Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Türkiye'den Akidesi Sağlam Olan Birkaç Hoca Önerebilir misiniz?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Seyh hasan karakaya

Said özdemir abi

Imam buhari vakfı ve yalova ensar derneği yaz youtubeye sohbetler cikar

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleyküm selam ebu hanzalayı da dinleyebilirsin

hüseyin cinisli hoca tavsiye edilince müdahele etmek istedimde, yahu dedim kendi kendime, çıkıp nuretdin yıldız hocanın ismini versem onunda eleştirilecek yönleri bulunur, en iyisi susmak
susmaya susalımda okadarda değil yani

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum, bi kac tane Menhec / Aqidesi saglam olan Türkiyede olan hocalar tavsiye edebilrmisiniz?
Youtubde Takip edebilecegimiz.

Barak Allah feek

akhi özellikle bir isim vermeyecem
eğer dinlersen birkaç nasihatim var
bir hocadan ilim almaya niyetlendiğinde önce o hocanın ilmiyle amel edip etmediğine bak
hocayı sevenlerin ne durumda olduğuna bak, onlar neyse sende öyle olacağını unutma
sorunları tespit etmekden öte çözümleri için ne söylediğinede bak
googleye gir sapık ..... hoca yazıp eleştiren kişilerin kimler olduğuna, üzüm yemeyemi, bağcıyı dövmeyemi niyetleri olduğunu araştır.
hocanın eleştirilere karşı kuran ve sünnetden sahih delilleri varmı ona bak
sözlerinde daha önce kimsenin söylemediklerini söylüyorsa ya cahildir yada sapık, öylelerinin yüzüne bile bakma
son nasihatimde şu olsunki hocanın ilmi çokda olsa hatasız insan olmaz, taassupculukdan sakın

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tavsiye ettiginiz hocalar ekseri bugünkü selefiligi temsil eden hocalar,
Esari ve Maturidi akideye sayip olan hocadan ilim alma konusunda düsünceleriniz nasil?
Tavsiye edermisiz? bana öyle geliorki sanki bu kelam akideyi savunan hocalar usul ve menhej olarak daha ihtilafsizlar daha cok görüsbirligi var.
Selefi hocalarda daha cok ihtilaflar görüyorum sanki: Hele de Sirk Tekfir/ Cehalet mazeret konularinda. Veya mezhep taklit konularinda. Ama tesbitimde yanilabilirm siz nasil görüyorsunuz bu durumu?

Allah hepinizden Razi olsun cevaplariniz icin

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
mesele asrin hocalarini ( bin baz, albani, useymin ). Bazi selefiler bu menhej üzere. Kimi selefi bunlardan sakinin diyor. Hatta bunlari tekfir eden selefiler bile var. Oy vermeye cevaz veriolar diye. Konu bu degil ama, sanki belirli bi usul takibi yok diye cok karisiklar oluyor. Bu karisiklari maturidi esari hocalarda hemen hemen hic görmüyorum. Helede Tekfir konusunda.
Nesefi , zehebi , kevseri diyolar mesela

Ama selef akidesine ögrenmek birinin tavsiye ettigni öbürü tekfir edior.

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Esselam wa Rahmetullah

mesele asrin hocalarini ( bin baz, albani, useymin ). Bazi selefiler bu menhej üzere. Kimi selefi bunlardan sakinin diyor. Hatta bunlari tekfir eden selefiler bile var. Oy vermeye cevaz veriolar diye. Konu bu degil ama, sanki belirli bi usul takibi yok diye cok karisiklar oluyor. Bu karisiklari maturidi esari hocalarda hemen hemen hic görmüyorum. Helede Tekfir konusunda.
Nesefi , zehebi , kevseri diyolar mesela

Ama selef akidesine ögrenmek birinin tavsiye ettigni öbürü tekfir edior.

Kardeşim Maturidilik de Eş'arilik de Selefilik de ehli sünnetini itikadlarıdır, fakat yine de Türkiye'de kendisini Maturidiliğe veya Eş'ariliğe nisbet eden tevhid ehli bir hoca tanımıyorum. Belki de dinlediğim bazı hocalar bu mezheblere ittiba etse de bunu söylememiş olabilirler, fakat genel anlamda Türkiye'de tevhid ehli olup da Maturidi yahut Eş'ari bir hoca tanımıyorum.
Kendisini selefiliğe nispet edip de telefi olanları da var, aşırı tekfirci olanı da var. Fakat bu Selefi Salihin'i kirletmez. İbn Teymiyye (Rahimehullah) ve Muhammed bin Abdulwahhab (Rahimehullah) cehalet, hakimiyet, Rububiyet, Uluhiyet gibi mes'eleler hakkında yazmışlardır, ayet ve sünnete dayandırarak fetvalar vermişlerdir. Kendisini selefiyyeye nisbet edenler içerisinde bu fetvalara aldırış etmeyip bu meseleler hakkında aşırıya kaçanlar yahut taviz vererek veya hevaya göre te'vil ederek mufsid bir akide ortaya atanlar var elbette, fakat dediğim gibi bu selefiyye itikadını ifsad etmez, zira akide yüzyıllardır ortadadır.

