Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Türkistan Islam Partisi Suriye Medresesine Ziyaret Röportaj

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Başlıksız-1.jpg

Türkistan İslam Derneği olarak bu Ramazan ayında, Türkistan İslam Partisi’nin medresesini, Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı Muhabiri ”Ebu Yahya Turki” ile beraber ziyaret ettik. Allaha hamd olsun ihtiyaçlarını gördük kalbimizi hüzün kapladı. İzzetlerini ve gayretlerini gördük kalbimiz onlarla beraber sevindi.

Uygur türklerinin mahremlerine saygı gösteriyoruz. Eğitim aldıkları üstazları ile sohbetimizden sonra, üstazlarının uyarısı ile fotoğraf karelerine girmesinin tehlikeli olabileceğini düşündükleri çocuklarımızı bir kenara ayırdık. Onlarla beraber biz de üzüldük. Gözleri pırıl pırıl hafızlarımız bizi bir kenarda sessizce izlediler.

Turkistan-İslam-Cemaati-Medrese.jpg

Uygur-Medrese.jpg

Önce bir yaygara koptu, herkes koşturmaya başladı heyecan kaplamıştı her birini. Soyunma odalarına gidip hepsi güle oynaya tek tip kıyafetlerini giydi. Teşkilat merkezi geldi diye seviniyorlardı. Bir tane ufaklık bacağıma vurarak ‘’Abi Koy Getirdin mi ?’’ diye seslendi. (Uygurca Koy, Koyun anlamına geliyor) Kurban kesmek ve et yiyip lezzetlenmek istiyordu. Kendime biraz kızdım, neden akıl edememiştim. 4-5 tane kurban alıp kessek çocuklarla beraber bizlerde sevinip iftar yapacaktık.

Çam sakızı çoban armağanıydı bizimki, binlerce kişiye yetecek kadar un, pirinç ve yağ getirmeyi nasip etsin Allah azze ve celle. İnşaallah bizim ellerimizle Uygur Türkü kardeşlerimize yardımlarınızı ulaştırabilirsiniz. Türkistan İslam Partisinin bir özelliği vardır kimseye çekim yapması için kapılarını açmaz.

Suriye’nin Türkmen Dağı’nda Türkistan İslam Partisi’n den başka uygur bir cemaat bulunmamaktadır.

Ziyaretimizde Türkistan İslam Partisi Medresesin deki üztazlarla röportaj-sohbet mahiyetinde görüştük.Türkistan İslam Partisi (TİP)’in, komutanlarının en yenisinin yaklaşık 10 yıllık askeri tecrübesi bulunmaktadır.

Cemaat den iki kardeşimiz beni Cisr eş Şuğur’daki büyük bir rafineri veya elektrik santraline götürdü. Santral bomboştu. Rus uçakları kaybettiklerini anlayınca mücahitlerin eline ganimet geçmesin diye santrali vurmuştu, her yer harabeydi ve kimsecikler yoktu. Bir yere vardık dev gibi bir yapının altından bağırdı yanımdaki kardeşimiz. Şaşırmıştım kardeşim burada kimse yok niye bağırıyorsun demeye kalmadan bir kardeşimiz pencereye benzer bir yerden eli yüzü kapkara çıktı. Gülümseyince dişleri parlıyordu, evvelki ziyaretlerimizden tanıdığım bir kardeşimizdi. Elinin yüzünün karalığının ganimetleri söküp aladığına şahit oldum.

Sizlerden un, yağ, piriç talep etmiyeceğim ey müminler. Sizlerden her aile için 25 dolar lık yardım talep edicem kardeşlerim. Ben bunu gözlemledim ve sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.

“Kim Allah yolundaki bir mücahidi donatırsa (Allah yolunda) savaşmış olur. Kim de bir mücahide ailesi hakkında hayırlı bir vekil olursa, o da (Allah yolunda) savaşmış olur.” Buhârî, cihad 38; Müslim, imare 135-136.

İnşaallah Aylık 25 dolarla Türkistan İslam Partisi’nin bir ailesine hayırlı bir vekil olalım kardeşlerim. Müslümanların sürekli ve düzenli yardıma ihtiyaçları var kardeşlerim. Aylık 100 dolar bir çok kardeşimizi zora sokmaz. Herkes el vicdan desin Suriye’ye bir baksın ve bu kardeşlerimizin varlığını görsün inşaallah.

