Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yemek Adabı

hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İslâm dini, Müslümanın günlük hayatının düzenli bir şekilde olmasını istemiş ve bu hususu Kur`ân-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerle açıklamıştır.

Günlük yaşayış hakkında Peygamber Efendimiz (a.s)`den rivayet edilen Hadislerden pek çoğu yemek âdâbına dâirdir. Rasûlüllah (a.s) her işine Allah Teâlâ`nın ism-i şerifini zikrederek başlamayı severdi. Bu mübarek âdetleri, yemeğe başlarken de aynıydı. Yemekten evvel ellerini yıkamayı ihmal etmez, sağ eliyle ve önünden yerdi. Başlarken "Bismillâh" veya "Bismillâhirrahmânirrahîm" derdi (Buhârî, Et`ime, 2). Hz. Peygamber (a.s), yemeğe başlarken besmele çekmeyi unutan kimsenin "Bismillâhi evvelehü ve âhırehü" demesini tavsiye buyurmuştur (Ebû Dâvud, III, 475).

Hz. Peygamber (a.s) yemeğin önünden yenmesini isteyerek, aynı tabaktan yemek yeniden bir sofrada, başkasının önüne uzanmanın çok çirkin olduğunu belirtmiştir. Sahabe,

"Yâ Rasûlüllah! Yiyoruz da karnımız doymuyor" diye sorduklarında Hz. Peygamber (a.s) "İhtimal ki ayrı ayrı yiyorsunuz"buyurdu; "Evet" karşılığını verdiklerinde Peygamber Efendimiz "Bir arada yeyiniz; besmele çekiniz, yemeğiniz bereketli olur" buyuruyorlar (Ebû Dâvud, İmâre, 20).

Yemek âdâbı konusunda dikkat edilmesi gereken diğer hususlar, maddeler halinde şöylece sıralanabilir:

a- Lokmayı, ağıza göre almalı ve iyice çiğnedikten sonra yutmalı;

b- Lokmayı, yutmadıkça ikinci lokmayı el uzatmamalı;

c-Ekmeği dişlerle koparmamalı;

d- Ağızda ekmek varken kimse ile konuşmamalı;

e- Yemeğin soğutulması için içine üflememeli;

f- Başkalarını tiksindirecek, iğrendirecek davranışlarda bulunmamalı;

g- Başkalarının lokmasına ve yemesine bakmamalı;

h- Lokmayı ağıza koyarken, başı tabağa doğru uzatmamalı;

ı-Yemekte israf etmemeli, lokmayı ve verilen yemeği bitirmeye çalışmalı;

i- Ağızdan bir şey çıkarmak gerekirse, yüzü sofradan çevirmeli ve o şeyi sol el ile olmalı;

j- Koparılan lokmayı yemeklerin içine banarken dikkat etmeli, parmakların yemeğe girmemesini sağlamalı;

k- Toplu yemek yenirken, herkesin yeyip bitirmesini beklemeli, daha önce sofradan el çekilmemeli ve kaldırılmamalı;

l- Yemeğe önce yaşça veya mevki yönüyle büyük olan kişinin başlamasını beklemeli;

m- Sokaklarda ve ayakta ekmek yememeğe dikkat edilmeli;

n-Ekmek kırıntılarının nimet olduğunu unutmamalı ve onlara gereken özen gösterilmeli;

o- Yemek yeme işi bitince Allah`ın verdiği bunca nimetle karşı bir şükür ifadesi olarak dua etmeli ve kısaca "Elhamdülillah" demeli ;

ö- Yemekten sonra eller iyice yıkanmalı, dişler fırça veya misvak ile temizlenmelidir.

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hazal35 ' Alıntı:
Sahabe,

"Yâ Rasûlüllah! Yiyoruz da karnımız doymuyor" diye sorduklarında Hz. Peygamber (a.s) "İhtimal ki ayrı ayrı yiyorsunuz"buyurdu (Ebû Dâvud, İmâre, 20).

doyma sorunum yok ama,
tek başına yeme işinden vazgeçmem lazım galiba...

