Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Yusuf Tavaslı Kitaplarındaki Duaların Sıhhati Nedir?

Mujahida Çevrimdışı

Mujahida

Üye
İslam-TR Üyesi
As-salamu alaykum

Benim Türkiye'den kücüklügümden beri bir kac dua kitaplari var. Birisi Yusuf Tavaslinin "Müslüman ailenin izahli tam dua" kitabi digeride Arif Pamuk'dan "Sure-i Yasin, Tebareke, Amme, Namaz Sureleri ve Dualar" kitabi var. Sorum su ki hangi dualar sahih yada hasen midir bilmiyorum. Mesela iki kitabin icinde'de kardesimizin sordugu "Salaten Tuncina" duasi var. Tabii ki tek tek dualari saymak mümkün degildir ancak belki genel olarak bu kitaplar tavsiye edilir mi veya sadece kismen mi tavsiye edilir söylenebilinir mi?
Hisnül Müslim disinda kapsamli bir dua kitabi var midir? Hisnül Müslim cok iyi ama benim icin yeterince dua icermemektedir. Imam Nevevi'nin "Dualar ve zikirler" adinda bir kitabi var ama acikcasi kafam biraz karisti cünkü dogru anladiysam kaynagi zayif hadisli dualarda icermektedir. (?) Yani bunu kitabin ön sözünde acikliyor ayni zamanda nedeninide...kitap'ta hangi dualarin kaynagi zayif oldugunuda tabii ki acikliyor. Insallah ne demek istedigimi anladiniz. Bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim. ALLAH (c.c.) Razi olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah ;

Yusuf Tavaslı ve Arif Pamuk isimli kişiler ve yayınevlerinin kitapları ilmi eser olmadığından içerisinde bulunanların pek çoğunda, kaynaklarının sıhhatlerinde problemler bulunmaktadır. Pek çok ta asılsız dualar ve rivayetler mevcuttur. Avam halk bunları denetleyemediği ve bu dualar vesilesiyle her gün cennete girip çıktıkları (!) için kendilerine cazib gelmektedir.

Sormuş olduğunuz Salatu'n Tuncina duası sahih değildir. Sahabe bilmezdi.

4.444 Salâten Tefriciye-Tuncina Duası Sahih mi?https://www.islam-tr.org/zikir-tesb...salaten-tefriciye-tuncina-duasi-sahih-mi.html

https://www.islam-tr.org/konu/4-444-salaten-tefriciye-tuncina-duasi-sahih-mi.27383/

İmam Nevevi'nin el Ezkar'ı (Dualar ve zikirler) isimli kitabı sahihtir. Kafanızı karıştıran kaynağı zayıf olduğunu sandığınız dua hangisidir? Şunu bilin ki, bunda 1 tane zayıf varsa, Tavaslı ve Pamuk yayınlarında 20 tane zayıf, mevdu rivayet vardır.
İsterseniz, Buhari, Muslim, Ebu Davud vs tarzı hadis kitablarından dua ve zikir bablarından istifade de edebilirsiniz.

İlgili Konu :

KALABALIKLAR DİNİNİN SEVAP KAYNAKLARINA REDDİYE

https://www.islam-tr.org/konu/kalabaliklar-dininin-sevab-kaynaklarina-reddiye.8701/

Mujahida Çevrimdışı

Mujahida

Üye
İslam-TR Üyesi
As-salamu alaykum...

Jazakallahu Khayra.

İmam Nevevi'nin el Ezkar'ı (Dualar ve zikirler) isimli kitabı sahihtir. Kafanızı karıştıran kaynağı zayıf olduğunu sandığınız dua hangisidir? Şunu bilin ki, bunda 1 tane zayıf varsa, Tavaslı ve Pamuk yayınlarında 20 tane zayıf, mevdu rivayet vardır.
İsterseniz, Buhari, Muslim, Ebu Davud vs tarzı hadis kitablarından dua ve zikir bablarından istifade de edebilirsiniz.

Imam Nevevi'nin kitabinin dogrulugunu/güvenilirligini sorgulamiyorum...biliyorum sahih oldugunu. Maalesef kitap suanda elimde olmadigi icin alinti yaparak ne demek istedigimi tam anlatamadim.

Emeginiz ve yardiminiz icin ALLAH (c.c.) Razi olsun...barak Allahu feek.

Üst Ana Sayfa Alt