Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yavaş Yavaş Gelir Bazı Şeyler

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Çocukluğumda, komşu ve akrabalarımızdan genç kızların etek boylarını hatırlıyorum: ayak bileğinin hafif üstündeydi ve büyüklerimiz tarafından "eksik etek" diye anılır, ardınca -bu özellikleri sebebi ile- çevreleri tarafından düşük ahlaklı olduklarına dair fısır fısır konuşulurdu. Tam boy etek: ahlak ve namus, iyi yetişmiş kız göstergesiydi. Yaşım yaklaşık 7-8 iken...

Yaşım 13-14 olduğunda, iyi yetişmiş kızlar için etek boyu ölçütü: diz kapağının 1 karış kadar altıydı.

Yaşım 20 olduğunda, diz kapağının hemen altı edepli ve namuslu kız olmak için yeterliydi.

Şu zamanlara bakıyorum: dizin hemen üstündeyse eteği, iyi yetişmiş namuslu kız olarak kabul edilebiliyor bir çok aile tarafından. Normalleşti. Peki tüm bunlar kaç yılda oldu? Kendi yaşımdan yola çıkarsak yaklaşık 30 yıl.

Birşeyler yavaş geliştiği için, bazıları tehlikeyi hiç göremiyor. Diyeceğim o ki, biraz ileri görüş olsaydı bu halkta, o eteği ilk kısaltanları güzelce yola getirmeleri gerektiğini bilirdi. 30 yıl sonrasını göremeyenler, 30 yıl sonra midelerinin kaldıramadığı, zekalarının almadığı şeylere hazır olsun veya küçük görünen şeylere şimdiden önlemlerini alsınlar derim.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Aslinda geriye baktigimiz zaman yavas dedigimiz seyler hemencik gelivermis. Universite yillarinda okudugum sehirde icki satan bir dükkan acmislardi, o dükkani o gününde bam bum yaparak yerin dibine gömen halk 20 sene olmadan simdi acikdan fuhsun oldugu döneme geldi.

Rabbim sen bizi ve neslimizi koru.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Çocukluğumda, komşu ve akrabalarımızdan genç kızların etek boylarını hatırlıyorum: ayak bileğinin hafif üstündeydi ve büyüklerimiz tarafından "eksik etek" diye anılır, ardınca -bu özellikleri sebebi ile- çevreleri tarafından düşük ahlaklı olduklarına dair fısır fısır konuşulurdu. Tam boy etek: ahlak ve namus, iyi yetişmiş kız göstergesiydi. Yaşım yaklaşık 7-8 iken...

Yaşım 13-14 olduğunda, iyi yetişmiş kızlar için etek boyu ölçütü: diz kapağının 1 karış kadar altıydı.

Yaşım 20 olduğunda, diz kapağının hemen altı edepli ve namuslu kız olmak için yeterliydi.

Şu zamanlara bakıyorum: dizin hemen üstündeyse eteği, iyi yetişmiş namuslu kız olarak kabul edilebiliyor bir çok aile tarafından. Normalleşti. Peki tüm bunlar kaç yılda oldu? Kendi yaşımdan yola çıkarsak yaklaşık 30 yıl.

Birşeyler yavaş geliştiği için, bazıları tehlikeyi hiç göremiyor. Diyeceğim o ki, biraz ileri görüş olsaydı bu halkta, o eteği ilk kısaltanları güzelce yola getirmeleri gerektiğini bilirdi. 30 yıl sonrasını göremeyenler, 30 yıl sonra midelerinin kaldıramadığı, zekalarının almadığı şeylere hazır olsun veya küçük görünen şeylere şimdiden önlemlerini alsınlar derim.

Aklıma direkt bu olay geldi

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim de aklıma kehf suresinin ilk ayeti geldi.

Hamd, O Allah'a ki; kuluna dosdoğru kitabı indirdi ve onda hiç bir eğrilik koymadı.

Zaman değişir zamanla toplumlar ve toplumların ahlaki değerleri değişir ama bu kitap içinde eğrilip bükülecek birşey olmadığı için hep dosdoğru kalır.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Şu dize takıldım bir de. Aslında erkeklerin mahrem bölge başlangıcıdır ya diz demek artık kadınlar için uygulanıyor yani “namuslu” sayılma kriteri bakımından. O dikkatimi çekti. Belki fıtrat daha ileri gidilmesine izin vermez ve burada kalır bu fesatlık.