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْد

Yemek Adabı İle İlgili Konular

(10) Yemeğe Başlarken El Yıkamanın Meşruluğu

(14) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) cünüp olduğu halde uyumak istediğinde, namaz abdesti gibi abdest alırdı. Bir şey yemek istediği vakit ellerini yıkardı.”

Nesei 258, Ahmed 24928, Albani Sahiha 390

(11) Yemeğe Başlarken Besmele Çekmenin Vucubiyeti

(15) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

Biriniz bir yemek yediği vakit, “Bismillah” desin! Yemeğin evvelinde onu söylemeyi unutursa hatırladığında, “Bismillah Fî Evvelihi Ve Ahirihi” desin!’ buyurdu.”

Tirmizi 1920, Ebu Davud 3767

(16) Huzeyfe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Bizler, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber bir yemekte hazır olduğumuz zaman, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) elini yemeğe koyup başlayana kadar, bizler ellerimizi yemeğe koymazdık. Bir keresinde kendisi ile beraber bir yemekte hazır olduk. Bir kız geldi, sanki o yemeğe itiliyor gibiydi. Kız yemeğe elini koymağa başladığında, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kızın elini tuttu. Sonra bir bedevi geldi. O da sanki itiliyor gibiydi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onun elini de tuttu.

Müteakiben:

−‘Kuşkusuz şeytan, üzerine Allah’ın ismi anılmadan yenen yemeği helal sayar! O, bu kız çocuğunu besmelesiz yemek yemeyi helal saydığı için getirmişti. Ben bundan dolayı kızın elini tuttum. Peşinden bu bedeviyi besmelesiz yemek yemeyi helal saydığı için getirdi. Ben onun da elini tuttum. Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki, şeytanın eli kızın eli beraber benim elimin içinde idi!’ buyurdu.”

Müslim 2017/102, Ebu Davud 3766

(12) Yemeği Sağ Elle Yemenin Vucubiyeti

(17) Ömer bin Ebi Seleme (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ben, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kucağında küçük bir oğlan çocuğu idim. Yemek yerken elim, yemek tabağının içinde dolaşırdı.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana:

−‘Ey çocuk! Allah’ın adını an ve sağ elinle ye!’ buyurdu.

Bundan sonra bu tarz yemek yiyişinden ayrılmadım!”

Buhari 5478, Müslim 2022/108

(13) Sol Elle Yemenin Haramlığı!

(18) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

‘Sol elinizle bir şey yemeyiniz! Kuşkusuz şeytan, sol eliyle yer’ buyurdu.”

Müslim 2019/104

(19) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

‘Sizden hiç kimse sol eliyle yemesin! Kuşkusuz şeytan sol eliyle yer...’ buyurdu.”

Müslim 2020/106

(20) Seleme bin el-Ekva (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Bir kimse, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanında sol eliyle yemek yedi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Sağ elinle ye’ buyurdu.

O şahıs:

−Sağ elimle yiyemem! dedi.

−‘Yiyemez olasın!’ buyurdu.

O şahsın sağ eliyle yemesine mani olan sadece kibirdi.

Ravi dedi ki:

−Artık o şahıs elini ağzına kaldıramadı! demiştir.”

Müslim 2021/107

(14) Yemeği Önünden Yemenin Vucubiyeti

(21) Ömer bin Ebi Seleme (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ben, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kucağında küçük bir oğlan çocuğu idim. Yemek yerken elim, yemek tabağının içinde dolaşırdı.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana:

−‘Ey çocuk! Allah’ın adını an ve önünden ye!’ buyurdu.

Bundan sonra bu tarz yemek yiyişinden ayrılmadım!”

Buhari 5478, Müslim 2022/108

(15) Yemeğe Üflemenin Nehyi!

(22) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yenen ve içilen kapın içine nefes verilmesini ve onun içine üflenmesini yasakladı!”

Ebu Davud 3728, Tirmizi 1950, İbni Mace 3429, Ahmed 1/220, Beyhaki 14655

(16) Kaynaması Gidene Kadar Yemeği Dinlendirmek

(23) Ebu Bekir (Radiyallahu Anh)’ın kızı Esma (Radiyallahu Anha)’dan şöyle tahdis edilmiştir:

“Esma tirit yemeği pişirdiğinde, kaynaması ve harareti gidene kadar üzerini örter bir kenara bırakırdı.

