Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Üstteki Üyeye Nasihatte Bulun

Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
Yüce Allah'a karşı her zaman samimi ol ihlâsını hiçbir zaman kaybetme her ne kadar günahkar olsanda samimi bir tövbe ile yüce Allah'a tekrar dön ve bu yolundan ayrılma çünkü başka kurtuluş yolumuz yok hem bu dünyada hemde ahirette Rabbimiz den başka bize yardım edecek hiçbir güç yok

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Nasihatim:

Yüce Allah'a karşı her zaman samimi ol ihlâsını hiçbir zaman kaybetme her ne kadar günahkar olsanda samimi bir tövbe ile yüce Allah'a tekrar dön ve bu yolundan ayrılma çünkü başka kurtuluş yolumuz yok hem bu dünyada hemde ahirette Rabbimiz den başka bize yardım edecek hiçbir güç yok
Bu nasihatleri her zaman hatırla. Unutmak, ilmin afetidir.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Mesajım üstte, anlıyorsunuz değil mi? )

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Mesajım üstte, anlıyorsunuz değil mi? )
30 Ağustos-6 Eylül

Hayır, anlamıyorsunuz )

Neyse, ben "üstteki üyeye" nasihat edeyim bari )

"Aradığın cevaplar sende zaten, boşuna başka yerde arıyorsun. Dua et ve bekle, bunu bilmiyor musun?"

Hay Allah, yine ve hala üstteki üyeyim )

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
30 Ağustos-6 Eylül

Hayır, anlamıyorsunuz )

Neyse, ben "üstteki üyeye" nasihat edeyim bari )

"Aradığın cevaplar sende zaten, boşuna başka yerde arıyorsun. Dua et ve bekle, bunu bilmiyor musun?"

Hay Allah, yine ve hala üstteki üyeyim )
İbadet ehlinden Ümmü Râbiâ eş-Şâmî şöyle demiştir:

- Estağfirullah derken bu sözümdeki sadakatimin azlığından dolayı yine estağfirullah derim…

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
İbadet ehlinden Ümmü Râbiâ eş-Şâmî şöyle demiştir:

- Estağfirullah derken bu sözümdeki sadakatimin azlığından dolayı yine estağfirullah derim…
Elhamdülillah; Rabbim seni sevsin kardeşim, nasihatini aldım )

Bu durumda bu da benim sana nasihatim olsun )

Münafık oldum diyerek hüzünlü bir şekilde Efendimize (s.a.v) giden Ebu
Hanzala (r.a.) ve yolda ona rastlayan Ebubekir'in (r.a.) yaşadığı ibretlik hadise...

Rasulullah'ın katiplerinden Ebû Ribi Hanzala b. er-Rebi el-Üseydi kendi
başından geçen bir hadiseyi şöyle anlatır:

“Bir gün Ebû Bekirle karşılaştım. Bana: Ey Hanzala nasılsın? dedi.
Ben: Hanzala münafık oldu dedim. O: Subhanallah sen ne diyorsun?! dedi.
Ben: “Rasulullah'ın huzurunda bulunuyoruz. O bize cenneti ve cehennemi hatırlatıyor, sanki (cenneti ve cehennemi) gözlerimizle görüyoruz. Fakat Onun huzurundan çıkınca, hanımlarımızla, çocuklarımızla meşgul oluyoruz. Onların işleri ile meşgul oluyoruz. Çok (şeyi) unutuyoruz.”
(Bunun üzerine) Ebu Bekir (r.a.) şöyle dedi:
“Vallahi mutlaka bizler de bunun (söylediklerinin) benzeri ile karşı karşıya kalıyoruz.”
(Hanzala (r.a) anlatmaya devam ederek): “Ben ve Ebû Bekir (Rasulullah'a)
kopup gittik. Nihayet Rasulullah'ın huzuruna vardık.”:
“Hemen ben, Hanzala munafık oldu. Ey Allah'ın Rasulü dedim. Rasulullah (s.a.v) bunun üzerine:”
- O nedir (o ne biçim söz) dedi. Ben de şöyle dedim:
“Ey Allah'ın Rasulü! senin huzurundayken bize cehennemi cenneti hatırlatıyorsun. Sanki gözlerimizle görüyoruz. Fakat huzurundan çıkınca, eşlerimizle çocuklarımızla meşgul oluyor, mesleğimizi icra ediyoruz. Çok (şeyi) unutuyoruz.”
Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Nefsim kudreti elinde olana yemin olsun ki: Huzurumda bulunduğunuz hal üzere ve (o şekilde) hatırlamaya (zikirde) devam etseydiniz, melekler (evlerinizde) döşekleriniz üzerinde ve yollarda sizinle musafaha ederlerdi. Fakat ya Hanzala, bir saat ibadetle bir saat dünya işleriyle
uğraşınız, yeter” diye üç defa tekrarladı.

