Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yezidiler Kim? Işte Sır Inançları Ve Gelenekleri (video)

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yezidiler kim? İşte sır inançları ve gelenekleri (Video)
Irak'ta son günlerde IŞİD'in saldırıları ile gündeme gelen Yezidiler'in inançları, yaşayış biçimleri ve gelenekleri merak konusu oldu.

yezidiler-kim--iste-sir-inanclari-ve-gelenekleri--video-.png

Yezidiler, yol göstericileri olarak kabul ettikleri "Yezid bin Ezidiyan" ile Emevi sultanı "Yezid bin Muaviye" arasında isim benzerliği dışında başka bir ortak nokta olmadığını dile getiriyor. Yezidiler, Muaviye’nin oğlu "Yezid"in peşinden gitmediklerini, kendilerini, "Allah’a peygambersiz inanan halk" anlamına gelen "Ezdai" olarak adlandırdıklarını ifade ediyor.

Yezidilikte, Yahudi, Hristiyanlık ve İslam'da yoldan çıktığı ve kötülüğün simgesi olduğuna inanılan İblis adlı meleğin kutsal ve iyi bir melek olduğuna inanılıyor. Yezidiler, "Tanrı tarafından seçilmiş" bir halk olduklarına inanıyor ve birçoğu Şeyh Adi’nin vahiy aldığını kabul ediyor. Melek Tavus’u ise "şeytan" olarak değil, Azda'nın (Allah’ın) doğruyu yanlışı göstermek için gönderdiği bir elçi olarak görüyorlar. Bu yüzden "şeytan" adını hiç kullanmıyorlar. Kendilerinin, "şeytana tapanlar" olarak anılmasını da reddediyorlar. Onlar için Melek Tavus, (ateşten olma şeytan) yedi meleğin en yücesi.
Ajanslar

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
pala remzi aşireti :D necis kafirler

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kafirler hz Ömerin zamanında Allahın kılıcından müslümanım diye kaçan ancak kafir olup günümüze kadar gelen bu yezitler şimdi tekraren Allahın kılıcından kaçmaktadırlar. Avrupaya Amerika gelip götürsünler çok seviyorlarsa

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
binbir çeşit kafir var :D ne salak adamlar ayrıca korkaklar şeytandan korktukları için ona ibadet ediyorlar :D:D

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şeytana tapıyorlar işte lami cimi yok

H Çevrimdışı

HasanMuhacir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Vay vay müşrikler ne de ahmaktır ulan şeytan bile kendine taptıracak beyinsizler buluyor ya pes doğrusu

Melhame-i kübra Çevrimdışı

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
Onların, Allah’ı bırakıp tapındıklarına sövmeyin, sonra onlar da haddi aşarak, bilgisizce Allah’a söverler. Böylece her ümmete yaptıklarını süslü gösterdik. Sonra dönüşleri ancak Rablerinedir. O, yapmakta olduklarını kendilerine bildirecektir.

ENAM-108

“Ya Rabbî, onlar bilmiyorlar, bilselerdi yapmazlardı” (hadisi şerifin kaynağını bulamadım.)
onların inançlarına tenkit edeceğimize , Allah (svt) onlara'da hidayet nasip etsin duası yapsak belki içimizden birinin duası kabul olur.

Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.

BAKARA-186

binlerce kişinin girdiği bir siteye , yorumlarınızı dualar ile süsleyin.
insanlar sizlere bakarak imrensinler.
kafire kafir demek kolay,ancak kafiri müslüman yapmak asıl mesele..

yanlış anlamayın sakın, yorumlarınızı bir çok kişi görüyor.
yezidi biri bu dinimizi araştırmak istese bu yorumları görse, eminim ki daha çok soğur.

Ona yumuşak bir tarzda söz söyleyin, belki öğüt alır, yahut korkar.

TAHA-44

H Çevrimdışı

HasanMuhacir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Onların, Allah’ı bırakıp tapındıklarına sövmeyin, sonra onlar da haddi aşarak, bilgisizce Allah’a söverler. Böylece her ümmete yaptıklarını süslü gösterdik. Sonra dönüşleri ancak Rablerinedir. O, yapmakta olduklarını kendilerine bildirecektir.