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bugünkü maturidi / esariler Tasavvufa megilli diye mi tevhid ehlinden olmayan görüsleri var ?
Mesela ekseri maturidiler bugün Kabir ziyaretleri, tevessül, türbe, rabita gibi seylere izin vermektedir?

Bu konularda mi tevhid ehlinle görüsler bagdasmior? Yoksa siyasi görüsler yüzündenmi?

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bugünkü maturidi / esariler Tasavvufa megilli diye mi tevhid ehlinden olmayan görüsleri var ?
Mesela ekseri maturidiler bugün Kabir ziyaretleri, tevessül, türbe, rabita gibi seylere izin vermektedir?

Bu konularda mi tevhid ehlinle görüsler bagdasmior? Yoksa siyasi görüsler yüzündenmi?
Bu konunun siyaset ile alakası yok, tamamen İslam'a aykırı. Kabire tapmak, Allah'dan başkasına dua etmek, "rabıta" adını verdikleri o şirk ritüelini gerçekleştirmek apaçık bir küfürdür, bunlara cevaz veren alim kılıklı bel'amlar da eş'ari ya da maturidi değil kafirin tekidir.
Dipnot : Kabir ziyareti yasak olan bir şey değildir, tevessülün ise ancak Kur'an ve sünnet dayanaklı olanları caizdir ve ecr taşır. Şirk olan Allah'dan başkasından tevessül adı altında yardım istemektir.

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

Twitter: @sknttt
İslam-TR Üyesi
Ya bu meselede böyle icbar yoluyla ("yani o tekfirde hatalı hiç bir kasetini dinleme" anlayışı ile) değilde nabza göre şerbet olarak faydalanmak bence en iyisi. Eğer sen i'tikaden bazı kişileri harici veya Mürci görüyor isen onlardan tekfir konularını dinlemezsin. Ama sırf bazı konularda sana göre hatalı diye külliyyen hiç bir kasetini veya yazısını dinlememek abartı ve gereksizdir. Ebu Hanzala Hoca'nın tekfir meselelerine bakışına katılmıyorum evet ama usulu fıkh, usulu hadis vs gibi konularda ki derslerini dinliyorum ve o ilimler ile iştiğal eden varsa tavsiyede ediyorum. Mesela İhsan şenocak tasavvuf kanadındadır hiç bir görüşünü benimsemem ama hanefi fıkhını bugün türkiyede kimden dinleyeyim diye soran olsa ondan dinle derim. (hanefi değilim). Yani biraz nisbi olarak kişiler seçilebilir Allahu Alem. Hüseyin Hoca ile Emrah Hocayı istisnasız tavsiye etmem ise onları Mu'tedil olarak gördüğüm için her meselede. Gerek fıkhen, gerek itikaden gerekse de amelen. Metin kardeşinde dediği gibi bi nurettin yıldızla (ki selefilik ile hiç bir alakası yoktur) bu hocaları bir tutmakta zulum olur Allahu Alem.

Ayrıca günümüzdeki maturidiler veya eşariler arasında hiç görüş ayrılıgı yok demek büyük bir iddia olur. Ebu Bekir sifil ile cübbeli arasındaki tartışmaları oku bence birbirlerine yalancı diyorlar. Tekfiri hep bize yamayanlara müsade etmeyin. Bugün türkiyede ışidi tekfir etmeyen bir tane insan varmı ? tamam harici olabilirler ama dikkat çekmek istediğim nokta tekfiri boyutu adamlar muayyen olarak onlara tabi olan herkesi tekfir ediyorlar. Keza o kevseri isimli şahsın İbn Teymiyye ile ilgili sözlerini görüşlerini okusan tekfir nasıl olur görürsün. Bugün necd davet imamlarına bunlar ingiliz adamı müslüman felan değiller diyenler bizlermiyiz. bilakis kendini eşari maturidi diye isimlendirenler. Adamlar tekfiri sırf lafız olarak kullanmıyorlar ama envai çeşidini yapıyorlar...

Tekfir boyutuna gelince buda kendi akidelerinden habersiz olduklarındandır. Eşari akidesindede maturidi akidesindede Allah her yerdedir demek küfür lakin buna ragmen bugünkü halkın durumu gözler önünde halkı geçtim üst tabaka neki alttabakada o olsun. Anlatabilmişimdir inşallah.

Bin bazı useymini, Makdisiyi, Ebu katadeyi vesair ulemayı tekfir edenlerde selefi diye isimlendirselerde kendilerini, hakikatte selefi değillerdir. Eğer bir mezhep üzere olmak nispet tariki ile olsaydı nehveran haricileride kendilerini Allah Resulune nispet ediyorlardı en basitinden. Selamun Aleykum

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bu dediginiz nureddin yildiz hocayi övmekmi yoksa görüslerine katilmamak mi oluyor tam anlamadim :D

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

Twitter: @sknttt
İslam-TR Üyesi
görüşlerine katılmamak ve yermek tabiki.

Üst Ana Sayfa Alt