(Müslim rivayet etti)

(Riyâzus-Sâlihîn s. 140. 14. bab, 151. hadis.)

Son düzenleme:
Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Elhamdülillah; Rabbim seni sevsin kardeşim, nasihatini aldım )

Bu durumda bu da benim sana nasihatim olsun )

Münafık oldum diyerek hüzünlü bir şekilde Efendimize (s.a.v) giden Ebu
Hanzala (r.a.) ve yolda ona rastlayan Ebubekir'in (r.a.) yaşadığı ibretlik hadise...

Rasulullah'ın katiplerinden Ebû Ribi Hanzala b. er-Rebi el-Üseydi kendi
başından geçen bir hadiseyi şöyle anlatır:

“Bir gün Ebû Bekirle karşılaştım. Bana: Ey Hanzala nasılsın? dedi.
Ben: Hanzala münafık oldu dedim. O: Subhanallah sen ne diyorsun?! dedi.
Ben: “Rasulullah'ın huzurunda bulunuyoruz. O bize cenneti ve cehennemi hatırlatıyor, sanki (cenneti ve cehennemi) gözlerimizle görüyoruz. Fakat Onun huzurundan çıkınca, hanımlarımızla, çocuklarımızla meşgul oluyoruz. Onların işleri ile meşgul oluyoruz. Çok (şeyi) unutuyoruz.”
(Bunun üzerine) Ebu Bekir (r.a.) şöyle dedi:
“Vallahi mutlaka bizler de bunun (söylediklerinin) benzeri ile karşı karşıya kalıyoruz.”
(Hanzala (r.a) anlatmaya devam ederek): “Ben ve Ebû Bekir (Rasulullah'a)
kopup gittik. Nihayet Rasulullah'ın huzuruna vardık.”:
“Hemen ben, Hanzala munafık oldu. Ey Allah'ın Rasulü dedim. Rasulullah (s.a.v) bunun üzerine:”
- O nedir (o ne biçim söz) dedi. Ben de şöyle dedim:
“Ey Allah'ın Rasulü! senin huzurundayken bize cehennemi cenneti hatırlatıyorsun. Sanki gözlerimizle görüyoruz. Fakat huzurundan çıkınca, eşlerimizle çocuklarımızla meşgul oluyor, mesleğimizi icra ediyoruz. Çok (şeyi) unutuyoruz.”
Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Nefsim kudreti elinde olana yemin olsun ki: Huzurumda bulunduğunuz hal üzere ve (o şekilde) hatırlamaya (zikirde) devam etseydiniz, melekler (evlerinizde) döşekleriniz üzerinde ve yollarda sizinle musafaha ederlerdi. Fakat ya Hanzala, bir saat ibadetle bir saat dünya işleriyle
uğraşınız, yeter” diye üç defa tekrarladı.