ENAM-108

“Ya Rabbî, onlar bilmiyorlar, bilselerdi yapmazlardı” (hadisi şerifin kaynağını bulamadım.)
onların inançlarına tenkit edeceğimize , Allah (svt) onlara'da hidayet nasip etsin duası yapsak belki içimizden birinin duası kabul olur.

Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.

BAKARA-186

binlerce kişinin girdiği bir siteye , yorumlarınızı dualar ile süsleyin.
insanlar sizlere bakarak imrensinler.
kafire kafir demek kolay,ancak kafiri müslüman yapmak asıl mesele..

yanlış anlamayın sakın, yorumlarınızı bir çok kişi görüyor.
yezidi biri bu dinimizi araştırmak istese bu yorumları görse, eminim ki daha çok soğur.

Ona yumuşak bir tarzda söz söyleyin, belki öğüt alır, yahut korkar.

TAHA-44
Ahi sende sanki kuzey korenın cahıl halkından bahseder gibi bahsetmıssın bu herifler yuzyıllardır müslüman toplumların ıcınde yasıyorlar yani islamı bilmemelerine imkan yok.iman edecek olsalar şimdiye kadar coktan iman ederlerdi ama genede Allah hidayet nasip etsin.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ekşi

Ahi sende sanki kuzey korenın cahıl halkından bahseder gibi bahsetmıssın bu herifler yuzyıllardır müslüman toplumların ıcınde yasıyorlar yani islamı bilmemelerine imkan yok.iman edecek olsalar şimdiye kadar coktan iman ederlerdi ama genede Allah hidayet nasip etsin.

:D ALLAH
:)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada bak bırsey dedın sen
HasanMuhacir

yuzyıllardır müslüman toplumların ıcınde yasıyorlar dıye

Bunların muslumanların ıcınde yada muslumanların kafırlerın ıcınde ne ısı var.?

Muslumanlar bırbırlerını bırakıp kafırlerı dost tutarsa elbette bozulup yoldan cıkacaklardır.
Kafir din dısı olanlar bellı zaten seytan onlarla degıl muslumanlarla ugrasmak ıcın ALLAH a ıman edenlerle ugrasmak ıcın calısmıyormu.

Demekkı ne ımıs KAfirlerle yada dın dısı sahıslarla teblıg dısında munasebet etmeyecegız...

Gunumuzde bakıyorum ıc ıce yasadıgımız muddetce kım hak kım batıl kım nedır ne degıldır bılemıyoruz dolayısıyla muslumanlar soyle boyle oluyor.

Halbukı adam gorunuste musluman ya ıcı ? bos ceviz.

ALLAH zulcelal İman edenlerle bırlıkte olun buyuruyor bu cok buyuk bır ayet keza tum ayetler oyle.
Goruyorum kı hak hak hakkı tutan kazanır

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
De ki ;“Sizin dininiz size, benim dinim de banadır.”

KAFİRUN-6

Allah svt onları islam ile şereflendirsin diye dua ediyorum.
yoksa , elbetteki kafirdirler..
umuma açık bir yerde davetçi olalım biiznillahi teala,
dediğim gibi göz önündeyiz.
Biz güzel ve tatlı sözlerimizle dualarımızı edelim.
Gerektiğinde ise son cümleye nokta'mızı koyarız ,Evvel-Allah..

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
De ki ;“Sizin dininiz size, benim dinim de banadır.”

KAFİRUN-6

Allah svt onları islam ile şereflendirsin diye dua ediyorum.
yoksa , elbetteki kafirdirler..
umuma açık bir yerde davetçi olalım biiznillahi teala,
dediğim gibi göz önündeyiz.
Biz güzel ve tatlı sözlerimizle dualarımızı edelim.
Gerektiğinde ise son cümleye nokta'mızı koyarız ,Evvel-Allah..

Akhı elbette teblıg edılecek teblıg sart
Ama herseyın bır olcusu var eger o olcuyu asarsan Kim bir kavme benzerse, onlardandır" (Ebu Davud, Libas, 4)

Bir kavme benzemek ne demek once bunu ıdrak etmek gerekıyor.

