Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yarının Bayram Olmadığını Aileme Çevreme Nasıl Anlatırım Diyenlere!!!

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Selamun aleykum sevgili kardeslerim,

malumunuz yarin orucuz ve beraber yasadigimiz ailemiz canlarimiz büyük ihtimal bayram yapacaklar.

Sizlerden ricam bu konuyu konusurken asla cedele girmeyiniz, birakin oruc tutmasinlar ama sizide düsman bellemesinler. Tatli sertlikde onlara bu konuyu analiz ederek aciklayin ama asla onlara birsey anlatirken cahilliklerini yüzüne vurup tepeden bakmayiniz.

Gerekeni söyleyin ama zorlamayin. Agacin dali gibi kirilabilirler. Biliyorum iciniz yaniyordur ama dikkat edin icinizin yangini baskalarini yakmasin zira dünya 1 günden ibaret degil tebligi zamana yayarak anlatmaniz gerekir ki aslinda buradaki karmasalik durum tevhidi kesim icin cok büyük bir firsattir.

Hilalle alakali meseleden konuya girip diyanetin nasil bir hiyanet icinde oldugunu, hoca görünümlü kaldirgaclarin dini nasil 2 paraya sattigini, gercekleri insanlardan gizlediklerini delilleri ile fazla karsidakini bogmadan sIKMADAN anlatabilirsiniz.

Unutmayin konusmak kolay ancak davetci olmak gercekden cok zor heleki insanlarin bu sekilde cahil oldugu bir dönemde sabr sabr sabr....

Sevdiceklerinizi atese atmak istemiyorsaniz alttan alarak tatli sözlerle yumusakca karsidakini sIKMADAN fazlada üstelemeden zamana yayarak nasihat etmenizi tavsiye ederim.

Sevgiler.

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

malumunuz yarin orucuz ve beraber yasadigimiz ailemiz canlarimiz büyük ihtimal bayram yapacaklar.

Sizlerden ricam bu konuyu konusurken asla cedele girmeyiniz, birakin oruc tutmasinlar ama sizide düsman bellemesinler. Tatli sertlikde onlara bu konuyu analiz ederek aciklayin ama asla onlara birsey anlatirken cahilliklerini yüzüne vurup tepeden bakmayiniz.

Gerekeni söyleyin ama zorlamayin. Agacin dali gibi kirilabilirler. Biliyorum iciniz yaniyordur ama dikkat edin icinizin yangini baskalarini yakmasin zira dünya 1 günden ibaret degil tebligi zamana yayarak anlatmaniz gerekir ki aslinda buradaki karmasalik durum tevhidi kesim icin cok büyük bir firsattir.

Hilalle alakali meseleden konuya girip diyanetin nasil bir hiyanet icinde oldugunu, hoca görünümlü kaldirgaclarin dini nasil 2 paraya sattigini, gercekleri insanlardan gizlediklerini delilleri ile fazla karsidakini bogmadan sIKMADAN anlatabilirsiniz.

Unutmayin konusmak kolay ancak davetci olmak gercekden cok zor heleki insanlarin bu sekilde cahil oldugu bir dönemde sabr sabr sabr....

Sevdiceklerinizi atese atmak istemiyorsaniz alttan alarak tatli sözlerle yumusakca karsidakini sIKMADAN fazlada üstelemeden zamana yayarak nasihat etmenizi tavsiye ederim.

Sevgiler.

Abi bir şey soracağım belki yeri değil ama cevaplarsan sevinirim çok iyi olur. Hilalin diğer arap ülkelerinde görülmeyip de Türkiye'de görülme ihtimali var mı? Yani bizde yarın bayram olup onlara da olmama ihtimali? Her ülke kendi konumuna göre mi hilali görüp görmediğine bakarak bayram veya bayram değil diyor?

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abi bir şey soracağım belki yeri değil ama cevaplarsan sevinirim çok iyi olur. Hilalin diğer arap ülkelerinde görülmeyip de Türkiye'de görülme ihtimali var mı? Yani bizde yarın bayram olup onlara da olmama ihtimali? Her ülke kendi konumuna göre mi hilali görüp görmediğine bakarak bayram veya bayram değil diyor?