(Müslim rivayet etti)

(Riyâzus-Sâlihîn s. 140. 14. bab, 151. hadis.)
Rabb'im seni de sevsin O (azze ve celle) sevdiklerini Cennetine alır :) Bu durumu ben de çok yaşardım tabi ben hep derdim bu nasıl Müslümanlık :) taki bu hadisi görene kadar. Ama ilk İslam olduğum zamanki imanın tadını şimdi alamıyorum bunun sebebi ne olabilir?

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir abladan nasihat almıştım bu da herkes için olsun :)

İlmi istikrar elde etmek için bazı tavsiyeler:

1. Çok değil, ortalama okumak,
2. Ara ara değil, sürekli okumak,
3. İnsanları değil, hakka kulak asmak
4. Stresi değil, heyecanı elde etmek,
5.peygamber ve âlimlerin hayatını haftada bir okumak.

6. Tembel değil, çalışkan arkadaş edinmek,
7.Sila-i rahmi kesmeden aile işlerinden uzak kalmak,
8. Fikri kitap değil (başlayanlar için), ilmi kitap okumak,
9.Okuduklarını pratiğe geçirmek,
10. Ve okuduklarını heyecanla etrafa serpmek.Bu, onu ilme aşık eder.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Allah için sevdiğim bir hoca. Allah teberake ve teâlâ radi olsun iyiki hatırlattın yine dinleyeyim inşeAllah :)
Amin ecmain kardeşim, cümlemiz için )

Saygıdeğer üyelerimiz, sırf "amin ecmain" demek için bu mesajı yazıyorum, beni yok sayabilirsiniz artık, üstteki üye artık @Kafartu Bittağut kardeşimizdir )

1 haftadan sonra, "elhamdülillah arzu ettiğim tarzda" nasihatleri ile beni "üstteki üye olmaktan" kurtardığı için kendisine çokça teşekkür ediyorum )

Sıra sende @Kafartu Bittağut kardeşim )

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rica ederim ne demek :D
Amin ecmain kardeşim, cümlemiz için )

Saygıdeğer üyelerimiz, sırf "amin ecmain" demek için bu mesajı yazıyorum, beni yok sayabilirsiniz artık, üstteki üye artık @Kafartu Bittağut kardeşimizdir )

1 haftadan sonra, "elhamdülillah arzu ettiğim tarzda" nasihatleri ile beni "üstteki üye olmaktan" kurtardığı için kendisine çokça teşekkür ediyorum )

Sıra sende @Kafartu Bittağut kardeşim )

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Artık ben de bir hafta "üstteki üyeye" nasihat ederim :)
İmam Şafii'nin (rahimehullah) sözünü bırakayım:

"O kadar insanla dostluk kurdum ki, ellerim dolu sanıyordum. Başıma bir bela geldiğinde, dostlarımın ihaneti kimseye acımayan zamandan (daha) şiddetliydi."

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
SubhanAllah bir yıl sonra gördüm bu nasihati:oops:

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
İmam Şafii'nin (rahimehullah) sözünü bırakayım:

"O kadar insanla dostluk kurdum ki, ellerim dolu sanıyordum. Başıma bir bela geldiğinde, dostlarımın ihaneti kimseye acımayan zamandan (daha) şiddetliydi."
Çünkü Allah (celle celaluhu) ona da:

"Allah'tan başka güvenilecek hiç kimse olmadığını, tek sadık dostun Allah olduğunu" öğretmekte idi. Öyle ki: insan diğer insanları bırakır, kendine güvenir de, kendini bile şaşmış bulur; ardınca da ALLAH'tan başka HİÇ KİMSE'nin güvenilir olmadığını anlar... "Elhamdülillah" derken daha çok anlam vardır artık hayatında... "SubhanAllah" derken de... Ve "Allahu Ekber" derken de... Övülecek, Eksiksiz ve Büyük Tek Merci...

Allah ondan razı olsun ve tüm geçmiş alimlerimizden, onların sayesinde ufkumuz açılıyor.