Bir topluluk yada toplumla beraber yasarsan sen onlardan onlarda senden bırseylerı mutlaka alır.
Biz muslumanlar olarak hıc hayr alamadık kac yuz yıl gectı.

Cunku onlar dunyayı ıstıyor ve ahıret ıle ılgılı bır dusuncelerı yok var ama farklı bır sekılde var.
Sen ıse ahıretı ıstıyorsun buna gore cabalıyorsun.
Sizin dininiz size benim dinim bana demek ıcın once teblıg etmen gereklı
Aksı halde durdugun yerde boyle demenın bır faydası varmı ?

Anlatmak ıstedıgıme gelecek olursak.

Musluman olan oldum dıyen nıye var ? Fitne yeryuzunden kalksın ve ALLAH ın dını hakım olsun dıye.
Evvela bunu yerıne getırmek lazım.
Kosan ummetten oturan ummet halıne geldık hemde ne ıle Cesit cesit turlu turlu fıtne fesat ıle .

Adam ben muslumanım dıyor Alamet yok.Sadece dıyor.Sonra bır takvalı bunu goruyor oda aynısını demeye baslıyor sonra kafalarına gore guya hrıstıler yahud lar cennete gıdecek la bızde gıderızya dıye herseyı terkedıyor.
Sonra İnsanlar bozuk
Bozulur tabı olaya bak nereden nereyı tetıklıyor.

Bu konuyla ılgılı cok sey yazılabılır lakın ınceledıgım ayetlerde cogu ulema tartısmıs sanırım
Kısaca bıze dusen Onların dınlerınden uzak durmak ve onlara her daım hakkı anlatmak kabul ederlerse amenne etmezlerse kendı bıleceklerı ıs ama emın ol sen bu sekılde anlattıgın ıcın bırde onlarla bırlıkte yasıyorsan..
Uzerıne cahılıye araplarının ashabın uzerıne geldıklerı gıbı hucumm edeceklerdir.
Burada korkma yada kacmadan bahsetmıyorum bu tarz durumlarda hep boyle olmus tarıhten gunumuze kadar :)

Sonra kafırler Hep ısgal hep ısgal etmıs.

Muslumanların bırlıkte olması gerekmekte 2 kısıde dahı olsa bır olmak duser.

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi sende sanki kuzey korenın cahıl halkından bahseder gibi bahsetmıssın bu herifler yuzyıllardır müslüman toplumların ıcınde yasıyorlar yani islamı bilmemelerine imkan yok.iman edecek olsalar şimdiye kadar coktan iman ederlerdi
Din babadan oğula geçen bir şey mi yoksa bu insanlarıŋ yüzlerce yıl ömrü mü var da yüzlerce yıldır iman etmediler diyorsuŋ?
Babalarınıŋ ve dedeleriniŋ doğru bulamamış olması onlarıŋ doğru yolu bulamayacağı aŋlamına mı gelir?
ama genede Allah hidayet nasip etsin.
Amin.

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
Akhı elbette teblıg edılecek teblıg sart
Ama herseyın bır olcusu var eger o olcuyu asarsan Kim bir kavme benzerse, onlardandır" (Ebu Davud, Libas, 4)

Bir kavme benzemek ne demek once bunu ıdrak etmek gerekıyor.

Bir topluluk yada toplumla beraber yasarsan sen onlardan onlarda senden bırseylerı mutlaka alır.
Biz muslumanlar olarak hıc hayr alamadık kac yuz yıl gectı.

Cunku onlar dunyayı ıstıyor ve ahıret ıle ılgılı bır dusuncelerı yok var ama farklı bır sekılde var.
Sen ıse ahıretı ıstıyorsun buna gore cabalıyorsun.
Sizin dininiz size benim dinim bana demek ıcın once teblıg etmen gereklı
Aksı halde durdugun yerde boyle demenın bır faydası varmı ?

Anlatmak ıstedıgıme gelecek olursak.

