Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yüzü Suyu Hürmetine Istemek Şirk Midir? Hattab571 Kardesime

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum

akhi, Resulullah s.a.v ve diger peygamberler selam uzerlerine olsun .. butun peygamberlerin nefsini Allah swt TEMIZE cikariyor ve buttun ummet biliyorki onlarin Allah swt katinda degerleri var .. bu yuzden onlarin yuzu suyu hurmetine ALLAH SWT DAN DILEYEN KISI musrik olmaz, cunki bu ameli sirk yapan hic bir unsur yoktur .. ( bu gorusu İbni Teymiye'de okumustum bulursam paylasirim umarim yanilmiyorum, yanilma ihtimalim seyhtenmi yoksa baska bir alimden okudugummu)

PROBLEM BURADA AKHI

- NEFSISLERI YANLIZCA ALLAH BILIR

(Şüphesiz Allah, göklerin ve yerin gaybını bilendir. Şüphesiz O, göğüslerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilendir.FATIR 38),

(Göklerdeki ve yerdeki her şeyi bilir. Gizlediklerinizi de açığa vurduklarınızı da bilir. Allah, göğüslerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilendir. TEGABUN 4),

(Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. MULK 13),

(Kim inkâr ederse, onun inkârı seni üzmesin. Onların dönüşleri ancak bizedir. Biz de onlara yaptıklarını haber veririz. Allah, göğüslerin içindekini (kalplerde olanı) hakkıyla bilendir. LOKMAN 23),

bu sebeble bize NAS larla yani kuranda Allah swt'nin veya peygamber s.a.v min ( O, nefis arzusu ile konuşmaz. NECM 3) nefsini temize cikarmadigi bir sahsi, Allah katinda degeri oldugunu dusunup o kisinin yuzu suyu hurmetine istemek AHMAKCAdir, hatta hasa ILAHLIK taslamaktir .. oysa islamda kisinin kendi nefsini temize cikarmasi haram iken nasil olurda bizler bazi insanlarin elimizde hic bir delil yok iken ALLAH ONLAR HAKKINDA HIC BIR BILGI INDIRMEMIS IKEN nefsini temize cikarabiliriz, ve ONLARIN ALLAH SWT KATINDA KESIN KATI BIR DEGERI OLDUGUNU DUSUNUP onlarin yuzu suyu hurmetine isteye biliriz ..

bugun boyle bir konunun konusulmasi KABIRPEREST musriklerin kendi seyhlerini kesin kati Allah dostu gorup onlarin nefislerini hasa ilahlik taslayarak temize cikarip Allah swt katinda bir degeri oldugu idia edip onun yuzu suyu hurmetine Allah'tan istenmeleridir ..

ornegin bir cok tarikat bunu yapiyor .. musrik kibrisinin cemaati onu Allah swt katinda sevgili bir kul goruyor.. yada cubbeli ve taifesi ayni keza kendi liderlerini onderlerini Allah swt katinda degerli hatta kesin sefaatci olduguna inaniyorlar ve bu amellerin hepsi sirke goturen sirkin kapisini acan amellerdir ve zaten sonlarinida goruyoruz su an bir cok kisi kendilerince nefsini temize cikardiklari kisilerden olu olsun, diri olsun direk onlara yonelip sikintilarinin giderilmesini istiyorlar ..

oysa bugun onlarin seslendigi GAVS yada KUTTUP yada baska bir isimle isimlendirdikleri ve Allah ile aralarina araci kildiklari zatlarin Allah swt katinda bir degere sahip olduklarina dair ellerinde hic bir delilleri yoktur.. (Bunlar (putlar), sizin ve atalarınızın taktığı isimlerden başka bir şey değildir. Allah onlar hakkında hiçbir delil indirmemiştir. Onlar ancak zanna ve nefislerinin arzusuna uyuyorlar. Halbuki kendilerine Rableri tarafından yol gösterici gelmiştir. NECM 23)

bugun seyh abdulkadir geylani ( Allah ona merhamet etsin) bizim bir alimimiz, ZAHIRI islam olan bir din kardesimiz ve biz onun cennete olmasini umariz .. lakin hic bir musluman cikip cennetlik Abdulkadir geylani diyemez .. cunki Allah swt nede Resulu a.s.v onun nefsini temize cikarmamistir.

...............