Sonra ben:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:

‘Böyle yapmak, bereket için daha büyüktür. Yani, yemeğin kaynaması ve hararetinin gitmesi ona daha çok bereket verir’ buyuruyordu.”

İbni Hibban Mevarid 1344, Darimi 2/100, Tabarani Mucemu’l-Kebir 24/226, Albani Sahiha 392

(24) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Yemek buharı gidene kadar yenilmez!”

Beyhaki 14631, Albani İrva 1978

(17) Yemeği Orta Kısmından Yemenin Nehyi!

(25) Abdullah bin Busr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in el-Garrâ denilen bir yemek çanağı vardı. Onu dört kişi taşırdı. Sahabeler kurbanlarını kestikleri ve onların etlerini ıslah ettiklerinde o çanak getirilirdi, yani onun içinde serid yemeği yapılırdı. Yemek piştikten sonra çanağın etrafına sıralanırlardı. Adam çoğalınca Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) dizlerinin üzerine yere oturdu.

Bunun üzerine bir bedevi:

−Bu oturuş nedir? dedi.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Kuşkusuz ki Allah beni değerli bir kul yaptı, inatçı bir zorba yapmadı’ buyurdu.

Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Çanağın etrafından yiyiniz! Onun ortasından yemeyiniz! Sizin için bereketlenir’ buyurdu.”

Ebu Davud 3773, İbni Mace 3263

(26) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Biriniz yemek yediği zaman, tabağın üst kısmından yemesin! Ancak tabağın kenar kısmından yesin! Çünkü bereket yemeğin üst kısmından iner’ buyurdu.”

Ebu Davud 3772 Tirmizi 1865 İbni Mace 3277 Begavi 2873 Ahmed 1/270

(18) İyice Doyana Kadar Yemenin Nehyi!

(27) El-Mikdam bin Ma’di Yekribe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:

‘İnsan karnından daha şerli bir kap doldurmamıştır! Âdemoğluna belini doğrultacak biraz yiyecek kifayet eder. Âdemoğluna nefsi galip gelir mutlaka yemesi gerekirse, o takdirde midesinin üçte birini yemek için, üçte birini içeceği için ve üçte birini de nefes alıp vermesi için yapsın!’ buyurdu.”

Tirmizi 2486, İbni Mace 3349, Ahmed 4/121, Tabarani Mucemu’l-Kebir 20/644, Hâkim 4/121

(19) İnsan Karnından Daha Şerli Bir Kap Doldurmamıştır!

(28) El-Mikdam bin Ma’di Yekribe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim şöyle:

‘İnsan karnından daha şerli bir kap doldurmamıştır! Ademoğluna belini doğrultacak biraz yiyecek kifayet eder. Ademoğluna nefsi galip gelir mutlaka yemesi gerekirse, o takdirde midesinin üçte birini yemek için, üçte birini içeceği için ve üçte birini de nefes alıp vermesi için yapsın!’ buyurdu.”

Tirmizi 2486, İbni Mace 3349, Ahmed 4/121, Tabarani Mucemu’l-Kebir 20/644, Hâkim 4/121

(20) Diz Üzere Çökerek Yemek

(29) Abdullah bin Busr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e bir koyun hediye edildi. Müteakiben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) iki dizinin üzerine yere oturdu ve ondan yedi.

Bir bedevi:

−Bu oturuş nedir? dedi.

−‘Kuşkusuz ki Allah, beni değerli bir kul yaptı, inatçı bir zorba yapmadı!’ buyurdu.”

İbni Mace 3263 Albani İrva 1966

(21) Yemek Yerken Tevazu Etmek

(30) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Ben, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

−Ya Rasulallah! Allah beni sana feda etsin mütteki olarak yemek yeseniz, öyle yemeniz sizin için daha ehvendir dedim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) başını eğdi neredeyse başı yere değecekti.

Müteakiben:

−‘Hayır, bilakis ben bir kulun yediği gibi yerim ve kulun oturduğu gibi otururum!’ buyurdu.”

