Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Yeni Birleşme Girişiminde Şfc’yi Dışlayan Ahraruş Şam’a Sert Eleştiri (çeviri – Analiz)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu yazıyı Paylasıp paylasmamayı cok dusundum
bu konu uzerıne bır yazı...

Suriye’deki Esed zulmünü ve halkın direnişini dünyaya duyuran Amerikalı gazeteci Bilal Abdulkerim’in kendi kurduğu ‘On The Ground News’ ajansı, Suriye’deki yeni birleşme oluşumu hakkında bir yazı yayınladı (Tıklayınız). İstanbul’da toplanan gruplar birleşme konusunda anlaşırken, Şam’ın Fethi Cephesi’ni ise dahil etmediler. Bu gelişmeler hakkındaki ‘On The Ground News’in analizini Küresel Analiz olarak tam metin sizlere sunuyoruz:

* * *

Ahraru’ş Şam sadece Türkiye – Katar adına savaşan bir güç müdür?

Aylar süren görüşmelerden sonra, bundan yaklaşık 10 gün önce, Kuzey Suriye’de içerisinde Ahrar Şam ve Şam’ın Fetih Cephesi’nin de bulunduğu gruplar askeri ve politik olarak birleşerek tek bir vücut olma kararı aldı.

Ahrar Şam’ın yeni lideri Ebu Ammar el-Ömer de kendi grubu adına bu kararın altına imzasını atmıştı. Geriye bir tek bu kararın duyurulması kalmıştı. Ahrar Şam hareketi El Kaide ile olan eski bağlarından ötürü Şam’ın Fetih Cephesi lideri Ebu Muhammed Cevlani’nin oluşacak bu yeni yapıda etkin bir konumda olması karşısında rahatsızdı. Cevlani liderlik üzerinde taleplerinin olmadığını, askeri kanattan sorumlu olmak istediğini Ahrar Şam lideri Ebu Ammar’ın oluşacak birleşik grubun lideri olabileceğini belirtti.

Tüm bunlardan sonra Ahrar Şam Hareketi aniden şura konseyinin bu birleşme meselesine sıcak bakmadığı gerekçesi ile anlaşmadan vazgeçti. Bu diğer gruplarıda kararsızlık içerisine sürükledi. Ahrar Şam, Nusret Cephesi’nin El Kaide ile olan bağı nedeniyle birleşmeyi reddetmiş ve Suriye halkının maslahatının önündeki tek engelin Nusret Cephesi’nin El Kaide ile olan bağı olduğunu belirtmişti. Şam’ın Fetih Cephesi bundan bir kaç ay önce El Kaide ile olan bağlarını koparmasına rağmen Ahrar Şam hareketi hale birleşmeme konusundaki ısrarını sürdürmüş, bu da bir çok kişinin aklında “Ahrar Şam Hareketini kimler yönetiyor?” sorusunun oluşmasına neden olmuştur.

Ahrar Şam Hareketi şuan Suriye halkının güveninin çoğunu kaybetmiştir. Bab al Hawa bölgesinde bulunan Ahrar Şam noktası Halep kuşatmasını kırmak için düzenlenecek operasyona katılmadığı gerekçesi ile kızgın bölge sakinleri tarafından darmadağın edilmişti. Ahrar Şam iç meselelerle uğraştığını ve bu yüzden kuşatmayı kırmak için yapılacak operasyona katılmadığını belirtti. Bölgedeki bir çok kızgın, muhacir Müslüman bu dönemde bir yardım eli beklemekteydi. Şam’ın Fetih Cephesi silahlarını ve savaşçılarını savaş için hazırlamaktaydı lakin Ahrar Şam Hareketi henüz gözle görülür bir adım atmamıştı. Tüm gelişmelerle beraber Suriye halkının Ahrar Şam Hareketinin bağımsızlığı hakkındaki endişeleride artmıştı. İşte tam bu zamanda Ahrar Şam Hareketi TSK tarafından yönetilen Fırat Kalkanı operasyonuna katılma kararı aldı.

Geçtiğimiz gece ortaya çıkan dökümana göre aşağıdaki gruplar arasında bir birleşme kararı alındı. Ahrar Şam, Ceyşul İslam, Ecnad Şam, Sukur Şam, Cebhetul Şamiyye, Fastakim, Feylak er-Rahman, Feylak Şam,
Cebhetul Ehlu’l Şam.

Bu birleşme, Şam’ın Fethi Cephesi’ni açıkça dışlayan açık bir Türk-Katar girişiminden başkası değil. Geçtiğimiz hafta garip bir şekilde Şam’ın Fethi Cephesi liderlerine suikastlar gerçekleşti. Lakin Ahrar Şam hareketinin Şam’ın Fethi Cephesine ait önemli bilgilere sahip olduğuna dair henüz kesin bir delil olmamakta. Ahrar Şam harektinin Türkiye ve Rusya koordinatörlüğü altında katıldığı ateşkes görüşmelerinin OGN haber ajansı’nın eline geçen kopyasında, Şam’ın Fetih Cephesi ateşkes kapsamına dahil edilmemekte. Muhalifler Şam’ın Fethi Cephesi’nin de ateşkese dahil edileceğini iddia etse de, Şam’ın Fethi Cephesine karşı saldırılar devam etmekte. Şuan net bir şey söylemenin zor olmasına rağmen Ahrar Şam Hareketinin halkın ona karşı olan sevgisini kaybedeceği muhtemel gözüküyor.

