Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Umm Hâni'den Rivayet Edilen Bu Hadisin Sıhhati Nedir?

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

Hayırlı akşamlar, bu hadisin çeşidi/sahihlik derecesi nedir?

Ümmü Hâni (radıyallahü anhâ)’dan; Şöyle demiştir: Ben, Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem)'in yanına giderek: "Yâ Resûlallah, bana (yapabileceğim nafile) bir amel göster (tavsiye buyur). Çünkü ben gerçekten yaşlandım, güç bakımından zayıfladım ve şişmanladım." dedim. Bunun üzerine O, şöyle buyurdu:
(Günde) yüz defa "Allahü ekber" de, yüz defa "Elhamdü lillah" de ve yüz defa "Sübhânallah" de. (Bu zikir sevab bakımından) Allah yolunda (savaş için) gemlenmiş, eğer vurulmuş yüz attan, (kurban edilen) yüz deveden ve (azâdlanan) yüz köleden hayırlıdır.) "// "Yâ Rasûlâllah! Ben ihtiyarladım ve zayıfladım. Bana oturduğum yerde yapabileceğim bir ibâdet tavsiye edebilir misiniz?” diye sordu. Rasûlullah de:
“Yüz defa Sübhânellâh yüz defa el-Hamdü lillâh, yüz defa Lâ ilâhe illâllah de!” buyurdular.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh

حدّثنا إِبْرَاهِيمُ بْنُ الْمُنْذِرِ الْحِزَامِيُّ. حدّثنا أَبُو يَحْيَى زَكَرِيَّا بْنُ مَنْظورٍ. حَدَّثَنِي مُحَمَّدُ بْنُ عُقْبَةَ بْنِ أَبِي مَالِكٍ عَنْ أُمِّ هَانِيءٍ؛ قَالَتْ: أَتَيْتُ إِلَى رَسُولِ اللهِ صلى الله عليه وسلم. فَقُلْتُ: يَا رَسُولَ اللهِ! دُلَّنِي عَلَى عَمَلٍ. فَإِنِّي قَدْ كَبِرْتُ وَضَعُفْتُ وَبَدُنْتُ.
فَقَالَ
: ( كَبِّرِي اللهَ مِائَةَ مَرَّةٍ. وَاحْمَدِي اللهَ مِائَةَ مَرَّةٍ. وَسَبِّحِي اللهَ مِائَةَ مَرَّةٍ. خَيْرٌ مِنْ مِائَةَ
(. فَرَسٍ مُلْجَمٍ مُسْرَج فِي سَبِيلِ اللهِ. وَخَيْرٌ مِنْ مِائَةَ بَدَنَةٍ. وَخَيْرٌ مِنْ مِائَةَ رَقَبَةٍ

في الزوائد: في إسناده زكريا وهو ضعيف
Ummu Hâni (Radıyallâhu anhâ) şöyle demiştir:
Ben, Rasulullah (s.a.v.)'in yanına giderek: Yâ Rasulullah, bana (yapabileceğim nafile) bir amel göster (tavsiye buyur). Çünkü ben gerçekten yaşlandım, güç bakımından zayıfladım ve şişmanladım, dedim.
Bunun üzerine O, şöyle buyurdu: (Günde) yüz defa 'Allahu ekber" de, yüz defa "Elhamdulillah" de ve yüz defa "SubhânAllah" de. (Bu zikir sevab bakımından) Allah yolunda (cihad için) gemlenmiş, eğer vurulmuş yüz attan, (kurban edilen) yüz deveden ve (azâdlanan) yüz köleden hayırlıdır.-"
(İbn Mâce, Kitabu’l Edeb, Bab 56, Hadis no: 3810)

Zevâid'de şöyle denilmiştir : Bunun senedinde bulunan Zekeriyya isimli râvi zayıftır.

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh

حدّثنا إِبْرَاهِيمُ بْنُ الْمُنْذِرِ الْحِزَامِيُّ. حدّثنا أَبُو يَحْيَى زَكَرِيَّا بْنُ مَنْظورٍ. حَدَّثَنِي مُحَمَّدُ بْنُ عُقْبَةَ بْنِ أَبِي مَالِكٍ عَنْ أُمِّ هَانِيءٍ؛ قَالَتْ: أَتَيْتُ إِلَى رَسُولِ اللهِ صلى الله عليه وسلم. فَقُلْتُ: يَا رَسُولَ اللهِ! دُلَّنِي عَلَى عَمَلٍ. فَإِنِّي قَدْ كَبِرْتُ وَضَعُفْتُ وَبَدُنْتُ.
فَقَالَ
: ( كَبِّرِي اللهَ مِائَةَ مَرَّةٍ. وَاحْمَدِي اللهَ مِائَةَ مَرَّةٍ. وَسَبِّحِي اللهَ مِائَةَ مَرَّةٍ. خَيْرٌ مِنْ مِائَةَ
(. فَرَسٍ مُلْجَمٍ مُسْرَج فِي سَبِيلِ اللهِ. وَخَيْرٌ مِنْ مِائَةَ بَدَنَةٍ. وَخَيْرٌ مِنْ مِائَةَ رَقَبَةٍ

في الزوائد: في إسناده زكريا وهو ضعيف
Ummu Hâni (Radıyallâhu anhâ) şöyle demiştir:
Ben, Rasulullah (s.a.v.)'in yanına giderek: Yâ Rasulullah, bana (yapabileceğim nafile) bir amel göster (tavsiye buyur). Çünkü ben gerçekten yaşlandım, güç bakımından zayıfladım ve şişmanladım, dedim.
Bunun üzerine O, şöyle buyurdu: (Günde) yüz defa 'Allahu ekber" de, yüz defa "Elhamdulillah" de ve yüz defa "SubhânAllah" de. (Bu zikir sevab bakımından) Allah yolunda (cihad için) gemlenmiş, eğer vurulmuş yüz attan, (kurban edilen) yüz deveden ve (azâdlanan) yüz köleden hayırlıdır.-"
(İbn Mâce, Kitabu’l Edeb, Bab 56, Hadis no: 3810)

Zevâid'de şöyle denilmiştir : Bunun senedinde bulunan Zekeriyya isimli râvi zayıftır.
ALLAH(C.C.) sizden razı olsun, peki bu hadisle amel edilir mi?

Üst Ana Sayfa Alt