Begavi 2839, Ebu Yağla 4920, Ahmed Zühd 19, Albani Sahiha 544

(22) Yaslanmış Olarak Yemek Yemenin Nehyi!

(31) Ebu Cuheyfe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ben Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanında idim.

Yanındaki adama Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Ben mütteki olarak yemek yemem!’ buyurdu.”

Buhari 5495, Ebu Davud 3769, Tirmizi 1890, Tirmizi Şemail 106, İbni Mace 3262, Humeydi 832, Beyhaki 13325, Ahmed 4/308, 309, Albani İrva 1966

(32) Abdullah bin Amr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) mütteki halde yerken asla görülmemiştir!..”

Ebu Davud 3770, İbni Mace 244, Begavi 2840

(23) Yatarak Bir Şey Yemenin Haramlığı!

(33) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) iki yemeği yasakladı! Üzerinde içki içilen sofraya oturmak ve kişinin karnı üzere yattığı halde yemek yemektir.”

Ebu Davud 3774, Hâkim 4/129

(34) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana iki vakitte namaz kılmayı, iki yerde kıraat yapmayı ve iki tarz giyinmeyi yasakladı! Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana; sabah namazından sonra güneş yükselene kadar ve ikindiden sonra güneş batana kadar namaz kılmamı, karnımın üzerine yüzükoyun yatmış olduğum halde yemek yememi yasakladı!..”

Hâkim 4/119

(24) Sofra Hazırlanıp Konmuşken Namaz Kılmanın Nehyi!

(35) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

‘Birinizin akşam yemeği konduğu zaman, akşam namazı için kamet getirilirse o kimse yemeğini bitirene kadar kalkmasın!’ buyurdu.”

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma)’nın akşam yemeği konduğu veya akşam yemeği hazırlandığı vakit, namaz için kamet getirildiğini işitse de, imamın kıraatini işitse de yemeğini bitirene kadar kalkmazdı şeklinde gelmiştir.”

Ebu Davud 3757

(25) Yemekten Sonra Ellerini Yıkamak

(36) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

‘Herkim elinde et yemeği bulaşığı olduğu halde, elini yıkamadan uyur ve bu sebeple kendisine bir şey isabet ederse, kendi nefsinden gayrı hiç kimseyi levm etmesin!’ buyurdu.”

Buhari Edebu’l-Müfred 1225, Ebu Davud 3852, Tirmizi 1922, İbni Mace 3297, İbni Hibban 5521, Ahmed 2/263, 537, Beyhaki 7/276, Begavi 2878, Albani Sahiha 2956

(26) Yemekten Sonra Ağzı Yıkamak

(37) Suveyb bin Nu’man (Radiyallahu Anh) şöyle haber verdi:

“Kendisi Hayber senesi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber Hayber’e çıkmıştı. Nihayet Hayber’e yakın Sehbâ mevkiinde olduklarında Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ikindi namazını kıldırdı. Sonra azıkları istedi. Sevikten gayrı bir şey getirilmedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ıslatılmasını emretti. Müteakiben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ondan yedi biz de yedik. Sonra akşam namazına kalktı ağzını su ile çalkaladı bizler de ağzımızı çalkaladık ve abdest almadan namazı kıldırdı.”

Sevik: Arpa ve buğday unundan yapılan çorba.

Buhari 342

(27) Yedikten Sonra Allah’a Hamd Etmek

(38) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

‘Şüphesiz ki Allah, kulun bir yemek yediğinde kendisine hamd etmesinden hoşnut olur’ buyurdu.”

Müslim 2734/89

(39) Ebu Umame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sofrasını kaldırdığı zaman şöyle dua ederdi:

‘El-Hamdulillahı Kesiran, Tayyiben, Mübareken, Fihi. Gayre Mekfiyyin Ve La Muveddeı’n Ve La Musta’nen Anhu Rabbena’ şeklinde dua ederdi.”

Duanın Manası: “Çok, temiz, bereketli, devamlı, terk olunmayan ve müstağni olunmayan hamd Allah içindir.”