Ensardan bir kadın olan Ümmü Ala binti Haris (r.a)'dan rivayet edilmiştir: Ümmü Ala, Rasulullah (s.a.s)'e biat eden kadınlardan idi. Ümmü ala demiştir ki:

«Hicrette muhacirler kura ile ensar arasında taksim edilmişti. Bizim ailenin kısmetine de Osman b. Maz'un düşmüştü. Biz Osman'ı evimize konukladık. Fakat Osman bir süre sonra ölümüne sebep olan bir hastalığa yakalandı. Ölünce yıkandı ve kendi elbisesi ile kefenlendi. Sonra Rasulullah (s.a.s) cenazeye geldi. Ben cenazeyi överek:

«Ey Eba Saib! Cenab-ı Hak sana rahmet etsin. Senin hakkında bildiğim ve bu cemaate bildirmek istediğim şudur ki: Sen, Allah (c.c)'nun ahiret hayatında rahmetine nail olmuş bir kişisin» dedim. Bunun üzerine Rasulullah:

«Allah (c.c)'nun bu ölüye ikram ve inayet buyurduğunu nereden biliyorsun?» şeklindeki sorusuna cevaben ben de:

«Ya RasulAllah! Babam anam sana feda olsun. Allah bu imanlı, itaatkar kuluna ikram etmez de, ya kime ikram eder?» dedim. Bu defa da Rasulullah:

«Osman b. Maz'un ölmüştür. Ve Allah'a yemin ederim ki, ben de bu imanlı ölü için hayır ve saadet umarım. Yine Allah'a yemin ederim ki, ben Allah'ın bir rasulü iken bile bana ve size yarın Allah tarafından ne muamele edileceğini bilemem» buyurdu. Ümmü Ala demiştir ki:

«Vallahi bundan sonra ben, kimseyi övmeye cesaret edemedim.»

(Buhari-Müslim)

(Ama OMER RA cennettedir deriz neden CUNKI ONUN NEFSINI TEMIZE CIKARAN ve Omer cennetedir diyen KONUSMASI VAHIDEN BASKA BIR SEY OLMAYAN ALLAH RESULU ASV dir. ALI RA CENNETEDIR DERIZ CUNKI ONUNDA NEFSINI TEMIZE CIKARAN Allah ve resulu onu sever, oda Allah ve resulunu sever diyen ALLAH RESULU ASV dir.
baska bir ornek veririsek VEYSEL KARANI onun nefsinide temize cikaran ALLAH RESULU ASV dir. bize bunlar hadislerle ulasmistir.. bize dusende O SOYLEMIS ISE DOGRUDUR demekten baska bir sey degildir ...)

Iste akhi en buyuk problem budur .. yoksa Allah katinda degeri oldugunu bildigimiz ( bize NASlarla bildirilmis) bir peygamberi yada bir musluman icin onun yuzu suyu hurmetine Allah swt dan dilenirse bu sirk degildir ( cunki sirk Allah swt ya ortak kosmadir burda sirki olusturan ortaklik yoktur) ..

lakin bugun bu sekilde dua edenlerin cogu nedense sirk bataginda cunki onlar sadece yuzu suyu hurmetine Allahtan istemiyorlar bilakis peygamber asv'ma yada kendilerince hic bir delilleri olmadigi halde Allah katinda degerli olduguna inandiklari kisilere direk seslenip onlardan istiyorlar ( ister olu ister diri )...

Iman ebu hanife "Dua eden bir kimsenin: Filanın hakkı için veya nebilerinin ve Rasullerinin hakkı için veya Beytu'l Haram ve Meş'ari'l-Haram hakkı için senden istiyorum demesi mekruhtur." dedikten sonra En güzel isimler Allah’ındır. O’na o güzel isimleriyle dua edin (ARAF 180) demistir ..

Imam Ebu Hanifenin bu sozu benim sana ve konusup tartistigin arkadasa nasihatimdir ..

bu konuyu acmamdaki 2 sebeb var birincisi kardese ozelden attim gitmedi ikincisi umulurki siteyi okuyan sofiler, musrik liderlerin pesinden giden GAVS , KUTTUP YADA ALLAH KATINDA DEGERLI OLDUKLARINA INANDIKLARI KISILER HAKKINDA ALLAH SWT NIN BIR DELIL INDIRMEDIGI VE ISLAMDA KISILERIN SON HALI HAKKINDA KIMSENIN, KIMSENIN NEFSINI TEMIZE CIKARAMAYACAGIDIR ( Naslarla bildirilmemis ise )

selamun aleykum

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben de Allah cc dışın da kim olursa olsun yardım istemenin şirk olduğuna inanıyorum Allah cc istekte bulunurken de araya meşru olan şeyler dışında ( salih amel ) koymanın yanlış olduğunu peygamberin sav yüzü suyu hürmetine diyeceğine Allah cc rahmetinden istemenin en doğrusu olduğunu düşünüyorum

Üst Ana Sayfa Alt