Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Tevhidi konular hakkında bilgisiz olan veliye nikah için vekalet verilebilir mi?

ف Çevrimdışı

فرحات قورت

Üye
İslam-TR Üyesi
(Umarım bu defa başlık açmayı becerip sorumu doğru sorabilmişimdir.)

Selamun aleyküm Hocam.
Hocam şimdi ben hayırlısıyla evlenmeyi düşünüyorum.
Hocam şimdi ben bir kız istesem hadi diyelim kıza tevhidi, tağutu anlattım.
Ya ailesini ne yapacağız Hocam?
Onlar kendilerine müslüman diyorlar.
Ama tağut, tevhid, tekfir nedir bilmiyorlar.Namazında niyazında insanlar aynı zamanda.Bu konuları
ailesine anlatmam gerektiğini şunun için söylüyorum.
Sonuçta nikahta vekalet gerekiyor.
Eğer bu insanlar cehalet mazeret olmadığı için kafir ise ben ne yapacağım bu vekalet sorununu?
Ailesinin hepsi öyle yani.
Vekalet verilecek birisi yok yani.
Ve ben bu konuları bu evrede anlatırsam ne tepki vereceklerini bilmiyorum.
Ve biliyorsunuz ki toplumumuzun çoğunluğu ya da benim yaşadığım bölge böyle.
Ne yapacağım Hocam?
Bekarlık zor.
Zinaya düşmekten çok korkuyorum.
Allah rızası için geniş ve ayrıntılı bir cevap verin.Helak olmaktan korkuyorum.Zinaya düşmekten korkuyorum.
Ben de tekfirde cehaletin mazeret olduğuna inanıyorum.Yani itikadım sizinle aynı.Ama cehalet mazeret değildir diyenleri de görünce kalbime şüpheler giriyor.Bu şüphelerden nasıl kurtulabilirim
Cehalet mazerettir diyenlerin ictihadına uyarsam bu konuda herhangi bir vebale girer miyim?
Selam ve dua ile.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
(Umarım bu defa başlık açmayı becerip sorumu doğru sorabilmişimdir.)
Açtığın başlık :
Tevhidi konular hakkında bilgisiz olan veliye nikah için vekalet verilebilir mi?

Açtıramadığımız, açılması gereken doğru başlık:

"Tevhidi Konular Hakkında Bilgisiz Olan Veliye Nikah İçin Vekalet Verilebilir mi?"

Selamun aleyküm Hocam.
Hocam şimdi ben hayırlısıyla evlenmeyi düşünüyorum.
Hocam şimdi ben bir kız istesem hadi diyelim kıza tevhidi, tağutu anlattım.
Ya ailesini ne yapacağız Hocam?
Onlar kendilerine müslüman diyorlar.
Ama tağut, tevhid, tekfir nedir bilmiyorlar.Namazında niyazında insanlar aynı zamanda.Bu konuları
ailesine anlatmam gerektiğini şunun için söylüyorum.
Sonuçta nikahta vekalet gerekiyor.
Eğer bu insanlar cehalet mazeret olmadığı için kafir ise ben ne yapacağım bu vekalet sorununu?
Ailesinin hepsi öyle yani.
Vekalet verilecek birisi yok yani.
Ve ben bu konuları bu evrede anlatırsam ne tepki vereceklerini bilmiyorum.
Ve biliyorsunuz ki toplumumuzun çoğunluğu ya da benim yaşadığım bölge böyle.
Ne yapacağım Hocam?
Bekarlık zor.
Zinaya düşmekten çok korkuyorum.
Allah rızası için geniş ve ayrıntılı bir cevap verin.Helak olmaktan korkuyorum.Zinaya düşmekten korkuyorum.
Ben de tekfirde cehaletin mazeret olduğuna inanıyorum.Yani itikadım sizinle aynı.Ama cehalet mazeret değildir diyenleri de görünce kalbime şüpheler giriyor.Bu şüphelerden nasıl kurtulabilirim
Cehalet mazerettir diyenlerin ictihadına uyarsam bu konuda herhangi bir vebale girer miyim?
Selam ve dua ile.

Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh

Kardeşim sen ehl-i kitab bir kızla evlenmeyi câiz görmüyor musun? Eğer görüyorsan onlara da mı bu dediklerini yapacaksın?
Aynı manadaki öceki konuna sorduğum suallere cevab alamadım.
Tevhidi, tağutu anlatacağın kızı; anlatmadan önceki (şu anki haliyle) cahil müslüman mı görüyorsun, muşrik, kâfir mi görüyorsun?
Namaz kılan fakat tağutu tevhidi bilmeyen fakat kendilerine müslüman diyen kızın ailesine sen ne diyorsun?
Nikahta velayet şart olunca, kızın ailesini kendine veli mi edinmeyi düşünüyorsun? Bırak onu kız düşünsün
.

Kızın babasını kâfir görüyorsan , ve kız da müslüman olmuş ise , kız kendisine müslüman bir veli edinmeli, sen değil.
Senin problemin, kıza veli nasıl bulurum sualinden önce kızın ailesi gibi olan Türk halkının ekserisi kâfir midir sualini sormalısın. Gerçi Türk(iye) halkını kafadan kopartan üç beş imitasyon Hariciler olsa da ehl-i sunnet uleması bahsettiğin kişileri cahil, sorunlu musluman veya en azından fetret ehl-i gibi huccetin ikâmesinden önce tekfir edilmez görüşündedirler.

Tekfirin mânileri mevcuddur. Cehâlette mazerettir, zaten tekfirin mevcud olan manilerinden biri de cehl'dir. Fakat dinin aslı, bilinmesi zarûri olan yani kendisi olmayınca dini ibtal eden mevzularda (büyük şirkte) cehalet mâzeret değildir.

ف Çevrimdışı

فرحات قورت

Üye
İslam-TR Üyesi
Tevhidi, tağutu anlatacağın kızı; anlatmadan önceki (şu anki haliyle) cahil müslüman mı görüyorsun, muşrik, kâfir mi görüyorsun?

Müslüman kabul ediyorum.

Namaz kılan fakat tağutu tevhidi bilmeyen fakat kendilerine müslüman diyen kızın ailesine sen ne diyorsun?

Müslüman kabul ediyorum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Müslüman kabul ediyorum.

Müslüman kabul ediyorum.
E o zaman? Bu soruyu sana sorduran ne?

Üst Ana Sayfa Alt