Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Vahdet Nedir ???

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
" Sakın dinlerini parçalayan, fırka fırka olan ve her fırkası kendi elindekiyle sevinen müşrikler gibi olmayın." Rum 32

Allah Rasulü (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Yahudiler 71 fırkaya ayrıldılar, biri müstesna, hepsi ateştedir. Hristiyanlar 72 fırkaya ayrıldılar, biri müstesna, hepsi ateştedir. Benim ümmetim ise 73 fırkaya ayrılacaktır. Biri müstesna, hepsi ateştedir, Ashap birden sordu: o kurtulan fırka hangisidir? diye. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) : "benim ve ashabımın yolunda yürüyenlerdir" diye cevap verdi."

Vahdet, şahıslara giderek ders almak değildir. Vahdet açık delillere ihtilaf etmek değildir, inandığımız, amel ettiğimiz, her şey delile dayanıyorsa, vahdet budur. Yani akidede birlik, zihinlerde birliktir.

K Çevrimdışı

kıtmir

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun

şimdi aklıma bişey takıldı bazıları herşeye delil istiyorlar delil olmazsa kabullenilmez diyorlar bu vahdetin açıklaması bakımından doğru mudur

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah sizlerden de razı olsun.Kıtmir kardeş olay şundan oluyor bazı insanlar kuran sünnet akidesiyle yeni tanışıyorlar ve birkaç kitap okuyup kendilerini dini konularda alleme görüyorlar yakın geçmişte kendilerini selefi diye adlandıran bazı kesim insanlar tebliğ yapmaya kalkmış ve insanlara Allah nerede sen namazda ellerini göğsüne bağlıyormusun deyip karşıdaki kişinin akidesini ölçme duygusuna kapılıp komikleşmişlerdir.Bazı kesim insanlar ise Allah ondan razı olsun Seyyid Kutub r.a gibi alimlerin kitaplarını okuyup ilk olarak ailesini tekfir edip insanlara bu şekilde tebliğ yapacağız duygusuna kapılmışlardır.Bu olay tamamen gençlik heyacanı ve cahillikden olmuştur.

Bizler tebliğde Resullullah s.av ' i ölçü almalıyız elbette dini konularda insanlardan birşey alırdan onu kuran ve sünnette görmemiz farzdır ama bunu isterken karşıdakini rencide etmek yada onun bigisini ölçmek üstte çıkmak için olmamalıdır.