Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Tevhid nimetini korumak neden önemli

Abdullahyuşa Çevrimdışı

Abdullahyuşa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tevhid niçin önemlidir;

1. İnsanların yaratılış gayesi Tevhid'dir.
2. Kitapların indiriliş sebebi Tevhid'dir.
3. Peygamberlerin gönderiliş sebebi
Tevhid'dir.

*1. Tevhid, insanların yaratılma sebebidir:

"Ben insanları ve cinleri sadece bana ibadet etsinler diye yarattım."

(Zariyat suresi, 56. Ayet)

* 2. Tevhid, kitapların indirilme sebebidir:

"Bu öyle bir kitaptır ki; Allah (cc) onun ayetlerini muhkem kılmıştır, onun ayetlerini apaçık kılmıştır, ve sonra da kendi katından bir açıklamayla onları tafsilatlandırmıştır."

(Hud suresi, 1.Ayet)

* Kur’an’ın indirilmesinin, ayetlerinin muhkem kılınmasının, Allah (cc) tarafından tafsilatlandırılmasının sebebi "Sadece Allah’a ibadet edin" diyedir.

* 3. Tevhid, Peygamberlerin gönderiliş sebebidir:

“Senden önce gönderdiğimiz her resûle: “Şüphesiz ki benden başka (ibadeti hak eden) hiçbir ilah yoktur. O hâlde yalnızca bana kulluk/ibadet edin.” diye vahyetmişizdir.”

(Enbiya, 25)

* “Andolsun ki biz her ümmet arasında: “Allah’a ibadet/kulluk edin ve tağuttan kaçının.” (diye tebliğ etmesi için) resûl göndermişizdir. Allah içlerinden kimisine hidayet bahşetti, kimisine ise sapıklık hak oldu...”

(Nahl suresi, 36. Ayet)

* Tevhid nimetini korumanın önemi:

Yeryüzündeki en büyük hayır tevhid, en büyük şer de şirktir.

Bu ümmet insanlığa iyiliği emretmek ve kötülükten nehyetmek ile emrolundukları için insanları tevhide davet etmek ve şirkten sakındırmak, insanlar için yapılan en büyük hayırdır.

* Siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyar ve Allah’a iman edersiniz.
(Ali İmran, 110)

Tevhidi müdafaa etmek cihad kapsamındadır:

“Kafirlere itaat etme! Ve o (Kur’ân’la) onlara karşı büyük bir cihad ver.”

(Furkan, 52)

* Cihad, 4 mertebedir
(İbnil Kayyim – Zadul Mead kitabı):

1. Mertebe: İnsanın kendi nefsiyle yaptığı cihad,

2. Mertebe: Şeytana karşı yapılan cihad,

3. Mertebe: Kafirlere ve münafıklara karşı yapılan cihad,

4. Mertebe: Zalimlere ve bidat ehline karşı yapılan cihad.

* "Benden önce Allah'ın gönderdiği her peygamberin mutlaka ashabı ve havarileri vardı. Bunlar peygamberlerinin sünnetiyle amel ederler ve peygamberin sünnetine tabi olurlardı. Onlardan sonra, yapmadıklarını söyleyip, kendilerine emrolunmayanı yapan bazı insanlar geldi.
Kim onlara karşı eliyle mücahede ederse mü'mindir. Kim onlara karşı diliyle mücahede ederse o mü'mindir. Kim de onlarla kalbiyle mücahede ederse o mü'mindir. Bunun ötesinde ise hardal tanesi kadar iman yoktur.”

(Müslim)