Akhi dünya üzerinde sadece bir yerde hilal görülse bile kafidir. Arap ülkeleri, Türkiye ve Avrupa ülkeleri farketmez.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin

Tabi ahi öyle bir durumda mevcut, Allah dilerse degil arap ülkeleri tüm ülkelerde havayi kapali ve yagmurlu yapar ve hikmeti geregi sadece Türkiyede hava acik olur ve hilal sadece Türkiyede net görülebilir, bu durumda diger ülkeler Türkiyeyi baz alip oruclarini yapabilirler. Yani bir yerin görmesi diger yerler icin kistas olur ancak malesef Türkiye de dahil hic bir ülkede hilal görülmemistir.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Akhi dünya üzerinde sadece bir yerde hilal görülse bile kafidir. Arap ülkeleri, Türkiye ve Avrupa ülkeleri farketmez.

Tamam ama diğer ülkeler de görülmeyip de Türkiye'de görülme ihtimali var mı?

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Tabi ahi öyle bir durumda mevcut, Allah dilerse degil arap ülkeleri tüm ülkelerde havayi kapali ve yagmurlu yapar ve hikmeti geregi sadece Türkiyede hava acik olur ve hilal sadece Türkiyede net görülebilir, bu durumda diger ülkeler Türkiyeyi baz alip oruclarini yapabilirler. Yani bir yerin görmesi diger yerler icin kistas olur ancak malesef Türkiye de dahil hic bir ülkede hilal görülmemistir.

EyvALLAH abi sağolasın. Peki diyanet neyine güvenerekten yarın bayram diyor? Türkiye'de gözlem yapılmış mı?

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Sevgiler.
Abi bende bi annem var oruç tutan ona söyledim illa ben diyanete uyarım dio diğerleri zaten oruç tutmadığı gibi ramazan bitsin die gözlüyo onlara söylemedim zaten bana tahammülleri pek kalmadı kavga olmasın diye söylemedim bahane uyduracam onlara hastayım vs gibi Allah razı olsun tavsiyelerin için oruç tutanların durumu farklı tabi müşrik vs de olsa haberdar edilmeli yoksa hakkı gizlemiş oluyoruz

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum ikhwan

Akrabalara aileme nasıl anlatırım diye kara kara düşünürken şöyle bir yol buldum, hijri converter sitelerinde bugün 30 Ramadan 1437 olarak gösteriliyor, yani Ramadan ayının son günü. Ailelerinize de bu yolla daha kolay anlatırsınız inşaAllah. Gerçi biraz geç oldu kusura bakmayın. Linklerden biri :

http://www.islamicfinder.org/dateConversion.php

Son düzenleme:
Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Elhamdülillah ben aileme sabır ile anlata anlata beni anladılar, ha onlar tutuyor mu?! Maalesef ama sonuçta bana karışan yok Elhamdülillah :)
Babam 75 yaşında koyu diyanetçi malesef, yarın bayram değil baba Hilal görünmedi deyince " bırakın bu saçmalıkları" dedi...Gülümsedim çünkü biliyorum babamı değiştiremem...Zor çok zor...Resmen ikiye bölündük ailede...Gerçi nerdeyse herkes ikiye bölündü biz eksik mi kalsaydık:)

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuda ölçülü davranalım inş. ailemize tebliğ yaparken sert bir dil kullanmayalım inş. Çünkü itilaflı konu kimi hoca şöyle derken kimi hoca böyle diyor. Eğer çok baskı altında kalırsanız bayram namazına gider gibi yapın bağ,bahçede ümmetin halini tefekkür edin. Sizin bayramınızı kutlayan kişilere sizinde bayramınız mübarek olsun falan demeyin tevil yapılacak cümleler kullanın inş. (aradığın için) Allah razı olsun vs. Bizi astronomi bilimi bağlamaz, bizi x hoca bağlamaz. Bizi Kur'an sonra Peygamber aleyhisselam'ın sünneti bağlar. Biz ailecek oruçluyuz inş.

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Babam 75 yaşında koyu diyanetçi malesef, yarın bayram değil baba Hilal görünmedi deyince " bırakın bu saçmalıkları" dedi...Gülümsedim çünkü biliyorum babamı değiştiremem...Zor çok zor...Resmen ikiye bölündük ailede...Gerçi nerdeyse herkes ikiye bölündü biz eksik mi kalsaydık:)

Bizimkiler de tutmuyor :) Abimler gelip oruç olduğumu duyunca alay edip kızıyorlar, ama Elhamdülillah ev ahalisi sustu, şükür karışan yok :) hatta annem diyor ki canın ne istiyorsan git yapta ye :) Babama dedim ki; "baba diyanete değil bana uy sen bi medreseye gittin diye alim mi oldun" dedi :) Allah hidayet versin ne diyelim :)