Buhari 5537

(40) Ebu Umame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yemeğini bitirdiği zaman veya sofrası kaldırıldığında şöyle dua ederdi:

‘El-Hamdulillahillezi, Kefânâ Ve Ervânâ Gayre Mekfiyyin Ve Lâ Mekfurun.’ veya:

‘Elhamdulillahi, Rabbina Gayre Mekfiyyin Ve La Muveddeı’n Ve La Musta’nen Rabbena’ şeklinde dua ederdi.”

Duanın Manası: “Devamlı ve nankörlük edilmeden yapılan hamd, bize kifayet edecek nimetler veren ve bizi suya kandıran Allah içindir.” Yahutta:

“Devamlı, terk olunmayan ve müstağni olunmayan hamd Allah içindir.”

Buhari 5537

(41) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“...Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e bir kap süt getirildi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ondan içti ve:

‘Sizden biri bir taam yediği vakit “Allahumme Barik Lena Fîhi Ve Etimnâ Hayran Minhu” desin! Süt içtiği zaman da “Allahumme Barik Lena Fîhi Ve Zidnâ Minhu” desin! Çünkü yiyecek ve içecekten süte kifayet edecek başka bir şey yoktur!’ buyurdu.”

Duanın Manası: “Ey Allahım! Bu taamı bizim için bereketli yap ve ondan daha hayırlısını bize yedir.”

Duanın Manası: “Ey Allahım! Bu içeceği bizim için bereketlendir ve onu bizim için ziyadeleştir.”

Ebu Davud 3730

(28) Üzerinde Münker Olan Bir Sofraya Oturmanın Nehyi!

(42) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) iki yemeği yasakladı! Üzerinde içki içilen sofraya oturmak ve kişinin karnı üzere yattığı halde yemek yemektir.”

Ebu Davud 3774, Hâkim 4/129

(43) Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

‘Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa, üzerinde izarı olmaksızın hamama girmesin! Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa, sevgilisini hamama girdirmesin! Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa, üzerinde içki dolanan sofraya oturmasın!’ buyurdu.”

Tirmizi 280, Ebu Yağla 1825

(29) Masada Yemek Yememek

(44) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) masada ve küçük çanaklarda yemek yemedi! Kendisini ince pide ekmek yapılmadı!

Ravi Yunus, Katâde (Radiyallahu Anh)’a:

−Peki, neyin üzerinde yemek yerlerdi? dedim.

Katâde (Radiyallahu Anh):

−Bu yere serilen sofraların üzerinde yerlerdi dedi.”

Tirmizi 1848

(30) Ayrı Kaplarda Yemek Bereketi Azaltır

(45) Vahşi bin Harp (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sahabeleri:

−Ya Rasulallah! Bizler yemek yiyoruz ancak doymuyoruz? dediler.

−‘Herhalde sizler ayrı ayrı olarak yiyorsunuzdur?’ buyurdu.

Sahabeler:

−Evet, dediler.

−‘Sizler yemeğinizin üzerine toplanınız ve yemeğinize Allah’ın adını zikrediniz, yemeğiniz sizin için bereketlenir’ buyurdu.”

Ebu Davud 3764, İbni Mace 3286, Ahmed 3/501, İbni Hibban 5224, Hâkim 2/103

(46) Ömer bin el-Hattab (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

‘Sizler yemeğinizi topluca yiyiniz! Ayrı ayrı yemeyiniz!’ buyurdu.”

İbni Mace 3287, Albani Sahiha 2691

(47) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

‘Sizler yemeğinizi topluca yiyiniz! Ayrı ayrı yemeyiniz! Kuşkusuz bir kişinin yemeği iki kişiye kifayet eder, iki kişinin yemeği de dört kişiye kifayet eder’ buyurdu.”

Tabarani Mucemu’l-Evsad 7440, Albani Sahiha 2691, Albani el-Manahi 3/91

(31) İçerisinde Yiyecek Olan Kapların Üzerini Örtmek

(48) Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ensar’dan bir kişi olan Ebu Humeyd (Radiyallahu Anh), Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e en-Nakıden bir kap süt getirmişti.

‘Bunun üzerini bir bezle örtmedin mi? Hiçbir şey bulamadın mı? Bunun üzerine bir tahta koysaydın!’ buyurdu...”

Buhari 5661, Müslim 2010/93

سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