Musluman olan oldum dıyen nıye var ? Fitne yeryuzunden kalksın ve ALLAH ın dını hakım olsun dıye.
Evvela bunu yerıne getırmek lazım.
Kosan ummetten oturan ummet halıne geldık hemde ne ıle Cesit cesit turlu turlu fıtne fesat ıle .

Adam ben muslumanım dıyor Alamet yok.Sadece dıyor.Sonra bır takvalı bunu goruyor oda aynısını demeye baslıyor sonra kafalarına gore guya hrıstıler yahud lar cennete gıdecek la bızde gıderızya dıye herseyı terkedıyor.
Sonra İnsanlar bozuk
Bozulur tabı olaya bak nereden nereyı tetıklıyor.

Bu konuyla ılgılı cok sey yazılabılır lakın ınceledıgım ayetlerde cogu ulema tartısmıs sanırım
Kısaca bıze dusen Onların dınlerınden uzak durmak ve onlara her daım hakkı anlatmak kabul ederlerse amenne etmezlerse kendı bıleceklerı ıs ama emın ol sen bu sekılde anlattıgın ıcın bırde onlarla bırlıkte yasıyorsan..
Uzerıne cahılıye araplarının ashabın uzerıne geldıklerı gıbı hucumm edeceklerdir.
Burada korkma yada kacmadan bahsetmıyorum bu tarz durumlarda hep boyle olmus tarıhten gunumuze kadar :)

Sonra kafırler Hep ısgal hep ısgal etmıs.

Muslumanların bırlıkte olması gerekmekte 2 kısıde dahı olsa bır olmak duser.
benim anlatmak istediğim ile senin anlattığın çok farklı şey güzel kardeşim,Allah razı olsun.
maalesef hor görme ve aşşağılamak ruhumuza işlemiş.
kafir,müşrik gibi kelimeler dilimize yapışmış.
Şahsen yorumlarda şunu görseydim,Allah onlarada hidayet nasip etsin ve islam dini ile şereflensinler iman etmedikleri sürece Allah bizden uzak tutsun.Çünkü onlar apaçık Allah'a isyan ve küfr içerisindeler.
deseydik bu yaklaşımımız daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
ve yine yine yine tekrarlıyorum, benim anlatmak istediğim umuma açık bir yerde böyle yorumların yapılması,
ben şahsen rahatsız oldum.Onlar için Allah tan iman etmelerini isteyeceğimize ağzımızdan hiç hoş kelimeler çıkmıyor.
Bu hangi dine mensup olursa olsun,onlara sövmememiz lazım.

ENAM-108

bu ayette apaçık belirtiyor.
hakaret etmenin bi gereği yok...
yorumlarda hakaret edilmesi hiç hoş değil.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
benim anlatmak istediğim ile senin anlattığın çok farklı şey güzel kardeşim,Allah razı olsun.
maalesef hor görme ve aşşağılamak ruhumuza işlemiş.
kafir,müşrik gibi kelimeler dilimize yapışmış.
Şahsen yorumlarda şunu görseydim,Allah onlarada hidayet nasip etsin ve islam dini ile şereflensinler iman etmedikleri sürece Allah bizden uzak tutsun.Çünkü onlar apaçık Allah'a isyan ve küfr içerisindeler.
deseydik bu yaklaşımımız daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
ve yine yine yine tekrarlıyorum, benim anlatmak istediğim umuma açık bir yerde böyle yorumların yapılması,
ben şahsen rahatsız oldum.Onlar için Allah tan iman etmelerini isteyeceğimize ağzımızdan hiç hoş kelimeler çıkmıyor.
Bu hangi dine mensup olursa olsun,onlara sövmememiz lazım.

ENAM-108

bu ayette apaçık belirtiyor.
hakaret etmenin bi gereği yok...
yorumlarda hakaret edilmesi hiç hoş değil.

Jazakallahu hayr akhı

aynen oyle aslında aynı seylerı yazıyoruz lakın :) farklı anlasılıyor sanırım

Dedıgın gıbı hakaret olmayacak asla ve enam 108 ayette de bıze bıldırıldıgı gıbıdır.

ALLAH zulcelal bızlerı merhametıyle guzellestırsın akhı ALLAH razı olsun.