Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Yaptığın Hiç Bir Iyiliği Küçümseme!

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Beni etkileyen bir konuşmayı sizlerle paylaşmak istedim:

"Hiçbir zaman yaptığınız bir iyiliği küçümsemeyin. Siz iyiliği tohum gibi ekin. Allahu Teala o tohumu sizden habersiz büyütüp bereketlendirecektir. Hadiste geçtiği üzere: 'Kişi iyi bir söz söyler ama ona önem atfetmez...
Allahu Teala da o sözün derecesini yükseltir. Öyle ki kişi o sözünden dolayı bağışlanıp cenneti elde eder. Bir başkası da bir söz söyler ve o söz yüzünden sonunda cehenneme girer.' Tek bir söz sizi her iki tarafa da çekebilecek ağırlıkta...

Burada size yakın zamanda gerçekleşen bir hikayeyi anlatmak istiyorum. Kanadalı müslüman bir kardeş bize müslüman olma sürecini anlattı bir defasında. Şöyle anlatıyordu:

'Ben küçük yaşta, takriben 9 yaşında, dinlerle ilgilenmeye başlamıştım...Ama okulda İslam ile ilgili gösterilen resimlerden dolayı İslam ile ilgilenmeyi bırakmıştım. Sonrasında babam evi terk etti. Annem de uyuşturucu bağımlısı oldu. Ben de uyuşturucu kullanmaya başladım. Ardından satıcısı da oldum. 14 yaşında hapse girdim...

Çıktıktan sonra tekrar uyuşturucu bağımlısı olan arkadaşlarımla buluştum. Buluştuğumuz bir park vardı. Orada buluşup uyuşturucu kullanırdık. Her tarafta iğneler bulunur, etraf esrar kokardı. Böyle bir ortamda yabancıya benzeyen bir genç yanıma oturup ot çevirmeye başladı....

Otu çevirmesinden onun yabancı olduğunu anladım ve nereli olduğunu sordum. Faslı olduğunu söyledi. 'Müslüman mısın?' diye sordum, 'müslümanım' diye cevap verdi. Bu cevabı üzerine küçük yaştaki ilgim hatırıma geldi ve 'bana İslam'dan bahset' dedim. O da başladı anlatmaya...

2 saat boyunca konuştuk. Hem otumuzu çekip hem konuştuk saatlerce. Çok dinç bir zihinle her şeyi anlatıyordu ben de çok dinç bir zihinle dinliyordum. 2 saat sonra otumuz bitince 2 saat daha konuşmaya devam ettik. Toplam 4 saat konuşmuştuk....
4 saatten sonra Allahu Teala bir başka müslümanı daha yolladı yanımıza. Cezayirli bir müslüman yanımıza oturup konuşmaya katıldı. O uyuşturucu kullanan biri değildi. Tanışmıyordukta. Konuşmayı duyup yanımıza oturmuştu sadece....

Faslı kardeşin anlattıklarını dinleyip arada yanlış şeyler söylediğinde onu düzeltiyordu sadece. Biri anlatıp diğeri düzeltirken bir 4 saat daha böyle konuşarak geçti. O konuşma sonrası ben müslüman oldum. Ama ne Faslı nede Cezayirli kardeşin bundan bir haberi olmadı...
Çünkü oradan ayrılıp sonrasında ben kendim müslüman olmuştum. Müslüman olmamla birlikte uyuşturucu kullanmayı bırakmıştım.'

Kanadalı müslüman kardeş bu hikayeyi anlattığında İslam'a davetle uğraşıyordu ve bu hikayesini benimde içlerinde bulunduğum bir gruba anlatıyordu....
Kanadalı kardeş hikayesini anlattığında grubumuzdan olan biri hikayedeki Faslı kardeş hakkında olumsuz bir yorumda bulundu uyuşturucu kullanmasından ötürü.

Hikayeyi anlatan Kanadalı kardeş bunu duyunca öfkesinden yüzü kızardı ve sinirlendi...'Onun hakkında öyle konuşma' dedi. 'Zira ben onun vesilesiyle müslüman oldum. Şu an kıldığım her namaz, tuttuğum her oruç, verdiğim her zekat, yaptığım her zikirden dolayı onun amel defterine tüm amellerimin aynısı yazılıyor. Sırf benim müslüman olmama vesile olduğu için.'...

O Faslının kim olduğunu Allah'tan başka kimse bilmiyor. Belki şu an halen o parka gidip uyuşturucu kullanıyordur. Belkide kayıplara karışmıştır. Ve şu an defterine yazılmakta olan namaz, oruç, zekat gibi sevaplardan hiçbir haberi yok....
Hesap günü geldiğinde defterindeki tüm bu sevapları görüp bunların nereden geldiğine şaşacak. 'Ben o parkta gece gündüz oturup uyuşturucu kullanıyordum. Bunlar nereden geldi?' diyecek. Yaptığı tek şey kendisi gibi bir uyuşturucu bağımlısı olan birine birkaç söz söylemesiydi...

O sözleri söylediği kişinin sonrasında müslüman olduğunu belki hiç öğrenmedi. Belki öyle bir niyeti bile yoktu ona İslam'ı anlatırken. Yaptığı sadece konuşmaktı. Ama o an orada bir iyilik tohumu atmıştı ve o tohumdan sonra böylesi bir meyve ortaya çıktı...

Hiçbir zaman bir ameli küçümsemeyin. Kıyıda köşede yaptığınız küçük bir amel hesap günü sizin kurtuluşunuza vesile olabilir. Ama meşgul olduğunuz büyük işler, çok vakit ve enerji harcadığınız büyük projeler hesap günü geldiğinde beklediğiniz kadar kıymetli çıkmayabilir...
Hangi amelimizin bizlere hesap günü fayda edeceğini bilmiyoruz. Bu yalnızca Allah'ın takdirine kalmış bir husustur. Mümkün olduğunca çok iyilik yapmaya çalışın ve onları tohum gibi ekin. Allahu Teala o tohumları sizin için büyütecektir...Hiçbir zaman küçümsemeyin. Hadiste geçtiği gibi: Velev ki kardeşinin yüzüne tebessüm etmek olsa bile."

İmam Enver el Evlaki (Allah şehadetini kabul etsin)

(Alıntı)

Üst Ana Sayfa Alt