Medrese ziyaretimizde ki bacağıma sarılan kardeşimizin Kurban talebini de unutmayalım. Akika adak ve kurban bağışlarınızı da medrese talebelerine ulaştıralım. Medrese hocalarının abi 120 kişinin medresesi bitiyor bunlar mücahit eğitimleri bitti. Şaka ile karışık 120 bin dolar mezun olacakların ihtiyaçları için talep etti.

Fotoğraflarda çocuklarımızın ayaklarına bakmayı lütfen ihmal etmeyin, hepsinin terlikli olması gözünüzden kaçmasın. Belki ayakkabıcı bir abimiz çıkar.

İlk yardım dolabında sürekli olması gereken bir çok ilaç ve ilk yardım ekipmanı eksik. Ateş düşürücü, ishal ilacı, öksürük şurupları, antibiyotik ve vitaminler en büyük eksikleri.

Bu kardeşlerimiz yardım talep etmekten haya ediyor. Doğu türkistan’da öksüz bırakıldıkları gibi, Suriye’de de öksüz bırakıldılar. Dernekler ve vakıflar bu kardeşlerimize yardımlarını direkt ulaştırmak isterlerse bizlerle irtibata geçebilirler.

Çevirmen İrtibat : [email protected] ( 24 saat içinde mutlaka size cevap verilecektir.)

Doğu Türkistanlı kardşlerimizin medresesi için yardım hesaplarımız.

TÜRKİSTAN İSLAM DERNEĞİ HESAP NUMARALARI

TÜRKİYE FİNANS BANKASI

TL IBAN : TR09 0020 6001 3102 5447 9300 01

EUR IBAN : TR95 0020 6001 3102 5447 9301 02

USD IBAN : TR25 0020 6001 3102 5447 9301 01

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI

TL IBAN : TR08 0020 5000 0911 8311 9000 01

EUR IBAN : TR94 0020 5000 0911 8311 9001 02

USD IBAN : TR24 0020 5000 0911 8311 9001 01

PTT POSTA ÇEKİ HESAP NO : 11597201

Hizbul-İslam-Medrese.jpg

13.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5-Sahra-Tuvaleti.jpg

Sahra-Tuvaleti
7-Derslik.jpg

Derslik

8-Camasirhane.jpg

Camasirhane
9-Yemekhane-Ocaklari.jpg

Yemekhane-Ocaklari
13-Ocak.jpg

Mutfak-Ocak
12-Mutfak.jpg

Mutfak
10-Mutfak.jpg

Mutfak
14-Banyo.jpg

Banyo
15-doktorumuz-ve-İlkyardım-dolabi.jpg

doktorumuz ve İlkyardım dolabi- İlaçları eksik
17-Kuran-Hocasi-ve-Kitaplık.jpg

Kuran-Hocasi ve Kitaplık

6-Sahra-Tuvaleti.jpg

Sahra-Tuvaleti

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
milyonlarca kilometre katedip İSLAM DEVLETİ kurma hayalıyle gelen ve kendılerı gıbı mazlum kardeslerıyle mücadele veren kardeşlerimizi muzaffer eyle yarabbım onlar senın ıcın yasıyorlar ayaklarını sabıt eyle kalblerını sabıt eyle yönlerını yollarını sasırtma. bizide onlarla bırlıkte olacak ıman nasıp eyle.
KAtından hayırlara cok muhtacız yarabbi bızlere yardım et ıyılıkler guzellıkler ıhsan eyle.
Biz yanlızca senden yardım diler yanlızca senden ısterız hakkkımızdakı kararın bizim görevimizdir. onurumuzdur ne şikayet ederiz nede senden vazgeçeriz..Ölsekte yaşasakta birdir.Ey kalplerı çeviren ALLAHım kalblerımızı cevırme.Hasbunallahı ve nımel vekıl.!

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ayrıca bu haberlerı paylaşırken huzunlenıyorum kardeşler cogu seylerden haberımız yok bılen bırılerıne sorup o sekılde hareket etmeye çalışıyoruz ALLAH yardımcımızdır.Görmedıgınız Görmedıgımız o kadar sey mevcutki
Kufur sıstemınde okumak ıcın mılyarlarını harcayanlar 100 tl verıp gariblere yardım etmeyı önemsiz goruyorlar.İSlam bu çocukların ellerinden ve dıllerınden yukselecektır.ALLAH muvaffak etsın.

Üst Ana Sayfa Alt