Mütercim: Musab Demirci

Küresel Analiz / Özel Haber

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ayrıca Abdullah muhaysının bır vıdeo calısması var fragmanı su.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eger gercekten durum buysa
ALLAH zulcelal En dogrusunu bılendır..
Dusundugum gıbı sekıllenecek bır durum olusacak.
ALLAH zulcelal herseyımızı ISlam uzere sabıt kılsın. amin.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahrar bunu yalanladı.
Birleşmedıklerı muddetce ve ALLAH ın ıpıne hep beraber sımsıkı sarılmadıkları muddetce korkuyorum kı onların yalanlaması bırsey ıfade etmıyor.

Cunku bolgelerındekı Halk ıyıce hararetlendı.Tum grupların anlamıyorum neyı beklıyorlar.

Bekledıklerı her dakıka lıderlerı suıkastle gıdıyor.Bundan en cok tecrubelı ahrardır.Zira kıymetlı komutanlarını bı anda kaybettıler. hep bır arada bılemıyorum Insaallah ustesınden gelırler.
Bu ısın basına ceken muhaysınının de konusması cok onemlı beklıyoruz.

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
Birleşmedıklerı muddetce ve ALLAH ın ıpıne hep beraber sımsıkı sarılmadıkları muddetce korkuyorum kı onların yalanlaması bırsey ıfade etmıyor.

Cunku bolgelerındekı Halk ıyıce hararetlendı.Tum grupların anlamıyorum neyı beklıyorlar.

Bekledıklerı her dakıka lıderlerı suıkastle gıdıyor.Bundan en cok tecrubelı ahrardır.Zira kıymetlı komutanlarını bı anda kaybettıler. hep bır arada bılemıyorum Insaallah ustesınden gelırler.
Bu ısın basına ceken muhaysınının de konusması cok onemlı beklıyoruz.
Birleşmemek ayrı sadece ŞFC ile birleşmemek ayrı bir şey. Henüz net bir şey yokken böyle şeyleri teyitsiz paylaşmamak lazım.

E Çevrimdışı

Ebu Enes EL Dadaşi

Allah'ım Kalplerimizi Cihadda Sabit Kıl Amin.
İslam-TR Üyesi
Son düzenleme:
E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahrar:Kaide ile bağlarını kopar
Nusra :Ok

Ahrar:Lider nusradan olmasın
Nusra:Ok

Nusra:Eee hadi birleşelim
Ahrar:Ocakta yemeği unuttum gitmem lazım(!)

Ahrar ne dese nusra tamam dedi sonuç yine hüsran ahrara karşı hüsnü zannımızı kaybetmek üzereyiz Allah şaşırtmasın
Ilk istegiyle niyetini ortaya koymuş.
Kabul etmek hata olmus .

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
Ilk istegiyle niyetini ortaya koymuş.
Kabul etmek hata olmus .
İnsanı çıldırtıyorsunuz. Sahadan bi habersiniz, saçma sapan konuşmayın.
Ahraruş Şam, el-Kaide'ye biatlı bi gruplar birleşirse kafasına bomba yağacağını biliyordu. Cevlani Nusra'nın feshedildiği açıklamasında el-Kaide'den ayrılamalarının sebeplerinden birinin de Rusya ve Amerika'nın saldırılarını engellemek olduğunu söyledi. Eymen Zevahiri bile Nusra'nın biatının gereksiz olduğunu söylemişti. Susun da mücahidlere dilinizle zulmetmeyin artık!

Ahrar birleşmeyi uzatmakta hatalıdır ama geçmişe dönüp baktığımızda sanki batı güdümünde hareket eden gruplar gibi davranmadığı da besbellidir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ahraruş Şam, el-Kaide'ye biatlı bi gruplar birleşirse kafasına bomba yağacağını biliyordu. Cevlani Nusra'nın feshedildiği açıklamasında el-Kaide'den ayrılamalarının sebeplerinden birinin de Rusya ve Amerika'nın saldırılarını engellemek olduğunu söyledi. Eymen Zevahiri bile Nusra'nın biatının gereksiz olduğunu söylemişti. Susun da mücahidlere dilinizle zulmetmeyin artık!

Ahrar birleşmeyi uzatmakta hatalıdır ama geçmişe dönüp baktığımızda sanki batı güdümünde hareket eden gruplar gibi davranmadığı da besbellidir.

Seyh dağılın mı diyor?

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Senin pskolojin bozuluyor genc nesil .
Biraz sakin ol
Buyuklerine saygılı oldemisdim.
Hangi mucahide dil uzattim.
Haddime degil.
Kaideden ayrilma talebini ve onaylamalarini olumsuz karsiladim.
Bu kadar .
Sen biraz abdest alip dinlen.

