Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Vesveseyi Pıçıltıylada Söylemek Küfür mü?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm.

Çok önemli bir soru sormam lazım cevsplarsanız sevinirim. Ben bir hocadan peygambere sövenin tevbesinin kabul olmayacaını duydum. Aşırı vesveseli olduğum için aklımdan istemsizce küfüler geçer. Bir keresinnde peygambere küfür geçti ben kendimi tuttum ama tam hatırlayamıyorum dayanamayıp bir kısmını pıçıltıyla söyledim sanırım emin değilim. Aynı hocaya sordum bana vesvese olduğunu döyledi ama pek tatmin olmadım çünlü pıçıltı diye hatırlıyorum. Hatta sonra bu foruma girib peygamberi eleştirdim pişmanım diye yazıyı okudum. Ben küfremi düştüm ne yapmalıyım? Şimdiden Allah razı olsun

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleyküm.

Çok önemli bir soru sormam lazım cevsplarsanız sevinirim. Ben bir hocadan peygambere sövenin tevbesinin kabul olmayacaını duydum. Aşırı vesveseli olduğum için aklımdan istemsizce küfüler geçer. Bir keresinnde peygambere küfür geçti ben kendimi tuttum ama tam hatırlayamıyorum dayanamayıp bir kısmını pıçıltıyla söyledim sanırım emin değilim. Aynı hocaya sordum bana vesvese olduğunu döyledi ama pek tatmin olmadım çünlü pıçıltı diye hatırlıyorum. Hatta sonra bu foruma girib peygamberi eleştirdim pişmanım diye yazıyı okudum. Ben küfremi düştüm ne yapmalıyım? Şimdiden Allah razı olsun
Âleykum selam we rahmetullah;

Kardeşim, Peygambere küfreden velev ki fısıltı ile de olsa; düşünülen söze bilinçli ve isteyerek kastederek, o dil tüm harfleri telâfuz ederek kelimeleri bir bütün olarak çıkararak anlamlı bir cumle kurulmuşsa o sözden söyleyen mesuldur.

Kardeşim sorunuzda daha kendiniz sözü söyleyib söylemediğinizi hatırlamıyorsunuz. Söylemiş iseniz bu söz küfürdür ve tevbe edin. Aklınızdan geçmiş fakat dile getirib söylememiş iseniz bu günah olmasa da yine Allah'a tevbe edin ve böyle bir fitneye tekrar düşürmemesi, şeytanın vesvesesinden sizi koruması için Allaha bolca dua ediniz.

Âişe'den (r.anha) rivâyet olunduğuna göre, Rasûlullah (s.a.v.)şöyle buyurmuştur:

إِنَّ أَحَدَكُمْ يَأْتِيهِ الشَّيْطَانُ فَيَقُولُ: مَنْ خَلَقَكَ؟ فَيَقُولُ: اللهُ، فَيَقُولُ: فَمَنْ خَلَقَ اللهَ؟ فَإِذَا وَجَدَ ذَلِكَ أَحَدُكُمْ فَلْيَقْرَأْ آمَنْتُ بِاللهِ وَرُسُلِهِ، فَإِنَّ ذَلِكَ يُذْهِبُ عَنْهُ
"Şubhesiz şeytan birinize gelir ve der ki: Seni kim yarattı?
O da: Allah, der.
Bunun üzerine şeytan: Peki Allah’ı kim yarattı? diye sorar.
Biriniz bununla karşılaştığı zaman, şöyle desin: Allah’a ve O'nun peygamberlerine îmân ettim. Zirâ bu söz, o vesveseyi ondan giderir.
"
(Ahmed bin Hanbel, Musned, Hadis no: 25671; Elbânî; Silsiletu'l-Ehâdîsi's-Sahîha, Hadis no: 116)

İlgili Konular:

"Allah'ı Kim Yarattı" Diyen "Allah'a İman Ettim" Desin. Hadisinin Sıhhati Nedir?
https://www.islam-tr.org/konu/allah...an-ettim-desin-hadisinin-sihhati-nedir.48750/

Akıldan Geçirildiği Halde Yapılmayan Kötü İşlerden Dolayı Sorumluluk Var mıdır?
https://www.islam-tr.org/konu/ofkeliyken-dinden-cikaran-soz-soylemek-kafir-yapar-mi.31611/

Üst Ana Sayfa Alt