Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Yalan Söylemenin Gerektiği Durumlar!!

A Çevrimdışı

Al-Akhira

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
As-Salamun Alaikum wr. wb.

insAllah Imaniniz ve Sagliniz en güclü boyuttadir.

Degerli Kardeslerim, sizlere bi Sorum olacakdi..
basligi gördügünüz gibi Konu "YALAN".

Hemen Konuya geciyorum: Durum söyle....

Diyelimki Siz Esiniz ile bir Plan yapdiniz güzel bir Vakit gecirmek istiyorsunuz...(anlayan anladi)
Size Sorduklarinda (Anne veya Baba) nereye gittiniz...
Disariya cikdik..isimiz vardi desekde...tekrardan neler yapdiniz...anlatin bakalim...dediklerinde...

Bu Durumda acaba gercekden ne yapdigmimizimi anlatmamiz lagzim yoksa böyle bir durumda Yalanmi söylemek gerekiyor...

Hani hep derler ya...kari koca iliskisi hep dört duvar arasinda kalmasi lagzim...
Yani Allah Katinda böyle bir Durumda Yalan söylemek uygunmu?
Sonucda dogruyu söylesen....olmaz...bi yandan Yalan söylesen icin rahat degil..!!

Acaba Rabbim Katinda Günaha girmismi oluyoruz??

Sizlerden Yardim alirim diye buraya yazdim...ve önemli bir Konu benim icin...

Jazakallahu khairan

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhicim konunun uzmanı değilim ama şunu söyleyim...başka birşeyi kastedip başka birşey söylemeye çalışsanız yalan olmaz kelime oyunu yai rasulullahın hayatında bunu örnekleri var...örn..yaşlı bir kadına yaşlılar cennete giremez diye espiri yapmıştı...zahiren bakarsan yaln...ama kasıt mizaç...örn. birgün kafirler müslüman bi adamın evine gelirler onu armak için, sorarlar örn. ahmet beyi arıyoruz o da bir adım atar ve biraz önceki gösterdiği yeri kastederek valla biraz önce tam burdaydı der ve kafirleri gönderir....:-=)

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamin Aleyküm. Ebu fadl kardeşim İlm-i Siyasetten bahsediyor Efendimiz sav. bazen yapmış allahu alem. Hatta alimlerden İbrahim Edhem(rh. a) bi olayı vardır.Şöyleki:

İbrahim edhem hocanın pek haz etmediği bir zat evine gelmiş kapıyı çalmış ve hocanın eşi kapıyı açmış.Gelen adam '' Hoca evdemidir '' diye sormuş.Hocanın eşi '' biraz bekle '' demiş.İçeri gitmiş ve ibrahim edhem'e '' Bey seni falanca zat soruyor evdemidir diye ne deyim? '' demiş.Hoca demişki '' İbrahimi Mescitlerde aramasını söyle ''.Hanımıda aynı lafı gidip kapıdaki zata aynen söylemiş.O zatta gitmiş....

Yani yalan değil ama insanın yanlış anlamasını sağlamak gibi birşey :) ilgili hocalar ilmi açıklamasını yaparlar.Allaha emanet.

A Çevrimdışı

Al-Akhira

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Cevaplariniz icin Allah ragzi olsun...

sonucda Yalan Söylemek istemiyorsun ama Hayadan oldugu icin böyle bir Durumda Baska ne diyebilirsinki...

Soru sorduklarinda duymamasizlikdan geliyorsun ama israrca soruyorlar...

Tavsiyeleriniz nedir...?? Siz ne Yapardiniz??
Yani nasil cevirebilirdiniz??

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
walla kardeşim anne ve baba benım ıcın cok degerlıdır ve onlara her musluman gıbı kıyamam ve bız beraber yasamaktayız ...

buna ragmen benım bır aılem var ve yalan soylemek her durumda çirkin bir iştir bu konularda tevıl dahı yapmayı haklı gormuyorum bence anne ve baba bu cevap alamamaya alışmalı ve sureklı sormamalı guzellıkle dısardaydık gezdık denmelı anne ve baba ısrar ettıgınde aynı tarzda cvp verıldıgınde ve bu bırkaç kez tekrarlandıgında ınanıyorum kı onlar durumu anlayım tekrar sormayacaktır

" Anne ve babası kişininin yanında yaşlanıpda cennetı haketmeyene şaşarım " buyuruyr Allah Resulü

Rabbım yardımcınız olsun

Üst Ana Sayfa Alt