Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Türkler Mehdi'nin (ra) Ordusu Olacaktır Bi-iznillah!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
O Çevrimdışı

Oğuz Horasan

Üye
İslam-TR Üyesi
Az önce bir arkadaşın postuna cevap yazdım. Bir iki yerde daha yanlış yorumlarla karşılaştığım için ayrı bir başlık açıp izah etme gereği duydum.

Bir arkadaş şöyle demiş:
Naim, Hakim b. Nafi’den tahric etti. Dedi ki: ”Süfyani Türklerle savaştıktan sonra, onun yok edilmesi görevi, Mehdi’nin elinde olur. Mehdi ilk kurduğu orduyu da Türk’e gönderir.”

Mehdi’nin kendisine destek olan bir kavme savaş açması düşünülemez. Kaldı ki Türkiye (Haçlıların) B.M. ve Nato nun bir numaralı müttefikidir. ???

Mehdi (ra) Türkler'e karşı savaş açmayacak. Fakat Türklere yardımcı olacaktır. Ve Türkler içinde de yardımcıları olacaktır.

Yukardaki hadiste Süfyani Türk'lerle savaşacak diyor. Ne yani, Mehdi (ra) Süfyani'yle bir olup Türk'lere savaş mı açacak. Biraz akıl, izan! Hadis'ten anlaşılıyor ki Süfyan Türk'lere savaş açtığında Mehdi (ra) Türk'lere yardımcı olacak ve ordusunu gönderecektir. Türk'lerde ona bağrını açacak ordusuna katılacaktır. Konstantiniyye'nin tekbirlerle fethedileceğine dair hadiste bunun ikinci delilidir. Fetih kılıçla yapılırdı öyle olmasa. Halbuki Efendimiz (sav) tekbirlerle Konstantiniyye'ye girecekler diyor. Demek ki hoş karşılanacak ve bu millet eskiden olduğu gibi İslam'a hizmete ve hadım'lığa yönelecek. Zaten gidişatta o yöndedir bi iznillah.

O Çevrimdışı

Oğuz Horasan

Üye
İslam-TR Üyesi
Ayrıca hadisin Arapça metni olan varsa yazabilir, tekrar inceleyebiliriz lafzi olarakta.

Çünkü en son cümledeki "Mehdi ilk kurduğu orduyu Türk'e gönderir" cümlesinde ikinci kere Türk lafı geçmiyor, bir zamirle önceki cümleye gönderme yapıyordur benim tahminim. Oradaki zamirde Süfyani'ye gider, Türk'lere değil. Yani doğru tercümesi şu şekilde olur:

"Süfyani Türk'lerle savaştıktan sonra onun yok edilmesi görevi Mehdi'nin elindedir. Mehdi kurduğu ilk orduyu ona gönderir"

Cümledeki ilk "o" zamiri Süfyani'ye gittiği için arkasından gelen "orduyu ona gönderir" dediği ikinci "o" zamiri de Süfyani'ye gider. Senin bunu tercüme ederken "Türk'e gönderir" diye çevirebilmen için ya Türk'ü ikinci kez lafız olarak söylemeli, ya da ayrıca bir delilin olmalı zamiri niye bir önceki Süfyan'a değil de Türk'e gönderdiğinle ilgili.

Tefsir olarakta yukarda yazdığım anlama gelir hadis. Demek ki Süfyan Türk'lere savaş açacak ve beklediğimiz Mehdi (ra)'da ilk ordusunu Türk'lere yardım için Süfyani'nin üzerine gönderecek. Ayrıca bu ordunun Türk'lerin gönlünü fethedeceği ve İstanbul'a tekbir'lerle girecekleri de bellidir başka bir hadiste açıkça belirtildiği üzere.

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Siyahsancaklıların gelişinde biat edin sözüde bir ordunun siyahsancaklılara katılması ile alakalı sanki..zira hilafetin mührüde bu ülkede..

O Çevrimdışı

Oğuz Horasan

Üye
İslam-TR Üyesi
Mehdi (ra)'nın 313 yardımcısı olacağı ve bunların her birinin çok güçlü olacağı söyleniyor. Ayrıca çıkışıyla ilgili hadiste de ümmetin alimleri onu arar bulur, zorla ona biat ederler diyor.

Mehdi (ra)'ı bulacak alimlerin kendi başlarına tek kişi olacaklarını zannetmiyorum. Büyük ihtimalle her biri arkalarında cemaatleri olan önemli kişiler olacaktır. Yani her birinin arkasında cemaatleri ve güçleri olan 300 küsür kişi Mehdi (ra)'a biat edecek ve ona yardım edecektir.

Bi iznillah bu yardımcılar arasında Türk'ler de olacaktır tabiki. Bizlerde olacağız inşAllah.

A Çevrimdışı

Al- amriki

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuya ters olmuş :) ama konuyu açan arkadaş inatla Türkçülük Davası yaptığı için ben buraya yazdım

A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yok paylasman isabet olmus da sanki hadislerden yola cikarak türkcü arkadasin dedigi yanlis ve tam tersi olacak ...

A Çevrimdışı

Al- amriki

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öyle deyince kaldırdım yalnış Olmasın diye konuyu okumak isteyen forumda var gene İnş Allah :)

O Çevrimdışı

Oğuz Horasan

Üye
İslam-TR Üyesi
Ne yapmaya çalışıyosunuz siz anlamadım. Yazdığın Türk'lerle ilgili hadisleri neden kaldırdın. Yanlış nesi anlaşılacak?

Efendimiz'in (sav) Türk'lerle ilgili hadislerinde olumsuz hiçbir şey yoktur.

Efendimiz (sav) açıkça diyor ki "siz Türklerle savaşacaksınız, özellikleri şunlar, onlar sizle savaşmadıkça sizde onlara dokunmayın". Yazdığın hadis bu. Bunun nesi kötü ya da benim söylediğimi ters çıkaracak bir anlama geliyor.

Siz ya okuduğunuzu anlamaktan acizsiniz ya da algı yönetimi yapmaya çalışıyosunuz anlamları çarpıtıp.

Ayrıca bir insanın neslinden "İslam'a hizmet" eden insanlarla gururlanıp bundan perçinlenmesi ve onlara karşı yapılan yanlış yorumları savunması ayrı bir şeydir, kendi neslini herkesten üstün görmesi ayrı. Siz ilkini yapanı ikinciyle itham etmeye kalkıyorsunuz.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
tartışmaya gerek yok şu an daha hayırlı şeyler yapmak varken

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt