Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Toprakta Yasayan Balık

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Subhanallah

Akciğerli balıklar (Dipnoi), Sarcoptrygii sınıfından solungac solunumu yapmakla beraber ihtiyaç duyulduğunda hava solunumu da yapabilen tatlı sularda yaşayan balıklardır.

Kurak mevsimlerde sular çekilmeye başlayınca, akciğerli balıkların her biri kendine balçık içinde bir tünel kazarak içine yerleşir. Tünelin üzerinde havanın girişine yarayan gözenekli bir kapak bulunur. Balık, çamurdan koza içinde mukuslu bir sıvı ifraz eder. Bunun sayesinde derisinin kuruması önlenmiş olur. Balık, kozasında derin bir uykuya dalar. Vücut fonksiyonlarını da yavaşlatır. Akciğerli balıklar gerekli oksijeni yuvanın üstündeki delikten almaya devam ederler. Yaz uykusu süresince gerekli enerji için kendi kas dokularının bir kısmını eriterek harcarlar. Bu suretle yağmurların tekrar başlayıp, akarsuların canlanmasına kadar hayatlarını sürdürürler. Kas dokusunun besin olarak harcanması sonucu bir mevsim içinde 3 santimlik bir boy kaybı olur. Bazen uzun süren kuraklık dönemlerinde vücutlarının yarısını eritirler. Afrika akciğer balıklarının, çamur kozalarında dört yıldan fazla yaşadığı tespit edilmiştir.

Akciğerli balıkların eti lezzetlidir. Yerliler avlayıp yerler.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH zulcelal kullarına
yeryuzunde nerede yasarsa yasasın rızkını ne guzel de veriyor.
Subhanallah tefukkurluk bır vıdeo
ALLAH zulcelal var sıkıntı yok :) Elhamdulıllah
bende hayranlıkla ızledım akhı

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çok enteresan cidden
Lakin içim bir tuhaf oldu benim ya hu.
Kese kağıdı gibi, o yirtma işlemi, icinden bu sekil bir balık cinsi çıkması.garip oldum.
ALLAH ın bır lutfu bacı

kendısı korunaklı bır kese ıcerısınde 4 yıla kadar yasayabılıyor.
Ve yenebılıyor olması da ayrı bır ıncelık.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Şu şekilmiş

IMG_20170210_082301.jpg

Üst Ana Sayfa Alt