Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Türk Kanas Mecmuası Emirlerinden Ebu Miktad El-kürdî, Halep’te Şehid Düştü

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Suriye’den şehid haberleri gelmeye devam ediyor. Suriye’de yıllardır zalim Esed rejimine karşı cihad eden Ebu Miktad el-Kürdî mahlaslı Türkiyeli kanas timi komutanı şehid düştü.

Ebu Miktad’ın akşam Halep’te ribatta havan topu düşmesi sonucu şarapnelin isabet etmesi üzerine şehid düştüğü saha editörlerimiz tarafından bildirildi.

Ebu Miktad aslen Erzurumlu olup, birçok cephede bulunmuş kahraman bir mücahiddi. Şam’ın Fethi Cephesi’den olup, şehid kanas emiri Ebu Yusuf el-Kanasi’nin en iyi öğrencisi ve mirasçısıydı.

Ebu Miktad’ın kardeşi Ebu Saad da Suriye’deki cihadda şehid düşmüştü. Şehide Allah’tan rahmet, ailesine sabır diliyoruz. Ebu Mikdat hakkında daha geniş bir haber sizlere sunacağız.

“Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanma; hayır (onlar) diridirler, Rableri katında rızıklanmaktadırlar. Allah’ın keremiyle kendilerine verilenlerden sevinçli olarak, arkalarından henüz (şehid olup) kendilerine yetişemeyenlere de korku olmadığı, onların da üzüntüye uğramayacakları müjdesiyle sevinmektedirler. Allah’ın nimet ve keremiyle ve Allah’ın müminlerin ecrini zayi etmeyeceği müjdesiyle sevinirler.” [Al-i Imran,169-171]

Ayetin nüzul sebebi olan olay şöyledir:

Hz. Cabir anlatıyor: “Babam Amr b. Haram Uhud günü şehid edilince, Hz. Peygamber, bana, “Cabir! Allah’ın babana ne muamele yaptığını haber vereyim mi?” dedi. Ben, “Buyur ey Allah’ın Resulü” dedim. Bana şunları anlattı: “Yüce Allah, ancak bir vasıtayı araya koyarak insanlarla konuşur. Oysa babanla yüz yüze konuştu ve “Ey kulum! Benden dile, isteğini vereyim!” dedi. Baban, “Allah’ım! Beni dirilt, Senin yolunda tekrar öleyim!” dedi. Allah, “Ben daha evvel kesin kararı vermiş bulunuyorum, ölenler artık dünyaya dönmeyecekler,” dedi. Baban, “Allah’ım! Öyle ise, geride kalanlara (durumumun iyiliğini) haber ver,” dedi. Bunun üzerine Cenab-ı Hakk bu ayetleri indirdi.” [ Ibn Mace, Cihad, 16. ]

Ümmet-i İslam

Üst Ana Sayfa Alt