Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Whatsapp, Rehber Numaralarını Paylaşıyor

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
36119857_303.jpg

Almanya'da Tüketiciyi Koruma Birliği, WhatsApp‘in kullanıcıların telefon numaralarını Facebook ile paylaştığı gerekçesiyle Berlin Eyalet Mahkemesi‘nde şirkete dava açtı. Birlikten yapılan açıklamada WhatsApp‘in geçen Ağustos ayında değiştirilen kullanıcı ve veri koruma düzenlemeleri temelinde kısmen yasalara aykırı olarak topladığı ve sakladığı kullanıcı bilgilerini Facebook'a ilettiği belirtildi.

‘‘Facebook sözünü tutmadı‘‘

WhatsApp geçen yıl Ağustos ayı sonunda kullanıcıların telefon numaralarının Facebook hesapları ile birleştirileceğini duyurmuştu. Ayrıca servisin ne sıklıkta kullanıldığı bilgisinin de Facebook'la paylaşılacağı belirtilmiş, kullanıcıların bu verilerinin yardımıyla Facebook için daha önemli rakamlara ulaşabileceği ve arkadaşlık önerisi hizmetinin geliştirilebileceği savunulmuştu.

Birlik ise verilerin, kullanıcıların Facebook hesabı bulunup bulunmadığından bağımsız olarak paylaşıldığının altını çizdi. Birliğin hukuk temsilcisi Carola Elbrecht, "Facebook 2014 yılında iki servis arasında kişisel kullanıcı verilerinin paylaşılmayacağının güvencesini vermişti. Ancak bu sözün bozulması pek uzun sürmedi" diye konuştu.

Birlik, açtığı davayla paylaşılan tüm kullanıcı verilerinin silinmesini talep ediyor.

Facebook geçen Kasım ayında veri koruyucu birimlerin müdahelesi ve Tüketiciyi Koruma Birliği'nin uyarısıyla Avrupa'daki WhatsApp kullanıcılarının verilerinin kullanımının geçici olarak durdurulduğunu açıklamıştı. Sosyal paylaşım ağı, yaptığı açıklamada veri kullanımının geçici olarak askıya alınmasının yetkili merciilere endişelerini dile getirmek ve Facebook'un kendisine de bu endişeleri değerlendirmek için zaman tanıdığını savunmuştu.

Kaynak: Deutsche Welle TR

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
36119857_303.jpg

Almanya'da Tüketiciyi Koruma Birliği, WhatsApp‘in kullanıcıların telefon numaralarını Facebook ile paylaştığı gerekçesiyle Berlin Eyalet Mahkemesi‘nde şirkete dava açtı. Birlikten yapılan açıklamada WhatsApp‘in geçen Ağustos ayında değiştirilen kullanıcı ve veri koruma düzenlemeleri temelinde kısmen yasalara aykırı olarak topladığı ve sakladığı kullanıcı bilgilerini Facebook'a ilettiği belirtildi.

WhatsApp geçen yıl Ağustos ayı sonunda kullanıcıların telefon numaralarının Facebook hesapları ile birleştirileceğini duyurmuştu. Ayrıca servisin ne sıklıkta kullanıldığı bilgisinin de Facebook'la paylaşılacağı belirtilmiş, kullanıcıların bu verilerinin yardımıyla Facebook için daha önemli rakamlara ulaşabileceği ve arkadaşlık önerisi hizmetinin geliştirilebileceği savunulmuştu.

Birlik ise verilerin, kullanıcıların Facebook hesabı bulunup bulunmadığından bağımsız olarak paylaşıldığının altını çizdi. Birliğin hukuk temsilcisi Carola Elbrecht, "Facebook 2014 yılında iki servis arasında kişisel kullanıcı verilerinin paylaşılmayacağının güvencesini vermişti. Ancak bu sözün bozulması pek uzun sürmedi" diye konuştu.

Birlik, açtığı davayla paylaşılan tüm kullanıcı verilerinin silinmesini talep ediyor.

Facebook geçen Kasım ayında veri koruyucu birimlerin müdahelesi ve Tüketiciyi Koruma Birliği'nin uyarısıyla Avrupa'daki WhatsApp kullanıcılarının verilerinin kullanımının geçici olarak durdurulduğunu açıklamıştı. Sosyal paylaşım ağı, yaptığı açıklamada veri kullanımının geçici olarak askıya alınmasının yetkili merciilere endişelerini dile getirmek ve Facebook'un kendisine de bu endişeleri değerlendirmek için zaman tanıdığını savunmuştu.

Numaralar güvende değil mi yani?

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Kısmen güvende değil. Facebook, WhatsApp'i satın aldı. Whatsapp, kullanıci bilgilerini Facebook'a veriyor. Facebook'ta "Tanıyor Olabileceğin Kişiler" kısmında rehberimizde ki bir kişiyi görebiliz.
Geçende bende fark ettim.
Face normalde güvenlik için arada sırada numaramı soruyordu ... girmedim tabi ...
Birkaç günnönce baktım aynı soru ama bu sefer numaram girilmiş gördüm ama onaylanmayı bekliyordu.
Demek whatsapp paylaşmış

Bunu facebook ta görmedim (ki bikaç gündür facebookdayım) ama twitter da görmüştüm. Numaramı vermeme rağmen rehberime kayıtlı biri hesab açmıştı ve bana bildirim gelmişti. O ne ile alakalıydı bilmiyorum.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ufacık kafalarının ıclerınde kus kadar beyınlerıyle ınsanların haklarını ıhlal ederek guya guvenlı ortam olusturuyorlar.
Beyınsızler surusu deyınce programları yapanlara bırde utanmadan kızıyorlar..
İŞ kafırlerın elınde olunca hep boyle unutmamalıdır kı rehberınızden resım galerınıze kadar ulasabılen programlardan oturu cogu ınsan madur durumda..
SEytanın ordusu her daım ıs basında.
La havle vela quvvete ılla bıllah

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kısmen güvende değil. Facebook, WhatsApp'i satın aldı. Whatsapp, kullanıci bilgilerini Facebook'a veriyor. Facebook'ta "Tanıyor Olabileceğin Kişiler" kısmında rehberimizde ki bir kişiyi görebiliz.

aynen , facebook benim kiracımı nerdenn biliyor da bana tanıyor olabilirsin olarak gösteriyor diye kalakalmıştım . sadece bu değil kurcalayınca başka şekillerde de kullanılıyor ki aynen gizlilik ihlali söz konusu .

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
En basit uygulamayı bile yüklerken kullanıcidan birçok erişim için izin alıyor. Mikrofon, kamera, rehber vb. Yani kullanıcıdan habersiz arama kaydı, ses kaydı, görüntü kaydı yapabilir. Tabii paranoyak bir şekilde yaşamayacağız ama en azından mahremiyetimize dikkat edelim.

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
En basit uygulamayı bile yüklerken kullanıcidan birçok erişim için izin alıyor. Mikrofon, kamera, rehber vb. Yani kullanıcıdan habersiz arama kaydı, ses kaydı, görüntü kaydı yapabilir. Tabii paranoyak bir şekilde yaşamayacağız ama en azından mahremiyetimize dikkat edelim.
Fetonun kuran uygulaması vardı fotoğraflara erişmeye izin istiyordu :)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ezan vakti pro acıklama yaptı degılız dıye baya bır..

Rakıplerı atese verdı onları sanırım :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
36119857_303.jpg

Aman bunlarda.
Paylaşın paylaşın,
Gizlilik diye birsey kalmadi zaten.