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
Seyh dağılın mı diyor?
Şeyh'ten kasın Zevahiri sanırım. Nusra'ya biatını bozmaya izin veren o.
İlk biatı kabul ettiği zaman gerekli olmadığını söylemişti diye hatırlıyorum. Yanlışsam bilen kardeşler düzeltsin.

Zevahiri demese bile Nusra'nın el-Kaide'ye biatı hataydı. Çünkü diğer gruplarla aralarının açılmasına sebep oldu.

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
Senin pskolojin bozuluyor genc nesil .
Biraz sakin ol
Buyuklerine saygılı oldemisdim.
Hangi mucahide dil uzattim.
Haddime degil.
Kaideden ayrilma talebini ve onaylamalarini olumsuz karsiladim.
Bu kadar .
Sen biraz abdest alip dinlen.
Büyüklerin yanışını düzeltmek saygısızlık değil, konuyu farklı yerlere çekmeyin.

"İlk isteğiyle niyetini ortaya koymuş" demek ne demek açıklayın?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Şeyh'ten kasın Zevahiri sanırım. Nusra'ya biatını bozmaya izin veren o.
İlk biatı kabul ettiği zaman gerekli olmadığını söylemişti diye hatırlıyorum. Yanlışsam bilen kardeşler düzeltsin.

Zevahiri demese bile Nusra'nın el-Kaide'ye biatı hataydı. Çünkü diğer gruplarla aralarının açılmasına sebep oldu.

Kardeşim milletle aramız bozulmasin diye islam davasindan vazgecelim o zaman. Bugün sirf müslüman ismi tasiyor diye arakanda ne zulumler ediliyor onlar da mi el kaideye biatli

Ha desen ki yeterin ce dusmanimiz var bizim adimizi kullanarak daha fazla dusman toplamaniza gerek yok desen anlicam ama bu yine de birseyleri değiştirmez kanaatindeyim

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
Kardeşim milletle aramız bozulmasin diye islam davasindan vazgecelim o zaman. Bugün sirf müslüman ismi tasiyor diye arakanda ne zulumler ediliyor onlar da mi el kaideye biatli

Ha desen ki yeterin ce dusmanimiz var bizim adimizi kullanarak daha fazla dusman toplamaniza gerek yok desen anlicam ama bu yine de birseyleri değiştirmez kanaatindeyim

Abi el-Kaide'ye biat etmeden cihad edilemiyor mu? El-Kaide'ye biat etmenin zararlarına ve yararlarına bakarsak zararın fazla olduğunu görürüz.

ABD bombardımanında ölen onlarca sivil ve ŞFC komutanı var. Neden Ahrar değilde ŞFC?

Zaten cevabı bulmak için ŞFC'nin biatını bozması yeterlidir.

Bir daha izleyelim:

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Etrafta konusanlar ne mucahidlere nede ALLAH in davasina asla ve asla zarar veremezler insanlarin yanlislarini duzeltmek icin dinleyen ve ogut alan olmadigi muddetce de ister sahada ol ister baska bir tarafta degisen birsey olmayacaktir.
El kaideye ve ya talibana biat etmek degil muhim olan
Burada soz konusu kim olursa olsun once ALLAH a biat etmeleridir. Cunku herkez ALLAH icin kalkmadimi kiyama o gruplar olsun al qaide olsun taliban olsun. Farketmez.

Uzerine bombalar dusecek derken KAFİRDEN taguttan korkmaz mumin ALLAH tan korkar ve
ALLAH in yazdigi o cizgiden ne ileri nede geri kalir insan.sfc nin surekli hedef alinmasi ve suikast olsun bombalama olsun vesair bu daha oncede ahrar a yapilmisti.
Tagutlar sfc den korkuyorsa bu onlara ALLAH in bir lutfudur ve kardesler amacina ulasmistir demektir.

Muhim olan konu bunlar degil.
Muhim olan neden birlesip ulkenizde tagutlardan bagimsiz bir sistem kurmak icin acele etmeyip gec kaliniyor.
Sadece ahrari suclayip digerlerini ak kasik gostermekte tabiki adaletsizliktir.
Ahrarin uzerine gidilmesinin sebeblerinden biri de sayica fazla olmalaridir.
Velhasil genel olarak dusunulurse
Bu birlesme eger hakkin istedigi gibi degile ALLAH zulcelal nasip etmeyecektir.
Dava onundur.ona kim yardim ederse karsiliginda yardim gorecektir.
Gruplari gozlerinizde buyutmeyin cunku hata ederlerse ve bundada israr ederlerse bedeli cok buyuk olur. Onlar icin.

ALLAH in ipine hep birlikte sarilmadigimiz muddetce ALLAH yerimize daha hayirli bir topluluk getirir.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sen ben muslumanim diye ayaga kalktiysan zaten birde hak uzere yuruduysen ne kafana dusen bomba eksik olur nede bu yolda cekecegin eza :) ALLAH a guven gerisi onun bilecegidir ya sehadete erersin yada zafere.

Üst Ana Sayfa Alt