bir adammısın şimdi? Muvahhide hanımı senin gibi tahammülsüz bir adama kim neden versin? Layık olsan ve tevhid ehli olsan öncelikle Allah'ın bunu sana ikram edeceğini yada yokluğuyla sınayacağını bilir böyle boş konuşmak için gelip konu açmazsın. Sen 6 yılda bunu öğrenmediysen o ilmi boşuna edinmişsin.
Rahmân’ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, “selâm!” der (geçer)ler. FURKAN 63.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben tabiiki cahilim, tıpkı senin gibi. Aramızda bir fark var. Sen cahil olduğunun farkında değilsin.

Neyse sen armutun pişip ağzına düşmesini bekle. Sana bol sabır diliyorum. Çünkü böyle gittiğin sürece çok ihtiyacın olacak.

ensar93 Çevrimdışı

ensar93

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben tabiiki cahilim, tıpkı senin gibi. Aramızda bir fark var. Sen cahil olduğunun farkında değilsin.

Neyse sen armutun pişip ağzına düşmesini bekle. Sana bol sabır diliyorum. Çünkü böyle gittiğin sürece çok ihtiyacın olacak.
ben armutun pişmesini falan beklemiyorum geldim buraya konu açtım daha tecrübeli insanlardan fikir almak amacıyla. Eğer armutun pişip düşmesini bekleseydim neden buraya konu açayım? Sen sürekli böyle laf sokmaya, ısırmaya devam edecekmisin? yok eğer devam edeceksen peşinen söyleyim daha sana cevap vermeyeceğim, yoksa bu böyle uzar gider, boşuna kendi nefsine de zulm etme benim nefsimede zulmetme. Ha bu arada sabr sadece bana değil mümin-kafir her insana lazım olan bir ameldir.

EbuMuaz02 Çevrimdışı

EbuMuaz02

İlim_talebesi_27
İslam-TR Üyesi
Ve Aleykumselam kardeş.. Evet bu zamanda tevhidi bir eş bulmak zordur.. Ama inan saliha eş bulmak daha da zordur.. Şimdi diyebilirsin ki zaten tevhidi olursa saliha da olur.. Yok kardeş inan öyle değil.. Bugün içimizde yaşayan her tevhidi erkek kardeşlerimiz gerçekten salihler mi ki her muvahhide bacımız da saliha olsun.. Evet içlerinde çok salih ve salihalar var ama her muvahhid ve muvahhide salih ve saliha değildir.. Ama her salih kişi muhakkak tevhidi olur veya sonradan bulursa kabul eder ve onu bilfiil yaşar.. Asıl olan salih saliha eşler bulmaktır..
Ben derim ki (aciz kendi fikrimle); etrafında sana aday olarak gösterilen kimseleri araştır illa tevhidi olması ilk şartın olmasın, o adaylar arasında illaki gerçekten (öğrendiği kadarını yaşamaya gayret gösteren) edepli ve hayalı kimseler vardır.. Onlarla görüştüğünde ise sana itaatkar ve sadakatlı olması şartını sun ve sözünü al.. Eğer o kimse bunları kabul eder ve sana eş olursa ozaman da sözün en güzeliyle tevhidi anlat ki böyle kimseler zaten soğukta battaniye, açlıkta yemek, susuzlukta su arayan kimse gibidirler.. Hemen kabul edecektir tevhidi.. Ve içindeki saliha benliği tevhidle bir bütün olacaktır.. Zaten sana itaatkar ve sadakatli olacağı için ve kabul ettiği tevhidin bir gereği olarak çarşaflanacaktır da biiznİllah.. Velhasıl; hem bir kişinin hidayetine vesile olursun hem de artık tevhidi ve de özellikle saliha bir eşin olmuş olur..

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve Aleykumselam kardeş.. Evet bu zamanda tevhidi bir eş bulmak zordur.. Ama inan saliha eş bulmak daha da zordur.. Şimdi diyebilirsin ki zaten tevhidi olursa saliha da olur.. Yok kardeş inan öyle değil.. Bugün içimizde yaşayan her tevhidi erkek kardeşlerimiz gerçekten salihler mi ki her muvahhide bacımız da saliha olsun.. Evet içlerinde çok salih ve salihalar var ama her muvahhid ve muvahhide salih ve saliha değildir.. Ama her salih kişi muhakkak tevhidi olur veya sonradan bulursa kabul eder ve onu bilfiil yaşar.. Asıl olan salih saliha eşler bulmaktır..
Ben derim ki (aciz kendi fikrimle); etrafında sana aday olarak gösterilen kimseleri araştır illa tevhidi olması ilk şartın olmasın, o adaylar arasında illaki gerçekten (öğrendiği kadarını yaşamaya gayret gösteren) edepli ve hayalı kimseler vardır.. Onlarla görüştüğünde ise sana itaatkar ve sadakatlı olması şartını sun ve sözünü al.. Eğer o kimse bunları kabul eder ve sana eş olursa ozaman da sözün en güzeliyle tevhidi anlat ki böyle kimseler zaten soğukta battaniye, açlıkta yemek, susuzlukta su arayan kimse gibidirler.. Hemen kabul edecektir tevhidi.. Ve içindeki saliha benliği tevhidle bir bütün olacaktır.. Zaten sana itaatkar ve sadakatli olacağı için ve kabul ettiği tevhidin bir gereği olarak çarşaflanacaktır da biiznİllah.. Velhasıl; hem bir kişinin hidayetine vesile olursun hem de artık tevhidi ve de özellikle saliha bir eşin olmuş olur..
selamunaleykum ve rahmetullah kardeş. yani diyorsun ki hidayeti olmayan kişiye vesile olursun hidayete erebilmesi için. ancak hidayet sadece Allah'tandır. sen istediğin kadar anlat güzel örnek ol, Allah hidayet vermedikçe o kimse kör sağır dilsizdir. Zaten bebek almıyorsun eş alıyorsun bluğ çağını geçmiş olduğu kesin. Bu durumda kendi kararlarını verebilecek konumdayken senin eş profiline uymamış fakat sen "ben anlatırsam dinler" umuduyla evleniyorsun. Bu umut tamamen hayalperestliktir benden söylemesi. Nice evlilikler vardır ki "evlenince kapanır, evlenince namaz kılar" umutlarıyla girişilmiş ve hüsrana uğramıştır. Benden tavsiye, istediğinizi arayın bulursanız evlenin. Istediğinizi hayal edip nasıl olursa olur elbet diye düşünerek evlenmeyin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt